Resort skarbu zbliża się podjęcia finalnych decyzji w sprawie sprzedaży pakietu akcji Enei - poinformował we wtorek minister skarbu Aleksander Grad. Zaznaczył, że jeśli będzie taka konieczność, to termin postępowania może zostać przedłużony.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez resort skarbu, negocjacje z francuskim Electricite de France (EDF) mają zakończyć się 31 marca.

Szef resortu skarbu powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że MSP nie uczestniczy w wyścigu, jeśli chodzi o negocjacje w sprawie sprzedaży akcji Enei. Zaznaczył, że resort chce przeprowadzić tę transakcję jak najlepiej.

"Jeśli dobro postępowania Skarbu Państwa, spółki i przyszłych zobowiązań inwestorów będzie tego wymagało, to jestem w stanie ten czas (postępowanie w sprawie sprzedaży akcji Enei - PAP) wydłużyć. Natomiast zbliżamy się do jakichś finalnych decyzji. Z chwilą, kiedy będziemy gotowi, poinformujemy o tym rynek" - podkreślił Grad.

"Gdybyśmy chcieli tylko i wyłącznie przeprowadzić transakcję, zainkasować określone pieniądze, to pewnie byśmy już zapomnieli o tej transakcji. Ale nasz interes krajowy, naszej gospodarki, sektora elektroenergetycznego wymaga szczególnego podejścia" - powiedział. Dodał, że "ten proces jest tak skonstruowany, że oferty mogą pojawić się w określonym terminie".

W drugiej połowie października ub.r. resort skarbu wybrał dwóch inwestorów do negocjacji równoległych ws. sprzedaży 51 proc. akcji Enei. Ministerstwo prowadziło negocjacje z Kulczyk Holding i francuskim koncernem GDF Suez. Wcześniej oferty złożyły także francuski EDF i czeski EPH. Do 3 listopada wyłączność na negocjacje miał Kulczyk Holding, a obecnie - EdF.

W połowie marca wiceminister skarbu Jan Bury mówił, że najważniejszym kryterium wyboru inwestora dla Enei będzie cena za sprzedawane akcje, a drugim - inwestycja dotycząca budowy bloku węglowego w Kozienicach o mocy 1000 MV. Bury zapowiadał, że jeżeli oferta EdF nie będzie satysfakcjonująca pod względem cenowym i inwestycyjnym, to resort nie wyklucza możliwości powrotu do negocjacji równoległych.

Grupa Kapitałowa Enea produkuje i dystrybuuje energię elektryczną. W jej skład wchodzą: Enea, Enea Operator i Elektrownia Kozienice. Firma sprzedaje blisko 16 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce, a sieć dystrybucyjna obejmuje 20 proc. powierzchni kraju. Swoje usługi sprzedaje 2,3 mln odbiorców, w tym ponad 2 mln klientów indywidualnych oraz około 0,3 mln klientów biznesowych.

Przychody ze sprzedaży netto Grupy Kapitałowej Enea wyniosły w 2010 r. ponad 7,8 mld zł, a zysk netto wyniósł ponad 621 mln zł.