statystyki

Rada DGP: Gabinet Donalda Tuska nie ma wizji i woli reform

autor: Bartosz Marczuk07.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 07.02.2011, 11:57

Gabinet Donalda Tuska nie ma wizji i woli reform. Najdobitniej świadczy o tym ratowanie państwowej kasy cięciami w OFE. Tak uważają członkowie Rady Monitorującej DGP oraz pracodawcy.

Reklama


Reklama


Nawet zwolennicy reform w systemie emerytalnym nie mają wątpliwości, że zmiany w OFE mają jedynie ratować fatalny stan państwowej kasy. Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha, które chce wprowadzenia emerytur obywatelskich, mówi wprost: to bardzo zły stan finansów publicznych zmusił rząd do cięcia OFE. Dodaje, że to rozwiązanie doraźne i nie rozwiązuje problemu nieefektywnego, skomplikowanego i kosztownego systemu emerytalnego.

Prof. Krzysztof Rybiński, rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej, były wiceprezes NBP, uważa, że minione pół roku to zmarnowany okres. – Zamiast wykorzystać większość w parlamencie i sprzyjającego prezydenta do rozpoczęcia reform, marnujemy ten czas na jałowe debaty o rozmontowywaniu przez rząd systemu emerytalnego. A zamiast ograniczać deficyt finansów, rząd stosuje w coraz większej skali operacje z zakresu kreatywnego budżetowania – mówi Rybiński.

Bardzo krytycznie ocenia on poczynania rządu w zakresie finansów publicznych i reformy systemów emerytalnych. Przyznał -30 punktów (w skali -30 do +30). Jest też najsurowszym jego recenzentem – wystawił rządowi ocenę –242 punkty (w skali -300 do +300).

Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zwraca uwagę, że rząd marnuje potencjał gospodarki i Polaków. Tłumaczy, że dość korzystne wyniki makroekonomiczne – PKB rośnie w tempie zbliżonym do 4 proc. – to jeszcze jeden dowód, że Polska ma znaczne rezerwy rozwojowe. – Są one niestety wciąż tłamszone przez nieprawidłowości w funkcjonowaniu państwa i nieefektywne, niewłaściwe regulacje systemowe – mówi Mączyńska.

Co charakterystyczne zarówno członkowie rady, jak i szefowie organizacji pracodawców są pesymistami, jeśli chodzi o przyszłość. Nie spodziewają się, że rząd będzie w stanie zdobyć się na wysiłek reform. Wiktor Wojciechowski z Fundacji FOR wyciąga taki wniosek z tego, że na stałe chce obniżać transfer do OFE. – Gdyby barierą uzdrawiania finansów była tylko niechęć wprowadzania głębokich reform przed wyborami, to rząd zapowiedziałby jedynie przejściową redukcję składek do II filaru – tłumaczy Wojciechowski.

Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club podsumowuje 3 lata rządów: – Miał być cud gospodarczy. Cudu nie ma. Jest dług publiczny i deficyt.

Marek Goliszewski | prezes Business Centre Club

Moja ocena wynika ze stanu spraw związanych z gospodarką i oczekiwań wobec PO, zwłaszcza 3 lata temu, kiedy obiecaliśmy robić cud gospodarczy. Mamy dług publiczny i deficyt, które nie są tragedią, ale powodem do zmartwienia, i rzutują na niskie płace i nadmierne obciążenie firm daninami. Załamaniu ulega reforma systemu emerytalnego, bo przejmowanie pieniędzy z OFE to ratowanie budżetu. Jako pacjent szpitala państwowego na własnej skórze odczułem dramat służby zdrowia. Fiasko poniosła też koncepcja „Przyjazne państwo”: koncesje, zezwolenia, kontrole, biurokracja, opieszałość sądów. Nie weszliśmy też do strefy euro, co porządkowałoby gospodarkę. Zbyt małe są nakłady na naukę i innowacje. Rynek energetyczny jest ciągle monopolem. System wsparcia to z powodu urawniłowki w dystrybuowaniu pomocy, rozrzucanie publicznych pieniędzy. Poprawiło się wykorzystanie funduszy UE. Jest postęp w prywatyzacji i infrastrukturze. Reasumując: można lepiej, wyżej, szybciej. Nie ma dramatu, ale jest wiele do zrobienia.

Andrzej Malinowski | prezydent Pracodawców RP

Największym zagrożeniem dla gospodarki jest stan finansów publicznych – przekroczenie drugiego progu ostrożnościowego to realne niebezpieczeństwo. Przyparty do muru rząd może te progi znieść lub zmienić zasady obliczania długu, ale wtedy nasza wiarygodność zostanie nadszarpnięta. Rząd poświęcił cały ubiegły rok na łatanie dziury budżetowej, m.in. przez podnoszenie podatków i parapodatków. Bez oglądania się, jaki te decyzje będą miały wpływ na przedsiębiorców. Znów słupki okazały się ważniejsze od gospodarki. Kolejnym elementem próby ratowania budżetu są zapowiadane zmiany w OFE, które godzą w interes przyszłych emerytów. Duże nadzieje wiążę z projektem tzw. ustawy deregulacyjnej, która wreszcie trafiła do Sejmu. Zasługą Ministerstwa Gospodarki jest też zapewnienie naszej gospodarce stabilnych dostaw gazu, a także wsparcia partnerstwa publiczno-prywatnego.

Cezary Kaźmierczak | prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Najważniejsze są sprawy związane z prowadzeniem firm. W tym zakresie ocena działań rządu jest zdecydowanie negatywna. Nie zrobiono nic lub prawie nic. Rząd co chwilę ogłasza jakieś szumne plany i nic z nich nie wynika. Bardzo źle wygląda sytuacja finansów publicznych. Rząd odsuwa w czasie katastrofę. Obecnie mamy stosunkowo korzystną na tle Europy sytuację demograficzną. Za 10 lat będzie tragiczna. Nie jesteśmy żadną zieloną wyspą. Powinniśmy przygotowywać się na pogorszenie sytuacji na świecie. Matematyki nie udało się pokonać nawet ZSRR. Zmiana tego stanu rzeczy będzie wymagała bardzo silnego przywództwa, a ja go na horyzoncie nie widzę. Przypuszczam zatem, że o ile nie zajdą jakieś nadzwyczajne pozytywne lub negatywne zdarzenia, będziemy tkwili w stagnacji, a kampania wyborcza będzie o Smoleńsku, a nie o gospodarce.

Jerzy Bartnik | prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Najbardziej niepokoi stan finansów publicznych. Niestety rząd nie robi nic, aby je uzdrowić. Teraz, w obliczu poważnych kłopotów, próbuje nadrobić te zaległości i szuka na gwałt źródeł oszczędności. Trzeba sobie zdawać sprawę, że tzw. reforma OFE to tak naprawdę element walki o utrzymanie konstytucyjnego 55-proc. progu długu publicznego, a nie poważna debata nt. ostatecznego kształtu polskiego systemu emerytalnego. Katastrofalny stan finansów to też jedyna przyczyna planowanych cięć w Funduszu Pracy. Szukanie tem oszczędności, który finansuje aktywizację zawodową młodzieży i bezrobotnych, może przynieść gospodarce więcej szkód niż korzyści. Cały czas daleko nam do przyjęcia euro. To o tyle dobre, że dysponując własną walutą, zachowaliśmy instrument, który pozwala łagodzić skutki kryzysu. Ale nie powinniśmy tej decyzji odkładać w nieskończoność.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Papa Smerf(2011-02-07 09:42) Odpowiedz 00

  W najbliższych wyborach Tusk liczy na głosy rolników, górników, solidaruchów i bezroboli. HAHAHA

 • bulba - historia lubi się POwtarzać(2011-02-07 10:46) Odpowiedz 00

  do --2: POwiem więcej -Donald Tusk to POlityczny:złodziej z

  „Z was się śmieję, z was ! Z całego społeczeństwa, z wszystkich kochanych rodaków ! (...) Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu i płemieł (...) wasz wielki człowiek, (...) to zwykły oszust, co was za nos wodzi, to sprytny łajdak, fałszerz i jednocześnie kompletny kretyn !
  - Idiota niemający zielonego pojęcia nie tylko o ekonomii, lecz o ortografii.
  -To cham, bez cienia kindersztuby, bez najmniejszego okrzesania ! Przyjrzyjcie się jego (..) prostackim manierom ! Skończony tuman, kompletne zero ! (...) --Wulgarna figura spod ciemnej gwiazdy, o moralności rzezimieszka. (...)

  To wy wywindowaliście to bydle na piedestał ! „

  A. Dołęga-Mostowicz: "Kariera Nikodema Dyzmy"

 • Oho, coś Rudego kopią?!(2011-02-07 20:26) Odpowiedz 00

  Chyba WSI i Moskawa ma innego kandydata na wodza ferajyny z PO.

 • piotr(2011-02-07 19:36) Odpowiedz 00

  Jak można mieć wizje skoro liczy się na cuda.Czy ta ferajna może być nazywana rządem ? To jest kpina z obywateli i demokracji. Ten zlepek pajaców powinien skończyć przed Trubunałem Stanu.

 • stivi 47(2011-02-07 15:24) Odpowiedz 00

  Pis jest jeszcze wienkszym ********** Polakami jak ta PO Pisowcy to do piro -ZAJOBY gdyby kiedys ta cholota polakow wygrala wybory co wam zycze wariackie Polaki wrescie moze uwolnimy sie od tego zwaroiwanengo Narodu w UNI Europejskiej zmiejsca wyrzucic tych Polakow z UNI a my niemusimy na takich Alkoholikow nasze Euro wydawac..

 • Klemens(2011-02-07 15:08) Odpowiedz 00

  W prawdziwość biblijnych opowiastek można by uwierzyć, gdyby były tam dowody na istnienie Boga.A w niej są wyłącznie bajki dla ludzi.Bóg,jak dotychczas nie stworzył niczego doskonałego.A podobno sam jest doskonały.
  Wniosek: Boga stworzyli sami ludzie na własny użytek.Historia ludzkości pokazuje dobitnie,że wszelkie zawodzenia,zawierzenia.modły i inne działania wcale nikomu niczego nie poprawiają.Przeciwnie,w wielu przypadkach szkodzą człowiekowi i wspólnotom.Tylko urzędnicy Boga /wszelkich religii i wyznań/, mają konkretne,wymierne /bogactwo/ korzyści.
  Premiwer Tusk po wielu latach /życia w grzechu/ zawarł kościelny ślub by poprawić notowania w katolickiej części elektoratu.

 • Polska w potrzebie(2011-02-07 14:17) Odpowiedz 00

  Szefowie organizacji pracodawcow i przedsiebiorcow powinni wystapic do parlamentu z propozycja podwyzszenia podatku PIT dla bogatszych, wszak Polska w potrzebie.

 • Do @11(2011-02-07 13:19) Odpowiedz 00

  Alfa i Omega : Nie przejmuj się wpisami.

  To "dzieła" stałych płatnych "wpisywaczy" lub "dzieła" Ludzi z nieuleczalną
  PRZEPUKLINĄ ROZUMU.
  Zrobili sobie "sławojkę " w komentarzach "GP".

 • Alfa i Omega.(2011-02-07 11:53) Odpowiedz 00

  Z waszych wypowiedzi sączy się JAD I NIENAWIŚĆ!!!
  SERCA MAŁYCH LUDZI ZAWSZE SĄ PRZEPOJONE NIENAWIŚCIĄ, A WIELKICH TYLKO MIŁOŚCIĄ!!!-cytat Z KSIĘGI MĄDROŚCI.
  Słowa Świętego Ojca PIO-
  cytuję:
  Nienawiść do swoich przeciwników to jednokierunkowa droga do piekła,dla ludzi z sercem wypełnionym nienawiścią choćby najbardziej usprawiedliwioną czynami innych ludzi- bramy do nieba na wieczne czasy będą zamknięte.
  Przypominam Wam bowiem Słowa Naszego Pana Jezusa Chrystusa:"kochaj bliżniego swego jak siebie samego".
  W Domu Ojca W@szechmogącego mogą mogą zamieszkiwać tylko podobni jemu-a On kocha wszystkich ludzi!

  Koniec cytatu z książki o Świętym Ojcu PIO.

 • Klemens(2011-02-07 11:45) Odpowiedz 00

  Platforma wygrała wybory bo większość wyborców akceptowała wyborcze obiecanki działaczy.Po latach rządzenia okazuje się,że politykom PO brakuje wizji zmian i chęci do ich wprowadzenia.Nawet komunistycznego,podłego wynalazku,abonamentu nie zlikwidowano.Strach dużej części elektoratu, przed rządami PiS-u to za mało aby ponownie wygrać wybory.

 • Partie za to mają Jedną Wizję - WIZJĘ WYBORÓW(2011-02-07 11:22) Odpowiedz 00

  WYGRAĆ WYBORY - to jedyne co partyjnym członkom wychodzi.

  Po wyborach następuje uwiąd członków partii

 • POwiem więcej -Donald Tusk to POlityczny:złodziej(2011-02-07 07:14) Odpowiedz 00

  ...oszust ,szuja i fałszywiec żerujący na najbardziej spracowanych...

  Wszyscy słyszeliście jak twierdził przed, że Policji i Wojsku reguł gry w trakcie pracy się nie zmienia i reformy dla tych służb dopiero będą dotyczyły nowo przyjętych ale Uwaga ...dla ROBOTNIKOM w trakcie Ich zatrudniania bez względu na Ich staż pracy i bez względu na Ich ponad ustawowy staż pracy EMERYTURĘ POMOSTOWĄ zmienił wysyłając większość z tak już schorowanych ludzi POd most. Ludzie Ci często już nie otrzymują zgody lekarzy do pracy na zajmowanym stanowisku więc pracodawca ma Ich prawo zwolnić !!! Donald Tusk w Gebelsowskiej propagandzie POdpuścił większość społeczeństwa przeciw mniejszości tak zatrudnianej. Stwierdził ON ,że Ustawa dla takich osób musi być zmieniona gdyż nikt w przeszłości nie odprowadzał do ZUS-u za te osoby dodatkowych składek w związku z Ich przywilejem emerytalnym. Zaraz po tej wypowiedzi rozpoczął wyprzedaż państwowych zakładów pracy budowanych onegdaj z zysków które od tych ludzi inkasował BUDŻET zamiast odprowadzać je jako składki do ZUS za tak zatrudnionych!!- Fałłłłłszywie jeden.
  Obecnie Minister Fedak jako kobieta ( w wieku60 lat) ma prawo odejść wcześniej na emeryturę (choć prace o prawdziwych warunkach szkodliwych i niebezpiecznych zna tylko z Internetu) ,--niż ludzie którzy od lat 80 są zatrudnieni i już schorowani.
  Donald musiał sie POdczas Pobytu w Oświęcimiu konsultować z "lekarzem"Mengele aby tak spracowanych i wyeksploatowanych ludzi tak oszukać.Co Oni maja teraz ze sobą zrobić -czy zamierza dla Nich otworzyć na nowo krematoria> -dobrze wie ,że pracownicze roszczenia przeciw pracodawcom ulegają przedawnieniu po 3 latach i stąd pewne prawa zapewniała poprzednia ustawa !!

  Ale to nie wszystko:POlska tonie w długach a Oni sobie Hucpę Euro 2012 organizują gdyż pierwszy kibol w RP ma w głowie POdobnie jak piłka POwietrze.
  Zamiast obniżać jak obiecał POdatki do 18 % do Wam VAT Oszust jeden wciąż POdnosi - długi państwa rosną - TVN żebrze od społeczeństwa na biedne rodziny i dzieci a Donald za zaoszczędzone pieniądze w ten sposób na tych dzieciach i rodzinach buduje stadiony (nikomu niepotrzebne szczególnie PO Euro - i to bez Referendum nakazanego w Konstytucji przy znacznych wydatkach państwa) lub funduje Radnym Diety za kadencje w wysokości 150 000 zł!!!.
  Zakłady państwowe wyprzedają a te już jako prywatne PO -tem Podnoszą ceny produktów i na Was odbijają sobie koszt zakupu (np. energetyka)-

  -. Obiecał że Prezesi nie będą mieli odpraw wyższych niż Jego mama gdy jako pielęgniarka zarabiała -zlikwidował Im podatek progresywny dzięki czemu są jeszcze bogatsi.!!!
  -. Obiecał w 2008 umocnienie się złotego i przez nie zrealizowaną wówczas obietnicę na "Opcjach Walutowych" POlska Prezesów potraciła miliardy przez kolejne 3 lata.(PKP Cargo :JSW itp itp.)
  -Mieliście żyć godniej a On żeruje nawet na trupach obniżając zasiłki POgrzebowe.(od 1 marca spadają o POnad 2000zł w dół)
  -Prywatyzacja 740 firm -rok 2008 giełda do miesiąca lipca poszła "na pysk"- od nadmiaru tych bułeczek -straciły miliony fundusze powiernicze ,inwestorzy,NFI ,ciułacze a ON w wrześniu bezczelnie zwala wszystko na kryzys światowy który tylko ją dobił gdyż rozpoczął się w sierpniu 2008.-patrz wykresy WIG-20 z tego okresu 2008..
  -. Donald nadal rządząc doprowadza do ruiny ZUS (najniższą płaca bez względu na zawód ( w krajach o dobrej kondycji jest ona uzależniona od zawodu) a więc najniższymi składkami do ZUS gdyż właściciele firm widząc co się dzieje mówią -dość -nie będziemy na"niebieskiego ptaszka pracować" i wolą płacić płace pod stołem -bez składek)
  -. Rujnuje w ZUSie środki na rezerwę demograficzną ,bierze jak swoje składki wpłacane do NFI gdyż mu od płacenia wysokich POnad kominowych premii prezesom forsy w budżecie brakuje.
  -,Budżet zrujnowany , pożyczek nabranych ,wszystko wyprzedaje jak Ćpun rodowe srebra ,za piłką kibol jeden biega bez Referendum zalecanego w Konstytucji buduje drogie stadiony ,na leczenie brak środków -WOŚP Go wyręcza -
  - abonament RTV nie zlikwidowany ,Radary na drogach montuje choć niby sam ma prawo-jazdy -- to Jest Podsumowanie Rządów Donalda ,Rządów kręcących lody gdzie brakuje na wszystko kasy ale nie na diety i POdwyżki na Radnych w 2011 do uwaga :150 000 zł od kadencji pracy społecznej

  - Brawo Donald Brawo Twoi wybiorcy - niech Was szlag.

 • rewizor(2011-02-07 05:47) Odpowiedz 00

  Panowie eksperci taka sytuacja była do przewidzenia w drugim roku rządów PO gdy reform zaniechano.Jedynym komentarzem były maślane oczy i złotouste komentarze jak to teraz mamy cudownie gdy nie ma PIS.Nic się nie zmienia PIS dalej w opozycji tylko już nie da się kit ludziom wciskać.Trzy lata od rana w mediach i przy pomocy "ekspertów"przekonywali nas o najlepszym rządzie w dwudziestoleciu RP.Nie trzeba nam ekspertów mówiących dziś o kryzysie,nam potrzeba ludzi którzy kryzysowi mogą zapobiec bo koń jaki jest...Czy otrzymam tantiemy pisząc że jest żle bo jako ekspert powinienem zgodnie z logiką wypowiadających się znawców ekonomi

 • Mordercy i złodzieje(2011-02-07 10:15) Odpowiedz 00

  Przecież PIS to mówi od 3 lat. Gdzie byli ci fachowcy do tej pory i dlaczego popierali Tuska?

 • dsd(2011-02-07 10:14) Odpowiedz 00

  Elektorat PO tworzą następujące grupy:

  1. Zdegenerowana młodzież, pozbawiona zasad i moralności, często
  mająca problemy z prawem, nadużywająca używek i w dodatku mająca
  kompleksy na punkcie swoich studiujących/robiących karierę kolegów i
  koleżanek (którzy to z reszta glosują na PiS). Wykształcenie tej grupy
  sięga najwyżej studiów zaocznych na jakimś pseudo-kierunku (często zaś
  kończy się na ledwo zdanej maturze, lub nawet na podstawówce), mimo to
  uważają się za wybrańców i bardziej niż jakakolwiek inna grupa gotowi
  są poniżać i obrażać innych, uważając się za lepszych

  2. Rozmaici pospolici przestępcy, drobni złodzieje, geszefciarze,
  kręciciele lodów, wyłudzacze rent i inne szemrane towarzystwo, widzące
  w PO szanse dla pozostania bezkarnymi. Rozkład państwa pod szyldem PO
  sprzyja ich działalności i daje im pewność ze nie wpadną, a nawet
  jeśli, to rządy miłości wszystko im wybacza.

  3. Medialni póldebile, nie potrafiący odróżnić informacji od opinii,
  zapatrzeni w autorytety, sporadyczne wierzący w cuda (w tym cud
  drugiej Irlandii) i reklamy proszków do prania. Grupa bardzo podatna
  na wpływy, na ogól tez biedna i słabo wykształcona. Choćby stracili
  prace i dobytek życia, i tak uwierzą ze uczestniczą w Cudzie
  Gospodarczym, a za kaczorów było gorzej wystarczy ze pan z TVN opowie
  jak jest i jak było. Ponieważ dali sobie wmówić ze glosowanie na PO
  dodaje im klasy inteligencji i nowoczesności, to choćby klepali
  jeszcze większą biedę, to i tak są przekonani o słuszności swojego
  wyboru.

  4. Agenci dawnych służb wraz z rodzinami, opatrujący w PO szanse na
  utrzymanie statusu quo gwarantującego im gigantyczne przywileje,
  bezkarność i medialna niewidzialność. Do tej grupy można doliczyć
  również licznych TW donoszących kiedyś na kolegów i znajomych, a
  zajmujących obecnie wysokie państwowe stanowiska (w tym na uczelniach)
  i panicznie bojących się lustracji, mogącej zrujnować zarówno ich
  niesłusznie zdobyta pozycje zawodowa jak i zakłamane życie
  towarzyskie.

  5. Byli działacze PZPR (i organizacji satelickich) widzące że dzięki
  PO wraca stare, odnajdujący w PO logiczna kontynuacje linii
  polityczno-kadrowej PZPR i liczący w najbliższym czasie na udział w
  kręceniu lodów. Ludzie z tej grupy bardzo często opatrują w utracie
  suwerenności przez Polskę szanse na partykularne wybicie się (a raczej
  powrót do łask), dlatego dziś swoje poparcie wyborcze prawie
  jednoznacznie deklarują po stronie PO (ci nieliczni, którzy wierzą w
  jakiekolwiek, choćby komunistyczne, ideały w SLD).

  6. Nawróceni Jelropejczycy, wstydzący się faktu bycia Polakami, często
  emigranci, w rozmowie z dalekimi zagranicznymi znajomymi nie
  przyznający sie do swojej narodowości, w rozmowie z bliższymi
  znajomymi otwarcie nabijającymi się ze wszystkiego co Polskie. Cechuje
  ich zerowa znajomość historii, brak wiedzy politycznej (a często tez
  każdej innej, w końcu do pracy na zmywaku wiedzy nie potrzeba), mimo
  to uważają się za postępowców, co przejawia się ślepym zapatrzeniem we
  wszystko, co zachodnioeuropejskie nawet jeśli na Zachodzie jest to
  przez inteligencje powszechnie krytykowane...

 • juras(2011-02-07 10:13) Odpowiedz 00

  Elektorat PO tworzą następujące grupy:

  1. Zdegenerowana młodzież, pozbawiona zasad i moralności, często
  mająca problemy z prawem, nadużywająca używek i w dodatku mająca
  kompleksy na punkcie swoich studiujących/robiących karierę kolegów i
  koleżanek (którzy to z reszta glosują na PiS). Wykształcenie tej grupy
  sięga najwyżej studiów zaocznych na jakimś pseudo-kierunku (często zaś
  kończy się na ledwo zdanej maturze, lub nawet na podstawówce), mimo to
  uważają się za wybrańców i bardziej niż jakakolwiek inna grupa gotowi
  są poniżać i obrażać innych, uważając się za lepszych

  2. Rozmaici pospolici przestępcy, drobni złodzieje, geszefciarze,
  kręciciele lodów, wyłudzacze rent i inne szemrane towarzystwo, widzące
  w PO szanse dla pozostania bezkarnymi. Rozkład państwa pod szyldem PO
  sprzyja ich działalności i daje im pewność ze nie wpadną, a nawet
  jeśli, to rządy miłości wszystko im wybacza.

  3. Medialni póldebile, nie potrafiący odróżnić informacji od opinii,
  zapatrzeni w autorytety, sporadyczne wierzący w cuda (w tym cud
  drugiej Irlandii) i reklamy proszków do prania. Grupa bardzo podatna
  na wpływy, na ogól tez biedna i słabo wykształcona. Choćby stracili
  prace i dobytek życia, i tak uwierzą ze uczestniczą w Cudzie
  Gospodarczym, a za kaczorów było gorzej wystarczy ze pan z TVN opowie
  jak jest i jak było. Ponieważ dali sobie wmówić ze glosowanie na PO
  dodaje im klasy inteligencji i nowoczesności, to choćby klepali
  jeszcze większą biedę, to i tak są przekonani o słuszności swojego
  wyboru.

  4. Agenci dawnych służb wraz z rodzinami, opatrujący w PO szanse na
  utrzymanie statusu quo gwarantującego im gigantyczne przywileje,
  bezkarność i medialna niewidzialność. Do tej grupy można doliczyć
  również licznych TW donoszących kiedyś na kolegów i znajomych, a
  zajmujących obecnie wysokie państwowe stanowiska (w tym na uczelniach)
  i panicznie bojących się lustracji, mogącej zrujnować zarówno ich
  niesłusznie zdobyta pozycje zawodowa jak i zakłamane życie
  towarzyskie.

  5. Byli działacze PZPR (i organizacji satelickich) widzące że dzięki
  PO wraca stare, odnajdujący w PO logiczna kontynuacje linii
  polityczno-kadrowej PZPR i liczący w najbliższym czasie na udział w
  kręceniu lodów. Ludzie z tej grupy bardzo często opatrują w utracie
  suwerenności przez Polskę szanse na partykularne wybicie się (a raczej
  powrót do łask), dlatego dziś swoje poparcie wyborcze prawie
  jednoznacznie deklarują po stronie PO (ci nieliczni, którzy wierzą w
  jakiekolwiek, choćby komunistyczne, ideały w SLD).

  6. Nawróceni Jelropejczycy, wstydzący się faktu bycia Polakami, często
  emigranci, w rozmowie z dalekimi zagranicznymi znajomymi nie
  przyznający sie do swojej narodowości, w rozmowie z bliższymi
  znajomymi otwarcie nabijającymi się ze wszystkiego co Polskie. Cechuje
  ich zerowa znajomość historii, brak wiedzy politycznej (a często tez
  każdej innej, w końcu do pracy na zmywaku wiedzy nie potrzeba), mimo
  to uważają się za postępowców, co przejawia się ślepym zapatrzeniem we
  wszystko, co zachodnioeuropejskie nawet jeśli na Zachodzie jest to
  przez inteligencje powszechnie krytykowane.

 • E.S.(2011-02-07 15:58) Odpowiedz 00

  Do 11 i 13. Nie mylcie miłości i wszelkiej dobroci z nieudolnością . To tak jak by Ci mąż (żona) mówili, że kochają a Ty nie masz w co się ubrać , nigdy na wczasy nie pojedziesz czy co gorsze nie masz co do garnka włożyć po trzech latach małżeństwa. Nawet tego fiata którym jeździłeś(łaś) sprzedał(a). A o miłości trzy razy dziennie mówił i sąsiadami straszył. Proszę jeszcze raz przeczytać o czym mówią członkowie Rady i przedstawiciele pracodawców. Ja uważam, że to jest tylko pół prawdy bo cała jest jeszcze gorsza i widać to gołym okiem prawie w każdej dziedzinie: transport- kolej i kolejki na granicy, drogi, służba zdrowia, wojsko a raczej to co się tam dzieje,emerytury z tymi zabiegami,przyjazne Państwo-ha,ha,ha, wyprzedaż dobrze się mających zakładów energetycznych obcym państwowym firmom-czytaj zwolnienia i transfer zysków za granicę,. To wszystko się kupy nie trzyma. Tę nieudolność rządzenia odczujecie również Wy 11 i 13. To nie ma znaczenia kto i której partii jest sympatykiem. Wszyscy chcemy i po to wybieraliśmy ludzi do parlamentu w konsekwencji do rządu, żeby coś konstruktywnego, pożytecznego dla nas, dla kraju zrobili. A nie żeby jak dzieci "zieloną wyspą" której nigdy nie było się chwalili. Skąd się wzięła "zielona wyspa' . Wskaźnik wzrostu gospodarczego przed przejęciem władzy przez PO wynosił jeżeli dobrze pamiętam 5-6%. Za rządów Tuska spadł do 1%-ta i to była ta "wyspa na tle innych krajów np, Niemcy gdzie wskaźnik był na poziomie 2- 3% w porównywalnym okresie i spadł do minus1%-ta i oczywiście Niemcy na czerwono pomimo , że spadek był około 3-4% a u nas w tym samym okresie spadek 4-5% ale zielona "zielona wyspa", to woła o pomstę do ... a nie przypisywania sobie wielkich zasług. Jeżeli się mylę z tą interpretacją "zielonej wyspy" to bardzo proszę o oświecenie mnie. Reasumując, rozliczajmy z efektów pracy a nie z miłości. Miłość jest ulotna i za często wykorzystywana, dlatego tak dużo rozwodów-to tak na marginesie.

 • do 11 i dlatego Bog kazał narodowi wybranemu(2011-02-07 12:08) Odpowiedz 00

  podbijać "ziemie obiecane" i zabić goliata?

 • do 7 od 2 - o Nie drogi Bulo ja na tego złodzieja(2011-02-07 11:31) Odpowiedz 00

  nie głosowałem .Od razu widząc Jego życiorys z pracy wiedziałem iż to nierób i niebieski ptaszek.

 • Alfa i Omega.(2011-02-07 14:28) Odpowiedz 00

  DO 11.
  Po prostu-NIE ROZUMIESZ BIBLII!!!

  Szereg opisów biblijnych dotyczących również historii wielu narodów w tym Izraelitów jest niczym innym jak:"PRZESTROGĄ DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ ŻYWYCH- TO JEST JAK NIE NALEŻY W ŻYCIU POSTĘPOWAĆ"!!!

  BIBLIA -JAK NA OGÓŁ KAŻDA ŚWIĘTA KSIĘGA-OPOWIADA O LUDZKICH UCZYNKACH: ZŁYCH I DOBRYCH-ORAZ O REAKCJACH NA TE UCZYNKI WSZECHMOGĄCEGO BOGA W TYM I JEGO SŁOWACH BĘDĄCYCH:
  NAUKĄ I DROGĄ W PIELGRZYMCE ZIEMSKIEJ CZŁOWIEKA-CZYLI W ŻYCIU DOCZESNYM MÓWIĄCYM O TYM JAKĄ ON- CZŁOWIEK POWINIEN IŚĆ W KIERUNKU OTRZYMANIA OD OJCA NIEBIESKIEGO WIELKIEJ NAGRODY-TO JEST SPOTKANIA Z NIM SAMYM- TO JEST Z DOBRYM NAJLEPSZYM OJCEM, KTÓRY NAS WSZYSTKICH KOCHA TAK SAMO!!!

  BÓG JAK DOBRY OJCIEC POPRZEZ BIBLIĘ- CZYLI SWOJE SŁOWO UKAZUJĄCE NAM ZŁE I DOBRE CZYNY<UCZYNKI I ZACHOWANIA-OPOWIADAJĄC NAM M.INNYMI RÓŻNE HISTORIE Z ŻYCIA LUDZI-ZARÓWNO I TE ZŁE I TE DOBRE- UCZY NAS I RÓWNOCZEŚNIE RADZI NAM- JAK ŻYĆ-W TYM ODDANYM NAM DO ZAMIESZKANIA- CZĘSTO OKRUTNYM DLA NAS MATERIALNYM ŚWIECIE- PONIEWAŻ KOCHA NAS WSZYSTKICH I CHCE ABYŚMY SIĘ RÓWNIEŻ WSZYSCY NAWZAJEM TAK SAMO KOCHALI-BO JESTEŚMY WSZYSCY JEGO CÓRKAMI I SYNAMI !!!
  ON NAS STWORZYŁ NA OBRAZ I PODOBIEŃSTWO SWOJE ALE NIE DOTYCZY TO CIAŁA-A ROZUMU I DUCHA-POKAZAŁ NAM TO POPRZEZ DNAUKĘ I CIERPIENIE MESJASZA-CZYLI:JEZUSA CHRYSTUSA ,cyt:
  "TO JEST MÓJ PRAWDZIWY SYN ZRODZONY A NIE STWORZONY- Z NIEGO DZIECI MOJE BIERZCIE PRZYKŁAD,JEŻELI CHCECIE PRZYJŚĆ DO MNIE- CZYLI DO DOMU ŻYCIA WIECZNEGO-TO TAM BRAMA WEJŚCIA JEST TYLKO JEDNA-A DROGOWSKAZEM DO NIEJ SĄ PRZYKAZANIA KTÓRE WAM DAŁEM(DEKALOG-czyli 10 przykazań Boga) -TO JEST ALFA I OMEGA ŻYCIA WASZEGO-POCZĄTEK I KONIEC!!!
  SAMI WYBIERAJCIE!!!


  W KSIĘDZE MĄDROŚCI BÓG POWIEDZIAŁ cytuję:"osiedlajcie się na ziemiach pogan nie z mieczem przytwierdzonym do pasa,ale ze słowem miłości płynącym z ust Waszych".

  Bóg nie nakazał izraelitom zdobywania Kaananu (nazwę Palestyna tym ziemiom nadali dopiero w I wieku naszej ery starożytni Rzymianie) siłą!

  W Biblii jest opisanych wiele:wojen,oszustw,zdrad,złodziejstw,zabójstw,morderstw i innych bezeceństw popełnianych przez poszczególnych ludzi czy całe narody, oraz TO DO CZEGO ONE DOPROWADZIŁY-a mianowicie do póżniejszych KAR JAKIE WSZECHMOGĄCY BÓG NAŁOŻYŁ JESZCZE ZA ICH ŻYCIA CZY ISTNIENIA -NA M.INNYMI :WŁADCÓW,BOGACZY JAK TEŻ RÓŻNE NARODY M.INNYMI NARÓD:EGIPCJAN,ASYRYJCZYKÓW jak też i samych IZRAELITÓW!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama