Kolejne stołeczne osiedla czeka cieplna rewolucja. Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, czyli SPEC, zachęca do zamiany grupowych węzłów cieplnych na indywidualne oraz do korzystania z automatyki pogodowej, czyli urządzeń włączających ogrzewanie budynków automatycznie przy określonych przez wspólnoty mieszkaniowe parametrach pogodowych.
Co mieszkańcy mogą na tym zyskać i jakie są koszty skorzystania z tych opcji? Pytamy m.in. ekspertów SPEC i spółdzielnie mieszkaniowe.

Po co nam te zmiany?

Zamiana węzłów ma dać mieszkańcom każdego budynku wybór, kiedy włączać ogrzewanie, jakiej temperatury woda ma być w kaloryferach, a jaka w kranach. Spadną też straty cieplne między węzłem cieplnym a budynkami.
– Dla budynku węzeł grupowy obejmujący np. cztery, pięć budynków jest po prostu mniej korzystny zarówno pod względem możliwości decydowania o parametrach usługi, jak i jej rozliczania – mówi Ryszard Płotnicki, zastępca dyrektora w SPEC. – Po zmianie węzła wspólnota może sobie ustalić, czy ogrzewanie będzie włączać samodzielnie, czy ma to następować automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie np. do 8 czy 12 st. C. Może też podgrzać mieszkania w chłodne letnie dni, by podnieść komfort mieszkańcom i umożliwić choćby suszenie ubrań w łazience – dodaje Ryszard Płotnicki.
W warszawskim systemie ciepłowniczym funkcjonuje ponad 500 węzłów grupowych, z czego prawie 300 jest własnością SPEC. Większość sieci ciepłowniczych wychodzących z tych węzłów, tzw. niskoparametrowych, wybudowana została w latach 1960 – 1970 i wymaga już modernizacji. W ciągu najbliższych lat SPEC chce zastąpić 105 węzłów grupowych indywidualnymi dla każdego budynku. Pozwoli to na bezpośrednie podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej ponad 800 obiektów i niezależną gospodarkę ciepłem w każdym z nich.
W celu podłączenia nowego węzła odbiorca, np. właściciel domu, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, musi wyznaczyć pomieszczenie na urządzenia centralnego ogrzewania. Dodatkowo odbiorca musi upoważnić SPEC do występowania o pozyskanie pozwolenia na budowę w imieniu odbiorcy.

Sieć z IQ

Priorytetowym projektem SPEC jest teraz wprowadzenie Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej.
Ciepłem będzie można lepiej zarządzać. Niższe mają być straty w przesyle, a ewentualne awarie lokalizowane szybciej i precyzyjniej. Szczelniejsza sieć spowoduje zmniejszenie ubytków wody sieciowej o blisko 15 proc.
Na tym nie koniec. Z roku na rok sieć kanałowa wymieniana jest na bardziej energooszczędną – preizolowaną. A straty w czasie przesyłu ciepła spadają. Stosowanie technologii preizolowanej pozwala na dodatek usunąć szkodliwy azbest. A przy okazji wymiany rur i izolacji montowane są światłowody wykorzystywane przede wszystkim przy monitoringu magistral ciepłowniczych, ale także służące operatorom telekomunikacyjnym.
– Likwidacja węzłów grupowych i zastąpienie ich indywidualnymi węzłami dwufunkcyjnymi to bardzo korzystne rozwiązanie dla wspólnot mieszkaniowych. SPEC pokrywa koszt wymiany sieci ciepłowniczej preizolowanej, budowy przyłączy do budynków i indywidualnych węzłów cieplnych, a po wybudowaniu ponosi koszty ich konserwacji i napraw. Koszt doprowadzenia instalacji ciepłej wody do mieszkań z uwzględnieniem części wspólnej wyniesie 1,5 tys. zł od lokalu i zostanie pokryty z funduszu remontowego. Wspólnota może skorzystać z kredytu z premią, co wiąże się z umorzeniem 16 – 20 proc. zaciągniętego kredytu – mówi Zofia Kałamajska ze Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości WAM.
Gaz do lamusa
SPEC to nie tylko gorące kaloryfery, lecz także woda użytkowa. Wymiana węzła na indywidualny to dobra okazja, by z mieszkań pozbyć się piecyków gazowych i term elektrycznych i zyskać dzięki temu większą powierzchnię łazienki, większą wygodę oraz większe bezpieczeństwo. Na dodatek to bardzo ekologiczne rozwiązanie, bo woda wykorzystywana w sieci nagrzewa się podczas chłodzenia turbin w elektrociepłowniach przez cały rok.
Jeśli jeszcze nie należymy do użytkowników ciepłej wody ze SPEC i chcemy to zmienić, potrzebne jest jednak kilka inwestycji. Wspólnota czy też spółdzielnia musi zbudować wewnętrzną instalację, a SPEC ze swojej strony doposaży węzeł cieplny centralnego ogrzewania w moduł do podgrzewania ciepłej wody. Mieszkańcy wspólnoty mogą nawet określić jej maksymalną temperaturę.
– Ważną sprawą jest tu wentylacja pomieszczeń. Kiedyś przy budowie budynków mieszkalnych była ona stawiana na drugim czy nawet trzecim planie – mówi Ryszard Płotnicki ze SPEC. I dodaje, że teraz wymogi są o wiele wyższe i wiele budynków ich nie spełnia. A przebudowa wentylacji to skomplikowane i kosztowne zadanie.
Z kolei pośrednicy nieruchomości zwracają uwagę, że Polacy po kolejnych doniesieniach o zaczadzeniach czy eksplozjach starają się unikać mieszkań z gazowymi piecykami w łazienkach.



Z badania przeprowadzonego przez firmę Home Broker wynika, że wciąż chcemy korzystać z kuchenek gazowych w kuchni, ale unikamy piecyków do podgrzewania wody. A to z kolei może się przekładać nie tylko na zainteresowanie zakupem mieszkania, lecz także cenę.
– Nabywcy często odrzucają mieszkania, w których są piece gazowe do ogrzewania wody – twierdzi Agata Sierpina, doradca Home Broker z Gdańska.
Deweloperzy coraz częściej budują mieszkania w ogóle bez instalacji gazowej w poszczególnych mieszkaniach. Nie muszą się wtedy ubiegać o pozwolenia, a i koszt budowy bloku bez instalacji gazowej powinien być niższy.
SPEC negocjuje umowy z deweloperami na obsługę kolejnych nowych osiedli, ale też zachęca do przyłączania się właścicieli budynków ogrzewanych teraz w inny sposób – np. gazem lub olejem opałowym.

Zielone inwestycje

Nowe rozwiązania mają spowodować, że ogrzewanie będzie mniej obciążać środowisko naturalne. A to już nie tylko kwestia tego, czy czujemy się ekologami, czy nie, lecz także wymaganej przez Unię Europejską redukcji emisji CO2. Za wypuszczany do atmosfery dwutlenek węgla trzeba płacić kary, a kto wyemituje mniej niż przyznany przez Unię limit, będzie mógł sprzedać go innym firmom lub państwom.
– W ciągu najbliższych 5 lat planujemy wiele inwestycji i nowych rozwiązań, które pozwolą na dalsze zmniejszanie strat ciepła oraz ograniczą emisję CO2 o prawie 90 tys. ton rocznie. Kierunek rozwoju, który obraliśmy, to coraz lepsza jakość zarządzania ciepłem i lepsze wykorzystanie energii bazowej – mówi Michał Machlejd, prezes SPEC.
SPEC zamierza sfinansować inwestycje przede wszystkim z własnych środków, wspomaganych zewnętrznymi funduszami pomocowymi.
– W grę wchodzą pieniądze ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z mazowieckiego Regionalnego Programu Operacyjnego czy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi Michał Machlejd.
Firma aplikuje o wszystkie dostępne formy dofinansowania.
Dzięki inwestycjom będą możliwe bezawaryjna, ciągła dostawa ciepła oraz efektywne wykorzystanie ciepła sieciowego będącego produktem ubocznym przy produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowniach. Ważnym aspektem jest też podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego poprzez zastępowanie paliwa olejowego i gazowego, które mogą być wykorzystane do innych celów. I to, co ucieszy osoby, które planują zakup nowego mieszkania czy przeprowadzkę do Warszawy. SPEC chce zwiększyć dostępność do ciepła sieciowego poprzez rozbudowę systemu ciepłowniczego i ekspansję na obszary rozwojowe miasta.

Na drodze do prywatyzacji

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej działa na terenie Warszawy od 1952 roku. Od 7 lat jest jednoosobową spółką akcyjną, której akcjonariuszem jest miasto stołeczne Warszawa. Ale władze miasta jeszcze w tym roku chcą to zmienić.
– Dochody z prywatyzacji spółki są uwzględnione w tegorocznym budżecie miasta – mówi rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk.
SPEC zajmuje się nie tylko sprzedażą i przesyłem ciepła, lecz także jego wytwarzaniem. Składa się z siedmiu zakładów energetyki cieplnej, które zasięgiem swego działania obejmują niemalże całą Warszawę. Poza podstawową działalnością zapewnia też projektowanie sieci, opiekę nad nimi, doradztwo i audyty energetyczne, a także usługi w zakresie konserwacji instalacji wewnętrznych oraz całodobowe usługi pogotowia ciepłowniczego.
Zmiana węzłów grupowych na indywidualne / DGP