statystyki

Ezoteryczny telebiznes. Wróżki stawiają na telewizje

autor: Sylwia Czubkowska31.12.2010, 03:00

Dwie stacje, kilka portali, kilkuset doradców wróżbitów i 3 mln klientów – ezoteryczny telebiznes według ostrożnych szacunków wart jest już w Polsce co najmniej 100 mln złotych.

Reklama


Reklama


Coraz pokaźniejszy kawałek ezoterycznego tortu zgarniają firmy zajmujące się usługami przez internet, telefon i SMS-y. Dziś polski rynek podzielony jest między trzech największych graczy: Ezo TV należący do spółki Telestar (właściciel iTV), Kosmica TV, za którą stoi niemiecka firma Questico, i portal Viversum.pl, także z kapitałem i know-how z Niemiec.Viversum i Questico podają swoje dochody za 2010 rok – odpowiednio 20 i 80 mln euro, tyle że to dane dla wszystkich ich oddziałów w Europie. Telestar nie chwali się, ile zarobił na Ezo TV. Ale eksperci szacują, że łącznie na usługi telewróżek Polacy wydali w ostatnim roku co najmniej 100 mln złotych.

Ezo TV i Kosmica TV działają na podobnej zasadzie. To nie osobne stacje telewizyjne, tylko kanały z usługami wróżek, tarocistów, wróżących z run i jasnowidzów emitowane w stacjach telewizyjnych, od których wynajmują czas antenowy. Kosmica TV nadaje dziennie około 7 godzin programu na żywo na Tele5, TVN Meteo, Mango 24 i Polonii 1. Ezo TV nadaje głównie w iTV (około 4 godzin programu), w 2011 roku zaczyna także emisję w TVN w godzinach nocnych (2,5 godziny programu).

Aleksandra Fajęcka, prezes zarządu Telestara, nie chce zdradzić, ile osób dzwoni dziennie po porady do pracujących u nich wróżek. Choć przyznaje, że jest ich coraz więcej.

– Średnio nasz klient za poradę płaci netto 7,32 złotego – mówi Fajęcka.

Mniejsza jest średnia opłata w Kosmica TV (3,19 zł netto), bo tu klient płaci za samo połączenie bez względu na to, ile ono trwa. A więc najlepiej, by było jak najkrótsze. Największa dziś gwiazda wśród telewróżek – wróżbita Maciej pracujący dla Kosmica TV w ciągu godzinnego programu na żywo potrafi obsłużyć nawet około pięćdziesięciu dzwoniących.

Oczywiście telewizyjni wróżbici pracują także poza czasem antenowym. Stali się już tak popularni, że Telestar w systemie pre-paid uruchomił telefonię komórkową EzoMobile. Dla jej abonentów zostały wprowadzone bonusy w postaci nawet 30-procentowego rabatu na rozmowy z wróżkami i SMS-y.

Równolegle działają jeszcze e-wróżki udzielające porad za pomocą internetu. Najwięcej, bo aż 200 wróżbitów, tarocistów i jasnowidzów, przewiduje przyszłość dla 40 tys. zarejestrowanych klientów portalu Viversum.pl. Wszystko przez telefon, na czacie lub za pomocą e-maila. Jedna minuta usługi kosztuje od 3 do 6 złotych, a w przypadku wróżby e-mailowej wycena jest indywidualna.

– W Polsce zaczęliśmy działać w 2007 roku, przenosząc model biznesowy z Niemiec. Tam pomysł się sprawdził, okazało się, że w Polsce działa on równie dobrze – mówi Dariusz Geiger, współwłaściciel polskiej filii Viversum, i zapewnia, że wzrost przychodów firmy rok do roku sięga blisko 100 procent. – Wystarczy powiedzieć, że najlepsi z naszych doradców miesięcznie potrafią zarabiać nawet po 8 – 10 tysięcy złotych. A to mniej więcej jedna trzecia z tego, ile zostawiają u nich klienci – mówi.

Pozostała część jest dzielona niemalże po równo między opłaty dla operatora i dla samej Viversum.

W Polsce jest nawet 100 tys. wróżek i jasnowidzów

Nawet 2 mld zł wydają rocznie Polacy na usługi ezoteryczne. Większość z tego wpada do kieszeni działających na własną rękę wróżek i wydawnictw prasowych. Jeszcze dziesięć lat temu działało w Polsce około 2 – 3 tysięcy osób zajmujących się przepowiadaniem przyszłości. Obecnie zarejestrowanych jest blisko 15 tys. firm zajmujących się wróżeniem, a sama branża ezoteryczna szacuje, że liczba wróżek i jasnowidzów (z uwzględnieniem szarej strefy) przekroczyła już 100 tys. osób. Jedna wizyta kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych – wszystko według indywidualnych stawek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • kasia(2012-11-25 20:03) Odpowiedz 00

  nie zgodzę się moja wróżka Ezoterium powiedziała mi ,że jak dokona sie zmiana znajde pracę i dokonała się .Wyjechałam nad morze polskie i mam pracę,ba jestem zadowolona i pracuję w gastronomii.

 • Utu(2014-04-18 17:47) Odpowiedz 00

  Tak wygląda neopogaństwo. Najwięksi krytykanci kościoła i Boga, idą potem do wróżek. Oto efekty odchodzenia od chrześcijaństwa! Powstała w ten sposób pustka, zastępowana jest głupotą.

 • Wrozka Miila(2015-01-08 03:52) Odpowiedz 00

  Mimo studiow doktoranckich i 2 magistrow ja po prostu mam dar i chcę dzięki niemu pomagać ludziom. Każdy z nas ma wiele dróg, my tworzymy naszą rzeczywistość jednakże karty podpowiadają co by było gdyby, jaka droga nas czeka i która z nich jest dla nas najkorzystniejsza. Moje wrozby z kart Lenormand, klasycznych, Tarota zgadzaja sie w 98% przypadkach... I jak mam to wytlumaczyc racjonalnie? Uzywamy podobno 5% mozliwosci naszego mozgu

 • Wolfram(2011-01-01 10:06) Odpowiedz 00

  A to ciekawe. Jeżeli ktoś jest wierzy w Boga a jeszcze do tego jest katolkiem to przyczepia mu się łatkę ciemnogrodu. Ale jak niemieckie koncerny zarabiają na wróżbach to jest ok. Tu nie ma protestów. Kościół w Posce bardzo komuś przeszkadza oj bardzo.

 • Delirious(2011-01-31 21:06) Odpowiedz 00

  Uciekajcie się do wróżek, które was pokrzepią, powiedzą to, co chcecie usłyszeć, bo to takie przyjemne. Wywróżą wam z kart waszą niechybną przyszłość, bo one posiadły niezwykły dar od swoich nauczycieli na kursach manipulacji. Patrzcie w horoskopy - odległe o miliardy lat świetlnych (1 rok świetlny = w przybliżeniu 9,5 bln km) gwiazdozbiory, planety, komety, meteoryty, gazy, pył kosmiczny i kozie bobki powiedzą wam upragnioną prawdę - awans! rozwód! już za tydzień zdobędziesz miłość! TAK TE GWIAZDY MÓWIĄ i na prawdę interesują się waszym losem!


  Żenada, cofamy się w rozwoju.


  Panie Andrzeju dziękuję za przemówienie w Cieszynie i otworzenie oczu na niektóre sprawy. Na szczęście są jeszcze normalni ludzie ufający Bogu.

 • tarocista(2011-04-23 22:00) Odpowiedz 00

  Cyt. ,,... W Polsce jest nawet 100 tys. wróżek i jasnowidzów. Obecnie zarejestrowanych jest blisko 15 tys. firm zajmujących się wróżeniem, a sama branża ezoteryczna szacuje, że liczba wróżek i jasnowidzów (z uwzględnieniem szarej strefy) przekroczyła już 100 tys."

  Pytanie dla redakcji, skąd te dane? Czy nie są zawyżone? Działalność godpodarczą kazdy moze założyć, i wpisać dla urzędu wrózenie, ale firma moze nic nie miec wspolnego z wrozeniem. Szara strefa? Jaka szara strefa? To ludzie, kórzy prywatnie pasjonują się tarotem czy wrozeniem, i wroza tylko najblizszym, nie mając z tego zadnych korzysci zarobkowych, materialnych! Dzis nie da sie zyc z wrozenia, czy tarota, bo korporacje sie rzorosły i wszyscy przeszli na tą forme wrozb, a gabinety profesjonalnych astrologow, taorcistów upadają, bo swiecą pustkami. Wiem to z wiedzy, ktora badam. A co do komentarzy powyzszcyh zenada. choc sie zgodze, tam na 0700, czy na sms wrozbach zerują klamcy, i szarlataneria

 • jasnowidz(2011-06-23 22:46) Odpowiedz 00

  Dobre sobie, te kwoty, te liczby
  dzisiaj jest 23.06 i firmy kuleją bo:
  Kosmica - było 4,39 zł/Min a dzisiaj jest 0,99 zł/min
  Viversum - było 4,77 zł a dzisiaj jest 0,00 zł

  No to już niedługo będą zwijać interes z Polski

 • babcia Kleofasa(2010-12-31 09:32) Odpowiedz 01

  ciemnota nie zna granic , i właśnie na takich żerują róznej masci wrózbici !!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama