Komisja Europejska potwierdziła w środę determinację w walce o niskie ceny za korzystanie z telefonu komórkowego za granicą, zapowiadając, że celem jest zniwelowanie do 2015 r. różnicy między opłatami za roaming i taryfami krajowymi, by była ona "bliska zeru".

"Na prawdziwie jednolitym unijnym rynku znaczne różnice między opłatami krajowymi a cenami roamingu nie powinny mieć miejsca" - oświadczyła unijna komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Dodała, że ambitny cel na rok 2015 da się zrealizować tylko, jeśli konsumenci będą mieli rzeczywisty, szeroki wybór usług.

Jej zdaniem na rynku telekomunikacyjnym jest dotąd za mało konkurencji, co hamuje obniżkę stawek za połączenia dzięki mechanizmom rynkowym. Dlatego KE już teraz rozpoczęła konsultacje przed planowanym na przyszły rok przeglądem rozporządzenia z 2007 r., które stopniowo obniżyło ceny roamingu w UE. Początkowo dotyczyło tylko rozmów, a potem zostało rozszerzone na przesył danych, SMS-y itd.

Rozporządzenie miało wygasnąć w połowie 2012 r. W przyszłym roku KE ma zdecydować, czy je przedłużyć, zmienić albo uzupełnić. Z wypowiedzi Kroes wynika, że opowiada się ona za narzuceniem operatorom surowych warunków. "Musimy znaleźć trwałe rozwiązanie. Jesteśmy przy tym otwarci na wszelkie pomysły" - zadeklarowała komisarz.

"Komisja chciałaby, żeby wszyscy użytkownicy roamingu mieli szybki i łatwy dostęp do konkurencyjnych taryf w zakresie usług głosowych, SMS-ów i przesyłu danych, przy czym ceny nakładane przez operatorów na klientów powinny w większym stopniu odpowiadać rzeczywistym kosztom efektywnego świadczenia usług" - głosi komunikat KE.

Od 1 lipca br. maksymalne ceny w przypadku rozmów wychodzących w roamingu wynoszą 39 centów za minutę plus VAT, a w przypadku połączeń przychodzących 15 centów. Eurotaryfa ogranicza ceny SMS-a wysłanego z zagranicy do 11 centów. Pułap cen hurtowych za 1 MB pobranych lub wysłanych danych wynosi 80 centów.

Badania rynku pokazują, że operatorzy najczęściej stosują maksymalne dopuszczalne stawki za połączenia głosowe. Ograniczenie stawek hurtowych za korzystanie z mobilnego internetu za granicą nie przyniosło spodziewanych rezultatów - stawki dla użytkowników roamingu są średnio 50 razy wyższe niż stawki krajowe.