Największy w kraju projekt budowy infrastruktury internetowej będzie realizowany w pięciu województwach ściany wschodniej. Wczoraj pierwsze z nich – warmińsko-mazurskie – podpisało z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o przyznaniu unijnego wsparcia na ten cel. Jak mówi Dariusz Szewczyk, wiceprezes agencji, umowy z dwoma następnymi regionami zostaną podpisane jeszcze w tym roku. Ostatnich dwóch należy spodziewać się na początku 2011 roku.

– Umowy umożliwią regionom korzystanie ze źródła finansowania, jakim są fundusze unijne – mówi Dariusz Szewczyk. Według niego pierwsze przetargi zostaną rozpisane w przyszłym roku. Każdy region samodzielnie będzie wybierał wykonawców prac na swoim terenie, a cały projekt będzie realizowany w trybie „projektuj i buduj”. To oznacza, że ten sam podmiot lub konsorcjum wykona projekt sieci i następnie ją zbuduje.

– Sieć na terenie naszego województwa będzie miała długość ponad 1,7 tys. km. Żeby przeprowadzić ten projekt, region został podzielony na osiem obszarów inwestycyjnych. Prace na nich będą prowadzone równolegle – zapowiada Krzysztof Bielawski, wicedyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w podlaskim urzędzie marszałkowskim.

Zdaniem ekspertów głównym faworytem w wyścigu po samorządowe kontrakty będzie Telekomunikacja Polska. Wraz z grupą innych firm telekomunikacyjnych (jak Telefonia Dialog, Exatel, GTS Energis czy Telekomunikacja Kolejowa) od trzech lat bierze udział w pracach przygotowawczych przy tej gigantycznej inwestycji.

– Jesteśmy zainteresowani udziałem w projektach związanych z budową sieci szerokopasmowych w Polsce wschodniej. Dotyczy to współpracy z samorządami zarówno na etapie przygotowania koncepcji rozwoju sieci, jak i w uczestnictwie w przetargach i realizacji projektu – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

Dodaje, że warunkiem uczestnictwa spółki w takich przedsięwzięciach jest model współpracy, który zagwarantuje opłacalność projektów oraz zapewni internet na obszarach tzw. białych plam, czyli tam, gdzie obecnie mieszkańcy nie mają żadnych możliwości korzystania z niego.

Budowa sieci szerokopasmowej we wschodniej Polsce nie jest jedyną inwestycją samorządową, która może zostać zrealizowana przez TP. Spółka bierze już udział w innych przetargach rozpisanych przez województwa w innych częściach kraju. Chodzi m.in. o wart 622 mln zł kontrakt w Wielkopolsce, o który walczy m.in. z Netią, Telefonią Dialog, Hawe i Telekomunikacją Kolejową. TP zapowiedziała także, że może wziąć udział w wartym ok. 300 mln zł przetargu na budowę sieci szerokopasmowej dla województwa małopolskiego.