Wśród nowych inwestorów jest m.in. PGE, które założyło spółkę celową do budowy elektrowni atomowej w Pomorskiej SSE – dowiedział się „DGP”.

Zgodnie z prognozami w tym roku zarządzającym strefom udało się przyciągnąć więcej inwestorów, powstanie również więcej nowych miejsc pracy. Zezwoleń będzie o 27 procent więcej niż w roku ubiegłym.

Rekordzistami są strefy łódzka i wałbrzyska, które przyciągnęły 22 nowe firmy. W efekcie zatrudnienie w strefach wzrośnie o 8 procent, czyli przekroczy poziom sprzed 2008 roku, gdy rozpoczął się światowy kryzys gospodarczy.

– Rok 2009 był szczególnie trudny dla stref. Wtedy po raz pierwszy w historii odnotowano spadek liczby zatrudnionych. Wraz z postępującym ożywieniem gospodarki powraca jednak zainteresowanie firm – komentuje Paweł Barański, dyrektor w departamencie doradztwa podatkowego KPMG.

Jedną z takich firm jest PGE, które zdecydowało się właśnie w Pomorskiej SSE założyć spółkę. Jej zadaniem będzie wybudowanie elektrowni atomowej.

Mimo tych informacji w skali całego 2010 roku pogłębi się spadkowy trend w nakładach inwestycyjnych. W pierwszym półroczu br. były one mniejsze o 21 niż w tym samym okresie 2009 roku.

Z raportu KPMG wynika, że 92 procent inwestorów decyzję o zainwestowaniu w strefę ocenia pozytywnie. Aż 83 procent wystawiło swojej strefie dobrą ocenę.