statystyki

Internet pod kontrolą, czyli cyberwojna o sieć

autor: Misha Glenny30.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 01.11.2010, 15:21

Pentagon powołał właśnie specjalną jednostkę, która ma dbać o bezpieczeństwo amerykańskich sieci komputerowych. Inne państwa zamierzają pójść w ślady USA

Reklama


Reklama


W ciągu trzech dekad internet przestał być domeną komputerowych maniaków i naukowców, a stał się głównym motorem napędzającym globalny handel, politykę, rozwój społeczny, a nawet działania militarne. W takiej sytuacji trudno się dziwić, że rządy uważają, iż kontrola nad tym epokowym wynalazkiem jest zbyt ważna, by zostawiać ją w rękach idiotów, takich jak ty i ja. Dlatego Pentagon powołał do życia USCybercom.

Co kontrola internetu oznacza dla przeciętnego użytkownika? Prezydent Barack Obama zapewnia, że „nie ma mowy o monitorowaniu sieci sektora prywatnego lub ruchu w komputerowej sieci”. Nie wszyscy jednak są optymistami. Richard Clarke, autor „Cyberwojny”, choć popiera wzmocnienie obrony przed atakami na internet, jest zaniepokojony powstaniem USCybercom. – Stworzyliśmy nowe dowództwo wojskowe, by prowadzić wojnę technologiczną. Nie zostało to jednak poprzedzone publiczną debatą, nie ma nad nim nadzoru ze strony Kongresu – wyraża obawy.

Powstanie USCybercomu jest tylko jednym z elementów błyskawicznej ekspansji systemu bezpieczeństwa, która obejmuje wzmocnienie internetowych działań Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, tak by mógł on zwalczać zagrożenia dla rodzimych sieci komputerowych. Te posunięcia doprowadzą do rozbudowy aparatu kontroli i monitorowania aktywności internetowej przez USA.

Niektórzy specjaliści argumentują, że gargantuiczne systemy bezpieczeństwa po prostu nie będą działać i że biurokraci i korporacje naciskają na zwiększenie wydatków na ten cel, po to by napchać sobie kieszenie. Obrońcy praw obywatelskich obawiają się, że nowe cyberdowództwo gen. Keitha Alexandra może łamać prawo do prywatności, monitorując e-maile i aktywność na portalach społecznościowych. Pomimo uspokajających deklaracji Obamy, że do takiego orwellowskiego scenariusza nie dojdzie, nikt tak naprawdę poza Pentagonem i Białym Domem nie wie, czym ma się zajmować USCybercom.

Wszyscy chcą kontrolować sieć

USA nie są jedynym państwem, które próbuje prężyć muskuły w sieci; na całym świecie rządy starają się rozciągnąć władzę na komunikację jednostek i prywatnych firm. Przez ostatnie sześć miesięcy Zjednoczone Emiraty Arabskie spierały się z Research in Motion, kanadyjskim producentem smartfonów BlackBerry. Rząd w Abu Zabi żądał, by firma albo usunęła szyfrowanie połączeń, albo postawiła lokalny serwer, tak by władze mogły monitorować ruch w jej sieci. Rząd ZEA ogłosił niedawno, że zagrożenie zawieszenia usług BlackBerry minęło, ponieważ RIM dostosowało się do regulacji prawnych obowiązujących w tym kraju. Niektórzy eksperci uważają, że prawdziwym zmartwieniem ZEA nie było to, kto i co mówi przez BlackBerry. – Szejkowie uważali, że dane gromadzone na serwerach w Kanadzie nie są w stu procentach bezpieczne i że USA mogą mieć do nich dostęp – mówi Tony Yustein, konsultant ds. bezpieczeństwa informatycznego, który doradza FBI.

BlackBerry to dopiero początek. Indie podały w zeszłym miesiącu, że mają zamiar zwrócić się do Google’a i Skype’a o postawienie serwerów w granicach kraju. – Ponieważ cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo narodowe są ze sobą coraz bardziej splecione, rosnąca liczba krajów może wprowadzić cenzurę – mówi Rex Hughes, naukowiec z Cambridge, który kieruje projektem Chatham House dotyczącym cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii. – Kilka państw już poszło tą drogą – dodaje.

Jeżeli spróbujesz wejść na stronę YouTube w Turcji, na twoim komputerze wyświetli się informacja, że jest ona zakazana. W Chinach strona internetowa BBC bywa często blokowana. Także USA nie są wolne od cenzury – zmuszają strony internetowe do usuwania reklam zachęcających do podróży z Europy na Kubę.

Rosja ma nieco inne podejście. Zbudowała monumentalnego wielkiego brata, który funkcjonuje pod skrótem SORM-2. Kopia każdego bitu, który przychodzi lub wychodzi z Rosji albo został wysłany w granicach kraju, ląduje w centralnym komputerze w Moskwie, który znajduje się pod kontrolą FSB.

Dowódca USCybercomu uważa, że podstawowym zadaniem jego jednostki są działania defensywne: zagwarantowanie, że 7 mln komputerów Pentagonu, pogrupowanych w 15 tys. sieci, które zapewniają wsparcia 4 tys. instalacji militarnych na całym świecie, wytrzyma lawinę podejmowanych codziennie ataków.

Pokazuje to także realną obawę ze strony Ameryki, że internet wymyka się jej spod kontroli. Do niedawna dynamiczna baza technologiczna tego kraju, wraz z ogromną potęgą firm takich jak Google i Microsoft, zapewniała mu wpływ na światową sieć. Utrzymanie tego stanu rzeczy wydaje się podstawowym celem administracji Obamy. W dzień po tym, jak Google w grudniu ubiegłego roku ogłosił, że on i kilka innych firm padło ofiarą zaplanowanego cyberataku ze strony Chin, sekretarz stanu Hillary Clinton wygłosiła przemówienie atakujące kraje, które próbują ograniczyć wolność internetu. Przekaz dla Chińczyków był czytelny: „Amerykański rząd uważa Google’a i firmy mu podobne za część strategicznej infrastruktury i będzie je wspierał na całym świecie”.

Reklama


Źródło:FT

Polecane

 • howerujoncy pjes(2010-10-31 23:40) Odpowiedz 00

  "Rob" pokazuje, że jednak internet nie powinien być dostępny dla wszystkich.

 • guzik(2010-10-30 14:25) Odpowiedz 00

  Dlatego wiedza powinna być zarezerwowana tylko dla elit

 • Rob(2010-10-30 03:53) Odpowiedz 00

  Teraz wiadomo dlaczego tak szybko sluzby FSB zdolaly znalesc i zamordowac Andrieja , autora filmu ze Smolenska , ukazujacego dobijanie Polakow !!!

 • kiod(2010-11-02 17:22) Odpowiedz 00

  czytając komentarze też zaczynam być za cenzurowaniem Internetu.. ale żeby nawet na stronach GP.. a wracając do tematu - nie wiedzialem, że tzw. cyberwojna jest już na takim poziomie - specjalne komórki, grupy rządowe stuxnet napisany przez państwo - swoją drogą musi to być praktycznie bezdyskusyjne skoro mówią o tym otwarcie?

 • lupos(2010-11-02 17:31) Odpowiedz 00

  kiod - tutaj nie ma o czym dyskutować - nie ma innej możliwość - goście wiedzą co mówią poszukaj sobie w internecie raportu f-secure o cyberprzestępczości - badają ten rynek dogłębnie - mówią takie rzeczy - muszą mieć pewność.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama