Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o cenach i kontroli skarbowej - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. W myśl ustawy sprzedawcy nie będą musieli obniżać ceny towaru wadliwego bądź uszkodzonego.

Nowelizację przygotował rząd, a Sejm przyjął ją na początku sierpnia. Przyjęcie nowych przepisów ma zmniejszyć obciążenia biurokratyczne przedsiębiorców, inspekcji i organów skarbowych.

Nowela uchyla przepisy nakładające na przedsiębiorców obowiązek określania szczegółowej charakterystyki jakościowej towaru lub usługi i obowiązek obniżenia cen w przypadkach, gdy towar nie ma wymaganych w tej charakterystyce cech, albo gdy ma wady - np. uszkodzenie albo mniejszą ilość, masę lub objętość.

Rząd argumentował, że przepisy ustawy dotyczące obowiązku określania szczegółowej charakterystyki towaru mają charakter ogólny; nie zawiera ona także, w zakresie swojej regulacji, ustalonego katalogu towarów i usług objętych tym obowiązkiem. Resort finansów zwracał też uwagę, że sprawę oznakowania towarów wystarczająco określają już inne ustawy.

Według MF, przepis nakazujący zmianę ceny towaru, gdy towar ten nie posiada cech określonych w charakterystyce jakościowej, jest nieprecyzyjny. Organy nadzorujące sprzedawców nie mają podstaw do określenia, na gruncie ustawy o cenach, w jakim stopniu brak cech określonych w charakterystyce miałby się przełożyć na obniżkę.

Zgodnie z nowelą, organy kontroli skarbowej przestałyby kontrolować ceny umowne, a zajmowałyby się tylko badaniem prawidłowości stosowania cen urzędowych, w tym marż handlowych urzędowych.

Nowe przepisy mają wejść w życie po trzech miesiącach od ich ogłoszenia.