Deklarację w tej sprawie złożył Jarosław Myjak, wiceprezes PKO Banku Polskiego w szanghajskiej siedzibie chińskiego banku Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). - W obu naszych krajach powstają wielkie inwestycje infrastrukturalne, buduje się drogi, modernizuje kolei itp. Warto więc zaoferować inwestorom różne instrumenty finansowe dla przeprowadzenia tych inwestycji – argumentował Myjak.

Jego partnerem był Henry Shu z szanghajskiego centrum ICBC. - To będzie pierwszy krok do dalszej współpracy – powiedział Shu. Spotkanie w siedzibie ICBC w Szanghaju odbyło się ono w ramach realizowanej w tym tygodniu misji polskich środowisk bankowych w Chinach.

Misję bankową zorganizowały Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Związek Banków Polskich i Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju. Jej celem jest przede wszystkim poszukiwanie możliwości współpracy i rozwoju rynku finansowego po globalnym kryzysie finansowym. Banki są zainteresowane także zbadaniem realnych możliwości działania w Chinach, gdzie funkcjonuje już prawie 80 banków z innych państw UE.

Na tym samym spotkaniu Mariusz Klimczak, prezes Banku Ochrony Środowiska zaprezentował kierownictwu ICBC oraz Chen Zuji wiceprezesowi Shanghai Banking Assotiation plany banku, w zakresie poszukiwania partnera do inwestowania w technologie energii odnawialnej. - Chcemy tu, siedzibie tego wielkiego banku, zwrócić też uwagę na planowaną w przyszłym roku przez BOŚ emisję euroobligacji. Szukamy też partnerów do joint venture z zakresu nowych technologii - powiedział Klimczak. Jego propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem Chińczyków.

- Rząd chiński postanowił mocno wspierać wszelkie inwestycje w technologie czystej energii. Wiemy, że to są inwestycje, które się długo zwracają, ale jesteśmy zdecydowani na ich przeprowadzenie – powiedział Shu.

Przed południem polscy bankowcy spotkali się z wiceprezesem giełdy w Szanghaju, Liu Shi An.