Przedstawiciele państw członkowskich Międzynarodowego Funduszu Walutowego zebrani w Waszyngtonie na dorocznym spotkaniu zmuszeni są poszukiwać kompromisu, który pozwoliłby na nadzorowanie kursów wymiany walutowej przez MFW - napisała w sobotę AFP.

Ministrowie finansów państw należących do MFW rozważają propozycję przyznania Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu prawa do nadzorowania walut narodowych, by zmniejszyć napięcia wywołane manipulowaniem ich kursami, między innymi przez Chiny.

Szef MFW Dominique Strauss-Kahn zaproponował wprowadzenie "inicjatywy na rzecz systemowej stabilności", która pozwoliłaby jego organizacji nadzorować kwestie walutowe na wiele sposobów. MFW mógłby na przykład prowadzić dyskusje w gronie swych największych państw członkowskich na temat kursów wymiany i decyzji politycznych, które na te kursy wpływają.

W rozmowie z dziennikarzami Strauss-Kahn tłumaczył, że gdyby plan ten został przyjęty, pomógłby utrzymać stabilność globalnej gospodarki dzięki lepszemu nadzorowi kwestii monetarnych.

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania w Waszyngtonie Strauss-Kahn ostrzegał, że szczególnie niebezpiecznym zagrożeniem dla światowej gospodarki byłyby "wojny walutowe". Szef MFW zaapelował do ministrów finansów, by zarzucili próby manipulowania krajowymi walutami i zrezygnowali z "pomysłu traktowania walut jako broni".

Propozycję rozwiązania kryzysu spowodowanego "wojną walutową" MFW może przedstawić w marcu

Amerykański minister finansów Timothy Geithner wsparł apele Straussa-Kahna. "MFW powinien wzmocnić nadzór nad polityką kursów wymiany i praktykami kumulowania rezerw" - mówił Geithner podczas posiedzenia komitetu ds. monetarnych i finansów międzynarodowych (IMFC), instancji, której obowiązkiem jest wyznaczanie głównych kierunków pracy MFW; w komitecie zasiadają przedstawiciele 24 państw.

"Nie przewiduję, aby jednogłośne porozumienie w kwestiach monetarnych i w sprawie sztywnych kursów wymiany zostało osiągnięte podczas tego weekendu w Waszyngtonie" - powiedział minister finansów Kanady Jim Flaherty, którego kraj sprawuje w tym roku przewodnictwo G-7.

Propozycję rozwiązania kryzysu spowodowanego "wojną walutową" MFW może przedstawić w marcu.

Termin "wojna walutowa" został ukuty przez Brazylijczyków pod koniec września i od tego czasu zwrot ten zrobił światową karierę - tłumaczy AFP.