Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest we wrześniu oceniany pozytywnie, podobnie jak w sierpniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - poinformował GUS w środę w komunikacie.

We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu wynosi plus 3 - podał GUS.

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badań.

"Bieżąca sprzedaż jest ograniczana w większym stopniu niż przed miesiącem, co powoduje, że zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Natomiast prognozy na najbliższe miesiące przewidują zwiększenie sprzedaży i w konsekwencji wskazują na możliwość zmniejszenia się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych" - dodają eksperci GUS.

W badań wynika, że oceny bieżącej sprzedaży we wrześniu są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, natomiast przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość zwiększenia sprzedaży.

Przedsiębiorcy sygnalizują we wrześniu szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen towarów

"Zwiększają się trudności związane z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych przy prognozach wskazujących na możliwość zmniejszenia się trudności w tym zakresie. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. Mimo to ilość zamawianych towarów u dostawców może się nieznacznie zwiększyć. Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze niż przewidywano przed miesiącem" - napisano.

Przedsiębiorcy sygnalizują we wrześniu szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen towarów - podaje GUS.

Z badań wynika także, że najlepiej koniunkturę oceniają przedsiębiorstwa branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem, dla której wskaźnik przyjmuje wartość plus 13 (plus 4 w sierpniu). Branża żywnościowa odnotowuje wskaźnik równy plus 4 (plus 6 przed miesiącem). Wskaźnik dla branży włókno, odzież, obuwie wynosi plus 2 (minus 1 w sierpniu). Branża pojazdy samochodowe odnotowuje brak zmiany w tym zakresie - 0 (plus 1 miesiąc wcześniej).



GUS: koniunktura w przemyśle oceniana pozytywnie

"Na takie opinie wpłynęły bardziej korzystne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji przy jednak mniej optymistycznych prognozach w tym zakresie. Utrzymują się negatywne oceny dotyczące zdolności do terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych przy korzystnych prognozach w tym zakresie" - napisano w komentarzu.

Według GUS, we wrześniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest zbliżony do notowanego w sierpniu br. i wynosi plus 8.

"Zarówno we wrześniu jak i w sierpniu poprawę sygnalizuje 22 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie - 14 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

"Bieżąca produkcja rośnie szybciej niż przed miesiącem"

GUS podaje, że oceny bieżącego portfela zamówień są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w sierpniu. Dotyczy to w szczególności portfela krajowego.

"Bieżąca produkcja rośnie szybciej niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w sierpniu" - napisano.

W przedsiębiorstwach zmniejsza się stan zapasów wyrobów gotowych, do poziomu nieznacznie przekraczającego zapotrzebowanie.

Poziom należności raportowany przez respondentów rośnie nieco wolniej niż w ubiegłym miesiącu

Poziom należności raportowany przez respondentów rośnie nieco wolniej niż w ubiegłym miesiącu.

"Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, mimo to prognozy w tym zakresie są nadal korzystne" - poinformowano.

Według GUS w najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być większa niż przewidywano w sierpniu. Można oczekiwać, że ceny wyrobów przemysłowych będą nadal rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.



GUS: Klimat koniunktury w budownictwie we wrześniu

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest we wrześniu oceniany pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem, choć mniej niekorzystnie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z komunikatu GUS.

Pogorszyły się oceny bieżące dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, utrzymały się także negatywne oceny bieżącej sytuacji finansowej. W obu przypadkach pogorszeniu uległy prognozy.

"We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1 (w sierpniu plus 2). W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18 proc. (w sierpniu odpowiednio 19 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisał GUS w komunikacie.

"Zarówno oceny bieżące jak i prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, choć gorsze od formułowanych w sierpniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 21 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlanomontażowe za granicą (przed rokiem 17 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym" - poinformowano.

"Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe"

Z komentarza wynika, że niekorzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych utrzymują się na poziomie z sierpnia, natomiast prognozy są gorsze od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu.

"Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. We wrześniu przedsiębiorcy prognozują dalsze ograniczenie zatrudnienia. Należy spodziewać się także niewielkiego spadku cen na roboty budowlano-montażowe" - dodano.

Autorzy komentarza napisali, że we wrześniu 14 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 75 proc. jako wystarczające, a 11 proc. jako zbyt małe.

"W porównaniu z wrześniem 2009 r. zwiększa się nieznacznie udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt małe i zbyt duże, natomiast spada - przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają nieznaczne zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych (z 78 proc. do 77 proc.)" - podali.



GUS: przedsiębiorstwa usługowe oceniają koniunkturę pozytywnie

We wrześniu w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest optymistycznie - wynika z badania GUS.

Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (lepiej niż w sierpniu bieżącego i we wrześniu zeszłego roku) oraz informacja i komunikacja (podobnie jak przed miesiącem i lepiej niż we wrześniu ubiegłego roku).

Z badania wynika, że najgorzej ogólny klimat koniunktury oceniany jest przez przedsiębiorstwa usługowe z sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca - ich oceny są gorsze od sygnalizowanych przed miesiącem i w analogicznym miesiącu przed rokiem. Równie pesymistycznie, choć mniej negatywnie niż w sierpniu br. i wrześniu ub.r. swoją koniunkturę oceniają jednostki z sekcji edukacja oraz pozostała działalność usługowa.

W sekcji informacja i komunikacja wskaźnik ogólnego klimatu we wrześniu kształtuje się na poziomie plus 14

W sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa wskaźnik ogólnego klimatu we wrześniu kształtuje się na poziomie plus 34 (w sierpniu plus 29). Poprawę koniunktury odnotowuje 39 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 5 proc. (w sierpniu odpowiednio 35 proc. i 6 proc.)

"Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z korzystnych, lepszych niż przed miesiącem ocen bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży jak i przewidywanej sytuacji finansowej. Tylko bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest mniej korzystnie niż w sierpniu" - napisano w komunikacie. "Przedsiębiorcy zgłaszają nieco szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżących cen usług, ale jednocześnie spodziewają się nieznacznie wolniejszego wzrostu cen w następnych miesiącach. Dyrektorzy jednostek spodziewają się dość istotnego wzrostu zatrudnienia" - dodano.

W sekcji informacja i komunikacja wskaźnik ogólnego klimatu we wrześniu kształtuje się na poziomie plus 14 (w sierpniu plus 15). Poprawę koniunktury odnotowuje 21 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 7 proc. (w sierpniu odpowiednio 23 proc. i 8 proc.).

"Utrzymuje się sygnalizowany w poprzednim miesiącu spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen"

"Mimo mniej korzystnych niż w sierpniu ocen bieżącego popytu i sprzedaży usług, utrzymują się optymistyczne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Odpowiednie przewidywania w tym zakresie na następne miesiące są bardziej optymistyczne" - napisano w komunikacie.

"Utrzymuje się sygnalizowany w poprzednim miesiącu spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano w sierpniu" - dodano.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia we wrześniu kształtuje się na poziomie plus 3 (w sierpniu plus 5). Poprawę koniunktury odnotowuje 19 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 16 proc. (w sierpniu odpowiednio 19 proc. i 14 proc.).

"Spadek bieżących cen jest zbliżony do sygnalizowanego przed miesiącem"

"Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z mniej optymistycznych ocen bieżącego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej, a także negatywnych prognoz w tym zakresie. Sygnalizowany jest niewielki wzrost bieżących cen usług, przy prognozach sygnalizujących ich niewielkie spadki. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano w sierpniu" - napisano w komunikacie.

Wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa we wrześniu kształtuje się, podobnie jak w sierpniu, na poziomie minus 2. W obu miesiącach poprawę koniunktury odnotowuje 17 proc. badanych firm, a jej pogorszenie -19 proc.

"Mimo bardziej pesymistycznych ocen bieżącego popytu, sprzedaży usług i sytuacji finansowej jednostek, prognozy popytu i sprzedaży są bardziej optymistyczne niż w sierpniu, a dyrektorzy jednostek spodziewają się poprawy swojej sytuacji finansowej" - napisano w komunikacie.

"Spadek bieżących cen jest zbliżony do sygnalizowanego przed miesiącem, na najbliższe trzy miesiące można się spodziewać natomiast niewielkiego ich wzrostu - nieco szybszego od przewidywanego w sierpniu. Planowane jest utrzymanie redukcji zatrudnienia na poziomie prognoz zgłaszanych w poprzednim miesiącu" - dodano