statystyki

W Polsce najwięcej inwestują Amerykanie i Niemcy

autor: T.B.23.08.2010, 12:15; Aktualizacja: 23.08.2010, 12:21

Według wstępnych danych NBP napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski wyniósł w czerwcu 715 mln euro, co w pierwszej połowie roku daje prawie 6,3 miliarda euro (6 295 mln euro).

Reklama


Reklama


Jak obliczyła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych wynik za pierwsze półrocze 2010 roku w porównaniu do lat poprzednich stanowi:
- 178 proc. napływu z pierwszego półrocza 2009 roku, i 3/4 napływu z całego 2009 roku,
- 80 proc. napływu z pierwszego półrocza rekordowego 2007 roku.

Na inwestycje w czerwcu złożyły się: napływ netto środków w kapitały własne polskich przedsiębiorstw (406 mln euro), dodatnie reinwestowane zyski (192 mln euro), napływ netto środków w postaci pożyczek wewnątrz korporacyjnych (117 mln euro).

Napływ inwestycji spowolnił w stosunku do początku roku, ale jest to coroczny trend związany z okresem wakacyjnym. W badanym okresie aż dwie trzecie inwestycji typu greenfield, czyli rozpoczynanych od podstaw, napłynęło z Europy. Pozostałe inwestycje pochodziły z Ameryki. Udział pozostałych regionów świata był znacznie mniejszy.

Inwestycje te w szczególności pochodziły z USA (19 proc. inwestycji), Niemiec (15 proc. wszystkich projektów), Wielkiej Brytanii (11 proc.), Szwecji (9 proc.), Włoch (6 proc.) i Francji (6 proc.). Najważniejsze sektory inwestycji greenfield w pierwszym półroczu 2010 roku to: przemysł (29 proc. wszystkich inwestycji greenfield), sprzedaż i marketing (19 proc.), sprzedaż detaliczna (13 proc.), budownictwo (10 proc.), usługi dla biznesu (9 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Własne

Polecane

 • ini(2010-08-23 12:41) Odpowiedz 00

  Polsce inwestycje zagraniczne sa potrzebne.

 • ewq(2010-08-23 15:14) Odpowiedz 00

  "W Polsce najwięcej inwestują Amerykanie i Niemcy"...poprzez tzw. "słupy"- patrz Kulczyk Holding itp.

 • szybki912(2010-08-27 09:42) Odpowiedz 00

  "Napływ inwestycji spowolnił w stosunku do początku roku" ale co spowolnił? Czy artykuły redaguje jakiś polonista? Napływ inwestycji zwolnił w stosunku do początku roku" chyba miało być.

  A co do treści: 7 mld euro to tyle co trzeba na obiecane 1000 km autostrad budowanym przez Polaków lub 3500 km autostrad budowanych przez Niemców. Dlatego się nie ma co cieszyć w Polsce inwestycje są przejadane i nic wielkiego nie widać by powstawało. Widział ktoś jakiś duży nowy zakład przemysłowy? Ja widzę wszędzie wyremontowane od strony ulicy stare zakłady, wewnątrz nadal ruina a szyld zagraniczny świadczy tylko o tym że ktoś kupił za nędzne parę groszy kawałek ziemi w środku miasta i przy okazji przed fiskusem pokazał fakturę na niby inwestycję.

  PKP ostatnio wydało (strzelam) 300 tyś. na zbadanie czy dużo ludzi stoi w pociągu lub coś w tym stylu durne badanie (podawali w Rmffm. Ja bym się spytał czy konduktorzy tego nie widzą? To nie można ich spytać? Tylko wydawać nasze pieniądze z podatków które oni dostali w ramach dopłaty od skarbu państwa na jakieś pierdoły? No ale oni inwestują - w pomalowanie ławki na dworcu gdzie wokoło taki syf że z chusteczką przy twarzy trzeba chodzić.
  Amerykanie inwestują w Polsce? Hmmm w życiu nie widziałem amerykańskiej inwestycji w Polsce, chyba że w politykę. A sorry, racja McDonald :D

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama