Dofinansowanie najważniejszych inwestycji, jako rekompensatę za uciążliwości związane z budową kolejnych odcinków autostrady A-1, otrzyma dziewięć gmin regionu kujawsko-pomorskiego. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przekaże samorządom około 37 mln zł.

"Autostrada jest wielkim dobrodziejstwem, ale jest też wielką uciążliwością, np. samo przecięcie przez nią gminy na pół rodzi określone problemy komunikacyjne dla mieszkańców. Nie mówiąc już o oczywistym obciążeniu dla środowiska, które powoduje każda tego typu inwestycja" - podkreślił w piątek marszałek województwa, Piotr Całbecki.

Porozumienie, które będzie podstawą do wypłaty rekompensat, podpisali w piątek z marszałkiem wójtowie i burmistrzowie dziewięciu gmin powiatów aleksandrowskiego i włocławskiego. Dokument przewiduje dofinansowanie inwestycji proekologicznych o łącznej wartości ponad 85 milionów złotych.

Dla mieszkańców miast i wsi oznacza to m.in. budowę, rozbudowę i modernizację sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budowę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz rozbudowę i modernizację oczyszczalni komunalnych, budowę i modernizację stacji uzdatniania wody, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, rekultywację zbiorników wodnych i restaurację terenów parkowych oraz usuwanie azbestu. Inwestycje te zostaną sfinansowane wspólnie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz uczestniczące w porozumieniu gminy.

"Przedsięwzięcia te zrekompensują straty przyrodnicze i środowiskowe"

"Program, którego dotyczy porozumienie, jest ogromny. Przedsięwzięcia te zrekompensują straty przyrodnicze i środowiskowe, powstałe w związku z budową autostrady A-1" - dodał Całbecki.

Do porozumienia przystąpiły gminy: Aleksandrów Kujawski, Raciążek, Waganiec, Lubanie, Brześć Kujawski, Kowal, Lubień Kujawski, Choceń i wiejska gmina Włocławek. Łączna wartość dofinansowania z WFOŚiGW wyniesie około 37 milionów złotych.