statystyki

Łowcy pomyłek z Allegro

autor: Sylwia Czubkowska03.08.2010, 03:00

Wyspecjalizowane grupy czyhają na portalach aukcyjnych na błędy sprzedawców. Wystarczy w rubrykę cena zamiast przecinka przed zerami postawić kropkę i można stracić dziesiątki tysięcy złotych. Część z tych spraw zakończyła się ugodą, część w sądach

Reklama


Reklama


Wystarczy kropka zamiast przecinka, by na internetowej aukcji samochód wart setki tysięcy kupić za kilkaset złotych. Sądy często uznają takie transakcje za ważne.

W ostatnią sobotę o 16 na Allegro pojawił się czarny sportowy mercedes CL550 AMG z 2008 roku, cena w opcji „kup teraz”: 280 zł.

– Oczywiście była to moja pomyłka – tłumaczy właścicielka samochodu Martyna Kosmala ze Świnoujścia. – Chciałam za niego 280, ale tysięcy – dodaje. Zanim jednak kobieta zdążyła poprawić błąd, w ciągu 10 minut samochód znalazł nabywcę. – Od razu skontaktowałam się z administracją serwisu i wytłumaczyłam, że to pomyłka – mówi Kosmala. Różnica w cenie była astronomiczna, więc transakcję anulowano – za zgodą kupującego.

– Istnieje grupa śledzących nowe aukcje w poszukiwaniu pomyłek. Mówimy o nich hieny, bo świadomie zarabiają na ludzkich potknięciach – mówi sprzedawca od 7 lat handlujący na Allegro elektroniką.

O kropkę

Schemat wpadek jest prosty: w rubryce cena zamiast przecinka przed zerami wystarczy postawić kropkę. I tak z kilku czy kilkunastu tysięcy złotych robi się suma wielokrotnie mniejsza. Np. 3,200 – to 3,2 tys. zł, a 3.200 to 3 zł 20 gr.

A choć to wirtualne znaki przestankowe, to obowiązuje tu jak najbardziej realny kodeks cywilny i transakcja uważana jest za zawartą.

W ub.r. Michał Z. umieścił ofertę sprzedaży dwóch miniładowarek w cenie 7,4 tys. zł zamiast 74 tys. Momentalnie zakupiła je Alicja W., która uparła się, że chce sfinalizować zakup. Nie zgodziła się nawet na zapłatę 20 tys. zł odszkodowania i skierowała sprawę do sądu, domagając się wydania maszyn. A ten uznał jej rację.

Jeszcze większe straty mogło ponieść kilkadziesiąt osób, które omyłkowo sprzedały swoje samochody za kilkanaście i kilkadziesiąt złotych – co zdarzyło się w 2007 roku w ramach prawdziwej czarnej serii. Większość z nich zakupiła Joanna W. z Zawiercia, używająca kilku nicków, m.in. Czarnula28 i Lady Dark. Domagała się albo wydania aut, albo odszkodowań. Część z tych spraw zakończyła się ugodą, część w sądach.

Allegro nie chciało zajmować stanowiska. – Serwis nie jest stroną w sporze. Ocena okoliczności należy już do sądu – tłumaczy nam Joanna Wagner z administracji serwisu.

Allegro zdecydowało się jednak wprowadzić większe zabezpieczenia na stronie. Dziś cena – wpisywana cyframi – w potwierdzeniu pojawia się w zapisie słownym. Pomyłki jednak jak były, tak są.

Procesy o ceny

W ciągu ostatnich pięciu lat do sądów trafiło co najmniej kilkanaście podobnych spraw. Wyroki, jakie zapadały, różnią się od siebie. – Nakazywano zarówno wydawanie towarów sprzedanych w omyłkowej cenie lub zapłatę kupującemu odszkodowania, jak i przychylano się do tłumaczeń sprzedających, że się pomylili, i anulowano umowę.

– Wszystko zależy od okoliczności sprzedaży – tłumaczy Jakub Połeć, ekspert do spraw e-commerce z Centrum im. Adama Smitha, i opowiada, że podobne pomyłki zdarzają się na całym świecie, także na eBayu i w sklepach internetowych. – Najsłynniejszą dwa lata temu popełnił Dell, który w swoim sklepie na sprzedaż wystawił komputery za 1 australijskiego dolara zamiast za tysiąc – opowiada Połeć. Zanim błąd naprawiono, sprzedano ich blisko 10 tys. Choć straty były ogromne, firma, obawiając się złej prasy, nie wycofała się z transakcji.

Eksperci mają jedną radę: uważnie sprawdzać warunki sprzedaży. Inaczej można paść ofiarą swojej pomyłki. Pod koniec czerwca Lidia Hajduk, ekspert od HR z Warszawy, na aukcję wystawiła motor, tyle że zamiast 5,3 tys. zł ceny minimalnej wpisała 5,3 zł. Wystarczyło 40 sekund, by znalazł się chętny. – Za odstąpienie od umowy kupujący zażądał 500 zł. Nie zgodziłam się, bo nikt mi nie zagwarantuje, że za tydzień nie będzie chciał więcej – skarży się kobieta. Czeka ją proces z kupcem.

OPINIA

Rafał Wysoki

radca prawny z Consulting360.pl

Jeśli sprzedający na Allegro na skutek błędu zaniżył cenę wystawionego przedmiotu i sprzedał go, to musi liczyć się z tym, że kupujący ma prawo wystąpić do niego z wezwaniem do wykonania umowy i wydania danego przedmiotu za cenę podaną w portalu. Jeżeli sprzedający nadal nie będzie chciał wydać przedmiotu, kupujący powinien wystąpić do sądu o ustalenie, że została zawarta umowa sprzedaży. W tym powództwie nowy właściciel przedmiotu powinien wystąpić również o to, by sąd zobowiązał sprzedającego do wydania zakupionej rzeczy. Sprzedający, który nie wywiązał się z umowy, może być odpowiedzialny za szkodę, którą poniósł kupujący. Wówczas kupujący może się domagać także odszkodowania. Każdą sprawę należy traktować jednak indywidualnie. O odszkodowaniu można mówić dopiero wówczas, gdy spełnione są konkretne warunki: wystąpiła szkoda, działanie osoby (w tym wypadku to sprzedającego) oraz związek między działaniem sprzedającego a szkodą, którą poniósł kupujący.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • mb(2010-08-03 07:46) Odpowiedz 10

  "Wystarczy kropka zamiast przecinka, by na internetowej aukcji samochód wart setki tysięcy kupić za kilkaset złotych"
  Chyba odwrotnie - wystarczy przecinek zamiast kropki
  280,000 to dwieście osiemdziesiąt złotych
  280.000 to dwieście osiemdziesiąt tysięcy złotych
  Tu też jest błąd:
  Np. 3,200 – to 3,2 tys. zł, a 3.200 to 3 zł 20 gr.
  w Polsce jest odwrotnie to przecinek oddziela części pełne od dziesiętnych

 • lol(2010-08-03 08:51) Odpowiedz 00

  Np.w US stawia sie kroooooopki

 • kupiec(2012-07-02 21:58) Odpowiedz 00

  Bo trzeba pisać 3200 a nie 3(, lub .)200

 • PEnzym(2010-08-12 23:38) Odpowiedz 00

  Ciekawe jak się zapatrują na taką wycenę specjaliści od korupcji i urzędy skarbowe. :) Toż to można tak niezłe szwindle legalizować w majestacie prawa, przy głupim sądzie.

 • Zorro(2010-08-09 16:02) Odpowiedz 00

  Sam jesteś gnój Zenon. W artykule jest napisana nieprawda. 3,200 jest poprawnie interpretowane jako trzy i dwieście tysięcznych czyli 3,20zł. Tak samo jako trzy i dwieście tysięcznych jest interpretowane 3.200 a to jest w języku polskim i matematyce błędem. O prawie mam zero pojęcia ale mi się zdaje, że w przypadku wpisania kropki wina jest po stronie allegro. Sprzedający ma prawo oczekiwać, że allegro używa polskiego zapisu, w którym kropka nie jest separatorem dziesiętnym.

 • Zenon(2010-08-09 15:35) Odpowiedz 00

  Sądy powinny anulować umowy jeżeli pomyłka jest ewidentna. Wiadomo że nikt o zdrowych zmysłach nie sprzedaje domu za 1000PLN.
  Na szczęście w prawie jest zapis o "zasadach współżycia społecznego.", mam nadzieję że sądy będą go stosowały.
  A ludzie którzy wykorzystują te pomyłki to zwykłe gnoje.

 • ałutór(2010-08-05 12:19) Odpowiedz 00

  Czyż nie byłoby zadość oczekiwaniom i prawa i kupujących, gdyby w ofercie sprzedaży widniała rubryka- oferta ...złotych( słownie... złotych)?
  A ileż razy sprzedający zawierali ceny kretyńskie w tym celu, aby zainteresować potencjalne grono nabywców?
  Za głupotę się odpowiada, za nieuwagę, za słabości. Wszędzie, więc i na aukcjach.
  Uważać, przeczytać, zatwierdzić. Amen

 • planner(2010-08-03 17:37) Odpowiedz 00

  Witajcie - a co powiecie na sytuację w której dealer jednej z znanych marek samochodów przedstawił naszej firmie ofertę na 2 samochody z omyłkową wartością za jeden??

 • mix(2010-08-03 15:36) Odpowiedz 00

  Piog... zwalasz z nóg. Od kiedy 200 to dwadzieścia groszy?

 • Piorun(2010-08-09 01:34) Odpowiedz 00

  warto sie sadzic o takie duperele blad spszedawcy. kupujacy wygrywa nawet w sklepie jak cena produktu jest napisana taka a nie inna to masz prawo zaplacic tyle ile widziales na towarze a nie tyle ile ci karza placic przy kasie...

 • nie dla cwaniaczków(2010-08-03 06:53) Odpowiedz 00

  NO I WYCHODZI CHORE PRAWO.Tak na marginesie to operator(Allegro) powinien zadbać aby można było wstawiać kropkę albo przecinek - wtedy nie będzie z tego powodu pomyłek!!!

 • piog(2010-08-03 10:19) Odpowiedz 00

  A wg mnie, trzy tysiące dwieście złotych to pisze się 3200 a jak napiszesz 3,200 czy 3.200 to jest trzy złote dwadzieścia groszy i tyle. I nie ma żadnych pomyłek, płaczu itd.

 • fifi(2010-08-07 18:04) Odpowiedz 00

  Czy Allegro ma jakiś problem ze zrobieniem takiego modułu, aby nie było konieczności wpisywania kropek i przecinków ?

 • Daniello(2010-08-03 08:58) Odpowiedz 00

  We wrzesniu tego roku obchodze swoje piecdziesieciodwuletnie urodziny i przez te cale lata myslalem, ze 3,200 zlotych to trzy zlote i dwadziescia groszy a 3.200 to trzy tysiace dwiescie zlotych. Dzisiaj czytajac artykul w Gazecie Prawnej dowiaduje sie, ze jest odwrotnie! Czyzby moi nauczyciele matemaryki sprzed lat byli nieukami? Biedna ta Polska.

 • Michał(2010-08-03 08:42) Odpowiedz 00

  Sprawy bardzo trudne do rozpatrywania, bo nie da się wyrokować żeby wszystko było zgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego.
  Z jednej strony konsument (kupujący) powinien być pewny obrotu i mieć zaufanie do przedsiębiorcy (sprzedającego), że wyznaczona cena jest realna. Z drugiej strony świadomość popełnienia pomyłki przez sprzedającego to wykorzystanie błędu.
  W takich sprawach nic nie jest czarne i białe. Tu sa tylko odcienie szarości.

 • Ale z Sądami róznie bywa i anulowanie na nic(2010-08-03 08:24) Odpowiedz 00

  W Eruropie było juz kilka wyroków że kupiono domy i inne dobra za grosze. I takie były wyroki Sądów.

 • opamiętania ludzie!(2010-08-03 08:22) Odpowiedz 00

  Nie można czynić ze swojego prawa użytku, który byłby sprzeczny z gospodarczym przeznaczeniem tego prawa i zasadami współżycia społecznego.

  Sąd, który orzeka, sprzedaż auta wartego kilkaset tysięcy za kilka złotych chyba powinien pomyśleć o zmianie pracy. Koszty kupującego w przypadku allegro są prawie żadne (jeżeli kwota wynosi kilka złotych) lub niewielkie jeżeli kilka tysięcy.

  Odszkodowanie należy się z kolei za szkodę. Jaką szkodę poniósł ktoś, kto będąc choćby odrobinę świadomy otaczającej rzeczywistości kupuje za trzy złote towar warty trzy tysiące lub trzydzieści tysięcy. Jeżeli sprzedający niezwłocznie po potwierdzeniu transakcji przez kupującego sprostował błąd, to trudno tu mówić o szkodzie wartej tyle ile opisują w tym artykule.

 • dluznik(2010-08-03 07:38) Odpowiedz 00

  nie nie ma cwaniaczkow sa tylko pomylki umowa jest rzecza swieta nietykalna pacta sund sevanda zanim ja zawrzesz zastanow sie,zastanow sie zastanow sie i jeszcze raz zastanow sie a jezeli ja zawrzesz to wykonaj chocby ze strata dla siebie ja tak zrobilem nie mam zalu stracilem ale wyszedlem z twarza i ambicja jest prawda ze upadlem nie z winy drugiej strony tylko ze swojej winy tak samo Bog zawarl umowe z Adamem i Ewa 0n im dal wszystko za cene zycia 0ni coz z umiowyb sie nie wywiazali zaplacili za to zyciem jeszcze raz zastanowcie sie nad trescia umowy zanim ja zawrzecie to moja rada.

 • Kuba(2010-08-03 07:06) Odpowiedz 00

  jakie chore prawo?
  Jak się chce sprzedawać i kupować, niezależnie od tego, czy w realu, czy w internecie np. w serwisie aukcyjnym czy w sklepie internetowym - trzeba uważnie czytać warunki i równie uważnie formułować swoje ogłoszenia.
  Od tego człowiek ma rozum, umie pisać i czytać, aby przy formułowaniu ofert sprzedaży aukcyjnej rzeczy o dużej wartości nie machnąć takiego wielbłąda.

 • zibi(2010-08-03 11:29) Odpowiedz 00

  No tak. Brak matury z matematyki daje o osobie znać. Chociaż ułamki to wiedza z podstawówki.

  http://www.math.edu.pl/ulamki-dziesietne

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama