Przedstawiciele branży ubezpieczeniowej uważają, że to niski wynik. Podstawowa polisa turystyczna nie zapewnia bowiem dostatecznej ochrony przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Zgodnie z prawem obejmuje ona zwrot kosztów leczenia i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i jest wliczona w cenę wyjazdu.

Nieco lepiej sytuacja wygląda w wypadku turystów, którzy sami organizują sobie wypoczynek. Prawie co czwarty z nich w każdą podróż wybiera się z ubezpieczeniem. Osoby, które decydują się na wykupienie dodatkowej polisy, najczęściej wybierają rozszerzone NNW oraz pokrycie kosztów leczenia z większą sumą ubezpieczenia. – Nadal zbyt wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że obowiązkowa polisa oferowana przez touroperatora zapewnia pełną ochronę. Tymczasem zawsze powinniśmy porównywać kilka różnych wariantów i dokładnie czytać warunki umowy – przekonuje Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Dlatego też PIU wraz z TU Europa oraz Polską Izbą Turystyczną rozpoczyna akcję, która ma zwrócić uwagę turystów na dodatkowe opcje zabezpieczenia swojego wypoczynku. Chcą przekonywać, że warto zwracać uwagę na warunki oferowanych polis oraz wysokość sum gwarantowanych. Dla przykładu pakiet obowiązkowy nie gwarantuje leczenia chorób przewlekłych i na pewno nie pokryje kosztów wykonania bardziej skomplikowanych zabiegów medycznych.

– Każdy, kto decyduje się na wyjazd, powinien przede wszystkim zapytać biuro turystyczne o warunki ubezpieczenia, w tym o zakres i możliwe warianty, z których możemy skorzystać. Inne wymagania będzie miała osoba wyjeżdżająca na rodzinne wakacje z dziećmi, a inne korzystająca ze sportów ekstremalnych – mówi Krzysztof Mędrala, wiceprezes TU Europa.

Dodaje, że wybierając droższą opcję ubezpieczenia, turyści mogą dopasować ją do swoich potrzeb. Różnica w cenie jest niewielka, bo zazwyczaj wynosi kilka złotych na każdy dzień wyjazdu.

Poszukiwanie dodatkowego ubezpieczenia poza biurem podróży wcale nie musi oznaczać większego wydatku. Latem można skorzystać z wielu promocyjnych ofert. Na przykład Warta zachęca swoich klientów do skorzystania z turystycznej polisy OC. Jej koszt to 4,9 zł za tydzień. Można także wykupić podobne ubezpieczenie jako dodatek do polisy mieszkaniowej. Jego roczny koszt waha się od 14 zł (przy sumie ubezpieczenia 20 tys. zł) do 36 zł (dla 50 tys. zł).

– Podczas wakacji nasi klienci najczęściej wykorzystują polisę OC na pokrycie szkód wyrządzonych w wynajmowanych pokojach. Często pokrywane są też roszczenia za uszkodzenie wynajmowanych przyczep kempingowych i sprzętu pływającego – mówi Monika Nowakowska, rzecznik prasowy Warty.