Polska jest jedynym krajem w Europie, który przeprowadza obecnie duży proces prywatyzacji sektora energetycznego - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie agencja Fitch Ratings.

Zdaniem Fitch Ratings, prywatyzacja polskiej energetyki nabrała tempa w związku ze sprzedażą przez Skarb Państwa pakietu 52 proc. akcji Tauronu, drugiej co do wielkości grupy energetycznej w Polsce, za 4,2 mld zł. Według agencji, zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w Tauronie do około 34 proc. po ofercie publicznej nie ma wpływu na ratingi spółki. Dodała, że PGE i Tauron mają silną pozycję finansową z niskim zadłużeniem.

Trzy największe grupy energetyczne - PGE, Tauron oraz Enea, mające około 60 proc. udziału w krajowym wytwarzaniu energii elektrycznej i około 70 proc. w dystrybucji i sprzedaży - są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - zaznaczył Fitch.

Plany prywatyzacyjne resortu skarbu na drugą połowę tego roku - jak podkreśliła agencja - zakładają sprzedaż większościowych pakietów akcji w kilku dużych spółkach energetycznych: 51 proc. akcji Enei, 83 proc. akcji Energi oraz 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

"Te transakcje mogą zmienić układ sił w sektorze poprzez zwiększenie obecności firm zagranicznych, która do tej pory była niewielka lub przez wzmocnienie pozycji spółek krajowych" - napisano w komunikacie.

"Akwizycja Energi może wzmocnić profil biznesowy PGE"

"Fitch uważa, że potencjalna akwizycja spółki Energa SA przez PGE nie doprowadzi do natychmiastowej presji na ratingi PGE, ze względu na nadwyżkę środków pieniężnych netto grupy. Jednak akwizycja Energi może ograniczyć wzrost nakładów inwestycyjnych PGE w latach 2013-2014" - podkreślono.

"Akwizycja Energi może wzmocnić profil biznesowy PGE, dzięki bardziej zrównoważonej pozycji na rynku w zakresie wytwarzania energii oraz dystrybucji i sprzedaży, a także zwiększeniu udziału regulowanych przepływów pieniężnych" - dodano.

Wiceminister skarbu Jan Bury mówił w połowie czerwca, że MSP spodziewa się na początku sierpnia ofert wiążących od inwestorów w sprawie kupna akcji spółki Energa, stanowiących 82,90 proc. jej kapitału zakładowego. MSP dopuściło na początku czerwca pięć firm do badania Energi, czyli do tzw. due diligence. Chodzi o firmy: CEZ a.s.; Elektrownia Połaniec S.A. - Grupa GDF Suez Energia Polska; konsorcjum: Kulczyk Holding S.A., GS Global Infrastructure Partners II, L.P., GS Capital Partners VI Fund, L.P.; PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.; Energetyicky a Prujmyslovy a.s.

Fitch Ratings jest globalną agencją ratingową, która publikuje na potrzeby międzynarodowych rynków kredytowych opinie o wiarygodności kredytowej różnych podmiotów. Agencja posiada dwie siedziby: w Nowym Jorku i Londynie, 49 biur na świecie. Fitch Ratings ocenia ponad 5 tys. 900 instytucji finansowych, ponad 1 tys. 400 przedsiębiorstw oraz 100 krajów.