„Zawsze byliśmy zainteresowani sektorem usług finansowych” – oświadczył Mohammed Badawy Al.-Husseiny, szef Aabar Investments. Przyznał, że udziały kupiono na rynku.

Abu Dhabi to stolica, a zarazem jeden z podmiotów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na którego terenie znajduje się 7 proc. zbadanych na świecie złóż ropy naftowej. Emirat od dłuższego czasu prowadzi politykę dywersyfikacji, inwestując w takie sektory jak nieruchomości, czy przemysł lotniczy i samochodowy.

Udział Aabar w UniCredit, największym włoskim banku, który jest właścicielem polskiego banku Pekao, jest szacowany na 1,84 mld euro, zgodnie z cenami środowego zamknięcia giełdy w Mediolanie.

Aabar is jest obecnie drugim największym udziałowcem UniCredit po włoskim Mediobanca, a tuż przed Fondazione Cassa di Risparmio Verona, do którego należy 4,98 proc. udziałów. Centralny bank Libii posiada 4,6 proc. akcji włoskiego kredytodawcy.

Inwestorzy z regionu Zatoki Perskiej są wciąż wielkimi nabywcami akcji firm z sektora usług finansowych.  W tym tygodniu Qatar Investment Authority, największy fundusz inwestycyjny Kataru, postanowił podczas pierwotnej oferty publicznej Agriculture Bank of China (Rolniczego Banku Chin) zainwestować 2,8 mld dolarów. Fundusz z sąsiedniego Kuwejtu kupił także udziały wartości 800 mln dolarów.