Rozpoczynający się sezon urlopowy sprzyja firmom zajmującym się udzielaniem szybkich pożyczek gotówkowych. Reklamując się w prasie, radiu i na ulicach, obiecują nam kilka tysięcy złotych w 15 minut bez większych formalności. Kusząca perspektywa sfinansowania wspaniałych wakacji za granicą za jedyne 49 zł miesięcznie staje się jednak dla wielu z nas przekleństwem. Po czasie okazuje się bowiem, że spłacając rzekomo niskooprocentowaną pożyczkę, musimy oddać drugie tyle pieniędzy. Nieprzyjemnego zaskoczenia można uniknąć przestrzegając kilku prostych zasad.

Pozornie najniżej oprocentowana pożyczka może się okazać dużo drożna niż udzielana przez banki. Wszystko przez dodatkowe koszty, o których najczęściej nie ma mowy w reklamach, a w umowach i regulaminach są zapisane prawie niewidocznym drukiem.

Najczęściej popełnianym przez pożyczkobiorców błędem jest podpisywanie dokumentów bez wnikliwego przeczytania umowy i regulaminu. Tak więc przed złożeniem podpisu należy uzyskać wyczerpujące informacje na temat harmonogramu spłat, wysokości rzeczywistej stopy procentowej, a przede wszystkim zwrócić uwagę na informacje zapisane drobnym drukiem. Będą to najczęściej dodatkowe opłaty związane z obsługą pożyczki. Nie wolno więc podpisywać umowy na gorąco. Lepiej wziąć formularz do domu dzień wcześniej, dokładnie przeczytać i ewentualnie skonsultować ze znajomymi lub powiatowym rzecznikiem konsumentów. Przedstawiciel firmy powinien udostępnić nam formularz umowy na naszą prośbę.

Oprócz kosztów w postaci oprocentowania musimy pamiętać, że firma może doliczyć nam, np. dodatkowe ubezpieczenie na wypadek śmierci lub choroby, opłatę za rozpatrzenie wniosku, czy karne odsetki za przedterminowa spłatę. W niektórych przypadkach należy także doliczyć opłatę za obsługę domową – w sytuacji gdy przedstawiciel przynosi nam gotówkę do domu lub zgłasza się osobiście po każdą ratę. W praktyce jest to najczęściej najwyższa dodatkowa opłata sięgająca nawet kilkuset złotych. W dodatku w przypadku niektórych ofert nie można z niej zrezygnować przy podpisywaniu umowy.

Szybkie pożyczki gotówkowe mają nam pomóc w sytuacjach kryzysowych, gdy nie mamy pieniędzy na nagłe wydatki. Nie powinniśmy na pewno ich zaciągać na zbędne wydatki i w sytuacjach, kiedy możemy pożyczyć potrzebną kwotę od rodziny czy znajomych. Z kolei w sytuacjach takich jak dużo wcześniej zaplanowany urlop warto nie czekać do ostatniej chwili. Zamiast przez kolejny rok spłacać kosztowną pożyczkę na wyjazd, lepiej już rok wcześniej zacząć na ten cel oszczędzać.