Cena jaką ustaliliśmy jest optymalna z punktu widzenia wszystkich; jest dobra dla Skarbu Państwa, optymalna dla inwestorów indywidualnych i dobra dla inwestorów finansowych - powiedział Grad na konferencji prasowej.

Wcześniej ustalona cena maksymalna oferowanych akcji Tauronu wynosiła 0,70 zł. Ostateczna liczba sprzedawanych akcji Tauronu wynosi 7 389 300 798 sztuk, czyli około 52 proc. kapitału zakładowego tej spółki. Z uwzględnieniem scalenia akcji, ostateczna liczba akcji sprzedawanych wynosi 821 033 422 sztuki.

Ponad 230 tys. Polaków zapisało się na akcje spółki

Ponad 230 tys. Polaków zapisało się na akcje spółki Tauron. "W związku z tym zdecydowaliśmy o zwiększeniu puli akcji dla inwestorów indywidualnych z 20 proc. do 25 proc., tak jak to zapisaliśmy w prospekcie" - powiedział Grad.

Spółka podała w komunikacie, że dla inwestorów indywidualnych przeznaczono 1 847 325 195 akcji, a dla inwestorów instytucjonalnych 5 541 975 603 akcje.

"Spodziewamy się, że wpływy z tej transakcji wyniosą ok. 4,2 mld zł" - powiedział minister.

Inwestor indywidualny mógł się zapisać co najmniej na 1 350 akcji i co najwyżej na 13 500, łączny zapis po cenie maksymalnej nie mógł przekroczyć 9 450 zł.

"Popyt ze strony inwestorów indywidualnych o ok. 30 proc. przekroczył podaż"

Grad poinformował, że popyt ze strony inwestorów indywidualnych o około 30 proc. przekroczył podaż. "Nie oznacza to, że taka będzie redukcja. Będziemy dokonywać przydziału inwestorom indywidualnym według określonego algorytmu. Nie będzie zasady proporcjonalnej redukcji. Będzie pewien próg, poniżej którego redukcji nie będzie" - powiedział Grad.

Akcje mają zostać przydzielone za pośrednictwem GPW zgodnie z zasadą maksymalnego przydziału. Zapisy inwestorów indywidualnych, które opiewają na liczbę akcji mniejszą lub równą maksymalnemu przydziałowi, zostaną zrealizowane w pełni.