KGHM Polska Miedź zamierza kupić udziały w spółce Tauron, twierdząc, że koncern energetyczny jest oferowany w atrakcyjnej cenie podczas planowanego debiutu na giełdzie.

„Nie kupimy akcji Tauronu za każdą cenę” – powiedział Bloombergowi szef miedziowego potentata Herbert Wirth – „Cena 0,7 złotego za akcję jest atrakcyjna” i ma potencjał wzrostu.

Polskie władze sprzedają 52 proc. Tauronu, drugiego producenta energii elektrycznej w kraju, podczas czerwcowego debitu na GPW w cenie od 0,55 zł do 0,7 zł za akcję. KGHM, który największym producentem miedzi w Europie oświadczył w zeszłym tygodniu, że zapisał się na subskrypcję 11 proc. akcji energetycznej spółki, dążąc do dywersyfikacji przychodów i zredukowania ryzyka zmian cen metalu w dobie, gdy wzrasta zapotrzebowanie na energie elektryczną.
„Chcemy mieć wpływ na działalność Turonu” – powiedział Wirth – „Nie chcemy być pasywnym inwestorem, a 10-proc. udział daje taką możliwość”, stwierdził szef KGHM dodając, że koncern ma „pewne pomysły” na zwiększenie wartości spółki.

Wczoraj Ministerstwo Skarbu oświadczyło, że KGHM nie otrzyma specjalnego traktowania w procesie sprzedaży akcji. Wirth, który uznaje 10 proc. za “optymalny” udział, uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy KGHM dokupi więcej akcji na rynku, jeśli jego zlecenie kupna w ramach pierwotnej oferty publicznej, IPO, zostanie zredukowane.

Ale Wirth zapewnił, że jeśli KGHM nie kupi Tauronu, to koncern nie będzie kupował udziału w innej spółce.
Większość analityków twierdzi, że zarząd KGHM Polska Miedź, deklarując gotowość kupna znacznego pakietu akcji Tauronu (11,32 proc.), popełnia błąd.
– To nie jest dobry pomysł. Spółka powinna koncentrować się na swojej podstawowej działalności – mówi Przemysław Kwiecień, analityk z XT-rade Brokers.
– Firma powinna się zajmować tym, na czym się zna. Jeśli spółka ma problem z nadmiarem gotówki, to niech nie szuka możliwości inwestycyjnych poza miedziową branżą, lecz niech odda pieniądze akcjonariuszom – uważa Mariusz Jagodziński, doradca inwestycyjny.



Dotychczasowe doświadczenia Polskiej Miedzi z inwestycjami poza sektorem nie zawsze były udane (przykłady to Telewizja Familijna czy Dialog). Specjaliści zwracają uwagę, że zarówno w KGHM, jak i w Tauronie znaczne udziały ma Skarb Państwa. We wczorajszym komunikacie MSP napisało, że przy przydziale akcji energetycznej spółki dla instytucjonalnych inwestorów „KGHM będzie traktowany jak każdy inwestor instytucjonalny. Nie ma przewidzianej dla spółki specjalnej puli akcji”. Mimo to w powszechnym odbiorze to właśnie Skarb Państwa jest pomysłodawcą aliansu Polskiej Miedzi z Tauronem.
– Przy tej inwestycji jest więcej polityki niż ekonomii. To rzadkość, żeby spółka wydobywcza wiązała się z energetyczną. Nie widzę tu efektu synergii – mówi Ryszard Rusak z Union Investment.
Przedstawiciele KGHM podkreślają natomiast, że chodzi im o dywersyfikację przychodów i zapewnienie sobie bezpieczeństwa dostaw prądu.
KGHM to największy instytucjonalny odbiorca energii elektrycznej w Polsce. Z tego punktu widzenia, zdaniem niektórych analityków, inwestycja w branży energetycznej może się mu opłacać. – Będąc dużym udziałowcem Turonu, KGHM może mieć pewne preferencje podczas negocjacji cenowych i być może będzie płacić niższe rachunki za prąd – uważa Marek Pokrywka z DM BOŚ. – Idąc tym tropem, KGHM powinien inwestować w akcje wszystkich swoich dostawców, aby płacić im mniej – ripostuje Przemysław Kwiecień.
Faktem jest jednak, że w najbliższych latach energia elektryczna będzie w Polsce drożała. – Wszystkie prognozy mówią, że ceny będą rosły i do roku 2030 zwiększą się o 50 proc. – mówi Mikołaj Kusiakowski.
Eksperci podkreślają, że skuteczniejszym sposobem zapewnienia sobie dostaw taniej energii byłoby zaangażowanie się w konkretny projekt energetyczny. – Nie tak dawno KGHM rozważał budowę bloku energetycznego w Kędzierzynie-Koźlu wspólnie z Tauronem, ale – jak widać – zdecydowano się na inne rozwiązanie – mówi Mikołaj Kusiakowski.
Zapisy na akcje Turonu dla inwestorów indywidualnych potrwają do 18 czerwca, a dla inwestorów instytucjonalnych odbędą się między 22 a 24 czerwca.