Z dokumentu opublikowanego wczoraj wynika, że w tym roku krajowe porty lotnicze obsłużą prawie 20,3 mln pasażerów – o 7 proc. więcej niż rok temu. Krajowy rynek lotniczy – po 8-proc. spadku przewozów w 2008 roku – zdecydowanie powraca więc na ścieżkę wzrostu, mimo że pierwsze miesiące tego roku na to nie wskazywały. Co więcej, według ULC, prognozy na kolejne lata są równie optymistyczne. W latach 2011–2012 należy liczyć się ze wzrostem z maksymalnym pułapem na poziomie około 10 proc. – podał ULC.

Według analityków Urzędu po 2012 roku polskie lotnictwo cywilne nadal będzie rozwijać się stabilnie, ale na nieco niższym poziomie.

– Średnie tempo wzrostu liczby odprawianych przez polskie porty pasażerów powinno się kształtować w przedziale 5,5–6,5 proc. w zależności od ogólnej koniunktury gospodarczej – uważa ULC.

W najbliższych latach wciąż najbardziej dynamicznie rozwijać się będą porty regionalne. Jednak także w krótkim terminie spodziewane jest wyraźne ożywienie ruchu w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Obecnie lotnisko Okęcie obsługuje blisko połowę polskiego rynku lotniczego. Jednak z roku na rok ten udział ulega zmniejszeniu. Najważniejszymi regionalnymi portami lotniczymi są Kraków, Katowice, Gdańsk i Wrocław.