Środa to ostatni dzień, w którym inwestorzy indywidualni mogą dokonać zapisów na akcje prywatyzowanego giganta ubezpieczeniowego. Zainteresowanie jest spore, o czym świadczy czas oczekiwania w stołecznych biurach maklerskich. W kolejce po walory PZU trzeba było wczoraj spędzić od 1,5 do 3 godzin.



"Obserwujemy zainteresowanie inwestorów akcjami PZU. Do czwartku podejmiemy decyzję, czy resort skarbu sprzeda dodatkowe 5 proc. akcji PZU" - powiedział we wtorek PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Obecnie, w ramach oferty PZU, Kappa S.A. (spółka celowa należąca do Eureko oraz Skarbu Państwa, utworzona na potrzeby oferty - PAP) oferuje akcje stanowiące 14,9 proc. kapitału zakładowego PZU, a Eureko walory stanowiące 10 proc. kapitału zakładowego spółki. Dodatkowo Skarb Państwa może zaoferować papiery reprezentujące do 5 proc. kapitału zakładowego PZU. W sumie oferta będzie obejmować do 29,9 proc. akcji (do 25 mln 819 tys. 337 akcji). Spółka ma zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych do 14 maja.

Indywidualni inwestorzy mogą od ubiegłego wtorku do środy zapisywać się na minimalnie trzy, a maksymalnie 30 akcji PZU. Cena maksymalna za akcję to 312,50 zł. Ponadto każda osoba uprawniona mogła zapisywać się do poniedziałku na maksymalnie 50 akcji PZU. Chodzi m.in. o osoby, które 1 marca br. były pracownikami spółek m.in. PZU SA, PZU Życie SA, PTE PZU SA, TFI PZU SA.



Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych (deklaracje zainteresowania akcjami PZU - PAP) ma potrwać do czwartku, a zapisy na akcje od 30 kwietnia do 5 maja.

Minister skarbu Aleksander Grad mówił w poniedziałek, że oferta sprzedaży akcji PZU została specjalnie przygotowana dla akcjonariatu "obywatelskiego".

Na tej ofercie - według Grada - będzie można zarobić. Jak mówił, temu służyły też twarde negocjacje z Eureko, "aby nie przesadzić z ceną". "Sposób przygotowania oferty, cena, przejrzystość procedur i to, że nie będzie musiał inwestor wydawać niepotrzebnych pieniędzy na obsługę kredytu, to wszystko dziś przemawia za tym, że warto skorzystać" - podkreślił Grad.

Szef resortu skarbu wyraził przekonanie, że debiut PZU na giełdzie zakończy się sukcesem i zapowiedział, że w ten sam sposób będą też przeprowadzone kolejne wielkie prywatyzacje: Tauronu w czerwcu oraz GPW jesienią.

PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce; jako spółka pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń działa od 1991 roku.