Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w dowolnych warunkach gospodarczych wymaga między innymi sprawnego finansowania działalności bieżącej oraz inwestycji. Można korzystać z kredytów, ale nie zawsze firma ma możliwość zaproponowania odpowiednich, wymaganych przez bank zabezpieczeń. Z takiej sytuacji można jednak znaleźć wyjście.
Rozwiązaniem są poręczenia i gwarancje. Jedną z największych zalet tego instrumentu jest to, iż oceniany jest jako bardzo dobre, wiarygodne i bardzo płynne zabezpieczenie, co znacznie ułatwia uzyskanie upragnionego kredytu.

Jakie poręczenie?

W Polsce można wyróżnić dwie podstawowe grupy instytucji udzielających poręczeń lub gwarancji. Są to Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz regionalne i lokalne fundusze poręczeniowe (RFPK).
Poręczenia lub gwarancje mogą być wykorzystane w celu zabezpieczenia zarówno kredytów na działalność bieżącą, jak i na działalność inwestycyjną. Dodatkowo, w przypadku poręczenia indywidualnego BGK, możliwe jest także doubezpieczenie już wcześniej udzielonego kredytu. W pozostałych przypadkach mówimy zwykle o zabezpieczaniu nowych zobowiązań.
Różnice między poręczeniami oferowanymi przez BGK a poręczeniami z RFPK dotyczą przede wszystkim samych kwot poręczenia i udziału poręczenia w kwocie kredytu. Najwyższe poręczenie dostępne jest dla poręczeń indywidualnych BGK, gdzie kwota poręczenia może dochodzić do 10 mln euro i stanowić do 80 proc. kwoty kredytu. Poręczenia portfelowe BGK także oferują wysoką kwotę jednostkowego poręczenia, bo aż 5 mln zł, jednakże nie może ona stanowić więcej niż 50 proc. kwoty kredytu.
Oferta RFPK skierowana jest do firm ubiegających się o mniejsze kwoty transakcji, gdyż wysokość poręczenia maksymalnie dochodzi do 1 mln zł, choć może stanowić od 60 do 80 proc. kwoty kredytu.

W jakim czasie i za ile?

Podstawową zaletą poręczeń portfelowych jest natomiast szybkość podjęcia decyzji o przyznaniu poręczenia – decyzja ta podejmowana jest razem z decyzją kredytową tylko przez bank. W przypadku poręczeń indywidualnych, decyzja o przyznaniu poręczenia podejmowana jest oddzielnie przez BGK lub RFPK, co wydłuża proces.
W przypadku poręczenia z RFPK czas otrzymania zgody funduszu jest różny i zależy od poszczególnego funduszu, przy czym zwykle jest szybszy od trybu indywidualnego, a wolniejszy od trybu portfelowego BGK.
Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest cena tego zabezpieczenia. Poręczenia, a już szczególnie gwarancje oferowane przez BGK, są droższe niż poręczenia oferowane przez RFPK.



Wymagania

W przypadku poręczeń portfelowych BGK oraz poręczeń RFPK beneficjentem może być mikro, mały lub średni przedsiębiorca. W przypadku poręczeń indywidualnych BGK nie ma już takiego ograniczenia, choć w zasadzie są one kierowane także do tego typu odbiorcy.
Drugim istotnym warunkiem uzyskania poręczenia jest dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, w tym posiadanie zdolności kredytowej.
Najczęściej wymaganym zabezpieczeniem we wszystkich przypadkach jest weksel własny in blanco razem z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji.

Dla małych i dużych

Podsumowując powyższe porównanie oferty poręczeniowej BGK i RFPK, widać, że nie konkurują one ze sobą, a uzupełniają się. Są skierowane do różnych grup odbiorców – poręczenia z RFPK do mniejszych przedsiębiorców, a do większych produkty BGK.
Mimo dość złożonego procesu ubiegania się o samo poręczenie, przedsiębiorca nie pozostaje sam. W pierwszej kolejności powinien zwrócić się do banku i przedstawić swój problem. Doradca będzie w stanie doradzić, z jakiego poręczenia klient powinien skorzystać, a przede wszystkim pomóc w samym procesie przyznania poręczenia, szczególnie iż dla wszystkich rodzajów poręczeń instytucją wspomagającą i prowadzącą wniosek klienta jest właśnie bank.
Proces wnioskowania o przyznanie poręczenia niezależnie od poręczyciela jest analogiczny. Przedsiębiorca standardowo składa w banku wniosek kredytowy razem z wnioskiem o przyznanie poręczenia. Natomiast po stronie banku jest już zebranie od klienta niezbędnych dokumentów i dokonanie wszystkich formalności, łącznie z przekazaniem dokumentów do funduszu poręczeniowego.
Bank Millennium jako aktywny uczestnik rynku poręczeniowego, współpracujący ściśle z BGK oraz wieloma RFPK, na każdym etapie tego procesu wspiera swoich klientów, aby korzystanie z tej formy zabezpieczenia odbywało się możliwie szybko i bez komplikacji.
Możliwości ogólnopolskie i lokalne
Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach realizacji rządowego programu wspierania przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji oferuje dwa rodzaje instrumentów, to jest poręczenia i gwarancje indywidualne oraz poręczenia i gwarancje portfelowe, obejmujące swym zasięgiem cały obszar Polski.
Regionalne Fundusze Poręczeń Kredytowych swoim zasięgiem obejmują przeważnie od kilku gmin czy powiatów aż do województwa. W ich ofercie są tylko poręczenia udzielane w trybie indywidualnym. Największym zrzeszeniem tych funduszy jest Krajowa Grupa Poręczeniowa.