Spółka Polskie Pierze i Puch prowadzi rozmowy z największymi sieciami hotelowymi w sprawie pozyskania finansowania na realizację hotelu w należącym do niej Starym Browarze w Toruniu.
Za trzy miesiące będzie wiadomo, kto został oficjalnym inwestorem hotelu, który powstanie na miejscu Starego Browaru w Toruniu. Nieoficjalnie mówi się, że w walce o zabytkowy obiekt położony w samym sercu miasta udział biorą największe międzynarodowe sieci hotelowe, w tym Radisson i Hilton. Dowiedzieliśmy się jednak, że rozmowy z siecią Radisson, która była wskazywana jako faworyt przez analityków, są najmniej zaawansowane.
Potwierdza to Jacek Milewski ze spółki Polskie Pierze i Puch, która w 2006 roku została właścicielem Starego Browaru w Toruniu.
– Nie mogę jednak ujawnić, które z sieci hotelowych mają największe szanse na to, by otworzyć swój hotel w obiekcie. Zostanie to ogłoszone dopiero po zakończeniu rozmów, jakie obecnie prowadzimy – mówi.
Jak dodaje Jacek Piasta, ekspert hotelarski i doradca inwestycyjny, sieć Hilton z kolei rozwija się w kraju wyłącznie na zasadzie franczyzy.
Niewykluczone więc, że inwestorem w Starym Browarze może zostać zupełnie inna sieć.
Na pewno taka, która rozwija się na rynku luksusowych obiektów.
W Starym Browarze ma bowiem powstać czteroipółgwiazdkowy hotel ze 105 pokojami, restauracjami oraz SPA. Koszt inwestycji jest szacowany na 40 mln zł. Prace remontowe w obiekcie prowadzone na podstawie pozwoleń na budowę już się rozpoczęły.
– Zostały już wyburzone ściany wewnątrz budynku. Obecnie trwa remont elewacji – wyjaśnia Jacek Milewski.



Hotel ma być gotowy do użytku do 2012 roku.
Co więcej, spółka Pierze i Puch szuka inwestorów na dwa inne wybudowane przez siebie hotele w Toruniu. Mowa o czterogwiazdkowym hotelu 1231, który powstał na miejscu odrestaurowanego XIII-wiecznego Starego Młyna, położonego w ruinach Zamku Krzyżackiego, oraz o trzygwiazdkowym Solaris, zlokalizowanym w jednej z kamienic Starego Miasta.
– To niewielkie liczące po nieco ponad 20 pokoi każdy obiekty. Pieniądze z ich sprzedaży chcielibyśmy przeznaczyć na budowę hoteli o większej skali. Oprócz Starego Browaru, mamy w Toruniu jeszcze jedną działkę, położoną w centrum miasta, na której mógłby powstać tego rodzaju obiekt – tłumaczy Jacek Milewski.
Niewykluczone, że na nieruchomości szybko znajdzie się kupiec. Inwestowanie w hotele, które dopiero mają powstać lub już istnieją w zabytkowych obiektach, staje się w kraju coraz bardziej popularne. Przykładem może być wybudowanie przez właściciela firmy Bakoma czterogwiazdkowego hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy na miejscu zabytkowego młyna. Inny to czterogwiazdkowy hotel Bulwar w Toruniu, który powstał w sercu miejskiej Starówki.
– Powodem są doskonałe lokalizacje, w których znajdują się tego rodzaju nieruchomości. Najczęściej są to ścisłe centra miast, w których coraz trudniej o wolne działki – tłumaczy Jacek Piasta.
Często też, jak dodaje, można okazyjnie kupić teren pod warunkiem że dokona się rewitalizacji stojącego na nim obiektu. Koszty takiej inwestycji mogą być dwukrotnie wyższe niż w przypadku jego realizacji od podstaw. Istnieje jednak możliwość otrzymania dotacji unijnej na tego typu inwestycję.