Instytut Paliw i Energii Odnawialnej (IPiEO) wdrażał unijne dotacje na odnawialne źródła energii w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Odsunięcie go to pierwszy taki przypadek wśród urzędów, które dzielą pieniądze z Unii w perspektywie lat 2007–2013.

Jak się dowiedzieliśmy, decyzja zapadła w piątek na spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Według urzędników przyczyną odebrania instytutowi prawa do rozdziału unijnych dotacji jest zbyt długi czas oceny wniosków, które wpłynęły w ubiegłorocznym konkursie na dotacje dla farm wiatrowych. Przewlekła procedura spowodowała, że na czas nie wystartował drugi konkurs na ten rodzaj wsparcia. Planowano, że ruszy w styczniu.

W ubiegły czwartek informowaliśmy, że konkurs został wstrzymany przez Ministerstwo Gospodarki aż do odwołania w celu przeprowadzenia zmian w systemie wdrażania środków pomocowych.

– Na pewno przedsiębiorców, którzy myślą o skorzystaniu z unijnego wsparcia na OZE (odnawialne źródła energii – red.), ucieszy informacja, że wkrótce nabór zostanie uruchomiony. Jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie się to stanie – powiedział nam urzędnik z resortu gospodarki.

Więcej:

Instytut Paliw i Energii Odnawialnej nie będzie rozdzielać funduszy na farmy wiatrowe

forsal.pl