Syntetyczna informacja, dostęp do pełnej bazy wpisów KRS w formie elektronicznej 24 godziny na dobę to już teraźniejszość. Dzięki elektronicznym bazom informacji gospodarczych pozyskanie danych o przedsiębiorstwach jest proste i szybkie. Ale jakie narzędzia stosować, aby nie popaść w tarapaty?


Z badań przeprowadzonych przez PBS wynika, że 62 % dużych firm zostało w ostatnich 2 lat oszukanych przez swoich kontrahentów. A poniesione straty finansowe wielokroć są bardzo dotkliwe dla kondycji finansowej firm. Jak czasochłonne jest pozyskanie danych z różnych źródeł, wie każdy, kto kiedykolwiek szukał informacji o swoich kontrahentach. Dlatego na rynku pojawiło się rozwiązanie, które zapewnia przedsiębiorstwom pełną kontrolę nad ryzykiem w biznesie oraz szybką informację opartą o technologie internetowe. W Serwisie Prawno-Gospodarczym Premium Lexisnexis postawiło na kompletną informację zgromadzoną z wielu źródeł. Są to:

- Metryki KRS zawierające pierwsze, kolejne wpisy oraz sprostowania z zaznaczeniem informacji, które uległy zmianie.

- Wiarygodne informacje o przedsiębiorcach pozyskiwane z publicznych źródeł: w tym nazwa, KRS, REGON, NIP, forma prawna, dokładny adres siedziby, instytucje właściwe dla danego podmiotu, wspólnicy, osoby wchodzące w skład organów uprawnionych do reprezentacji, organy nadzoru oraz pełniące inne funkcje, sądu wpisu, informacje o kapitale spółek oraz udziały w spółkach.

- Informacje o kondycji finansowej przedsiębiorstw w postaci publikowanych i niepublikowanych sprawozdań finansowych pozyskiwanych przez niezależną wywiadownię gospodarczą InfoCredit oraz informację o zaległościach płatniczych z Krajowego Rejestru Długów.

- Ogłoszenia spółek publikowane w państwowych publikatorach.

Warto także wspomnieć o narzędziach, które zawiera każdy dobry produkt internetowy. Powinien on umożliwiać monitorowanie zmian w bazie. Serwis SPG Premium dzięki funkcji Alertów umożliwia bieżące śledzenie zmian w podmiotach oraz dotyczących osób zarówno nie figurujących jak i zapisanych w rejestrach. SPG Premium prócz wymienionej wyżej funkcji dodatkowo oddaje do Państwa dyspozycji Grafy- dynamiczną i przejrzystą ilustrację powiązań firmy lub podmiotu w wersji graficznej oraz Wyszukiwarkę Instytucji, która umożliwia dokładne określenie instytucji właściwych dla figurujących podmiotów w bazie. Aby ułatwić zapoznanie się z serwisem Redakcja okresowo przygotowuje filmy instruktażowe, które w prosty sposób pokazują, jak w najbardziej efektywny sposób korzystać z baz danych serwisów.

Serwis Prawno-Gospodarczy zawartość: (stan na 31.07.2008)
pełna baza wpisów do KRS
-
ponad 1 100 000 wpisów
pełna baza ogłoszeń podmiotów
gromadzona od 2001 (Informacje z MSiG) - ponad 130 000 ogłoszeń
baza osób odnotowanych w KRS
- ponad 670 000 osób w bazie
publikowane sprawozdania finansowe
od roku 2001 oraz inne ogłoszenia (Informacje z M.P. "B" oraz M.S. "B") – ponad 85 000
niepublikowane sprawozdania finansowe
od 2001 (InfoCredit): 125 000 sprawozdań
baza Krajowego Rejestru Długów
(KRD) - 413 600 firm
Autor: Natalia Olszewska, Lexisnexis 2008