Udzielenie zamówienia dodatkowego w trybie z wolnej ręki jest dopuszczalne, gdy m.in. wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania tego dodatkowego.
Jeden z wywołujących wątpliwości przypadków dotyczących zamówienia dodatkowego wiąże się z zamówieniami udzielonymi przed 15 listopada 2008 r. w zakresie przygotowania wymaganego ustawą z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane wniosku o pozwolenie na budowę wraz z załącznikami czy uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.
W takich przypadkach może istnieć konieczność opracowania materiałów niezbędnych do przeprowadzenia, zgodnie z przepisami nowej regulacji zwartej w ustawie z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, powtórnego postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko na etapie wydawania pozwolenia na budowę, czego nie zawarto w opisie przedmiotu zamówienia podstawowego. Zgodnie z art. 88 ust. 1 wspomnianej ustawy, ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę przeprowadza się, jeżeli organ właściwy do wydania decyzji stwierdzi, że we wniosku o wydanie decyzji zostały dokonane zmiany w stosunku do wymagań określonych w uprzednio wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Procedura ponownej oceny oddziaływania na środowisko stanowi zatem integralną część procesu uzyskiwania pozwolenia na budowę, a bez jej przeprowadzenia podstawowy cel zamówienia nie zostałby zrealizowany.
Stąd, o ile po zawarciu umowy o zamówienie publiczne w przedmiocie uzyskania pozwolenia na budowę został, w związku ze zmianą prawa, nałożony na inwestora obowiązek przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko, zamawiający, co do zasady, może udzielić dotychczasowemu wykonawcy zamówienia z wolnej ręki na opracowanie materiałów niezbędnych do przeprowadzenia takiej oceny, w trybie przepisu art. 67 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z 29 stycznia 2004 – Prawo zamówień publicznych.

Mirella Lechna, radca prawny, wspólnik w kancelarii Wardyński i Wspólnicy