Eksperci podkreślają, że w żadnym wypadku nie należy brać kredytów świątecznych na dłużej niż 12 miesięcy. Chodzi o to, by do następnych świąt spłacić całe zadłużenie.

Zestawienie przygotowane przez Money Expert pokazuje ofertę kredytową 10 banków, które proponują najtańsze kredyty gotówkowe na polskim rynku, którymi można sfinansować świąteczne zakupy. Nie jest to jednak specjalna oferta.

Niespecjalnie specjalne

Czasem banki swój normalny produkt kredytowy wkładają tylko w świąteczne opakowanie.

– Na okres przedświąteczny przygotowaliśmy ofertę: Kredyt gotówkowy i konto – razem smakują lepiej. Oferujemy możliwość otwarcia wygodnego konta osobistego podczas zawierania umowy o kredyt gotówkowy – mówi Małgorzata Kulesza, menedżer Zespołu Kredytów Krótkoterminowych w Lukas Banku.

W praktyce jednak zarówno kredyt, jak i konto kosztują dokładnie tyle samo, co w normalnej ofercie, gdy kupujemy je pojedynczo. W PKO BP nie ma specjalnej oferty na święta. Bank nie wyklucza jednak, że niebawem zwykły kredyt gotówkowy zyska nową, świąteczną oprawę marketingowe. Podobne plany ma BOŚ, choć można się spodziewać, że świąteczna oferta będzie odbiegała od standardowej.

– Być może na początku grudnia zaproponujemy kredyty świąteczne. Jeśli tak się stanie, to nie będzie to sam marketing, ale specjalna oferta cenowa – mówi Renata Janczura z Banku Ochrony Środowiska.