statystyki

Poczta Polska: rosną straty, wstrzymano premie, nie można wykluczyć strajku

autor: Michał Fura24.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 24.11.2009, 10:56
  • Wyślij
  • Drukuj

Wbrew założeniom Poczta Polska może nie poprawić wyniku finansowego i może zakończyć rok ze stratą wyższą niż 215 mln zł w 2008 roku. Rok temu taka sytuacja doprowadziła do strajku pocztowców.

reklama



reklama


Zarząd nie wypłacił w październiku premii wszystkim pracownikom. Regulamin uzgodniony ze związkami zakłada, że spółka może wstrzymać nagrody, gdy ma słabsze wyniki – tak było po trzech kwartałach. Wywołało to jednak wzburzenie wśród pracowników. Lokalne media donoszą, że na Śląsku listonosze rozważają strajk włoski.

– Pracownicy są niezadowoleni, ale nie ma mowy o strajku. Nie podejmowaliśmy żadnej decyzji w tej sprawie – uspokaja Sławomir Redmer, przewodniczący największego Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej, który skupia ponad 22 tys. osób.

Jednak to, czy rzeczywiście nie musimy się obawiać blokady poczty w okresie przedświątecznym, zależy w dużym stopniu od tego, czy firma wypłaci premie za listopad.

Kłopoty finansowe PP stały się już raz przyczyną strajku w czerwcu 2008 r. W firmie działa 65 organizacji i niewykluczone, że mogą naciskać na protest.

– Nie wyobrażam sobie, by nie było premii – podkreśla Sławomir Redmer.

– Decyzja zapadnie po analizie wyników za październik. Zarząd przewiduje natomiast wypłatę dodatkowych środków za sprawne obsłużenie większej liczby przesyłek w szczycie świątecznym – zapewnia Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.

Z usług PP korzysta np. większość klientów około 7 tys. sklepów internetowych.

– Podsycanie plotek o strajku nie służy firmie i pracownikom, bo może odstraszyć klientów i pogorszyć wyniki spółki – mówi Sławomir Redmer.

Dziś każdy klient jest dla Poczty na wagę złota, bo spółka ma poważne problemy finansowe. Na koniec tego roku planowała 185 mln zł straty, ale z powodu spadku liczby przesyłek strata będzie wyższa.

– Wszystko wskazuje, że wynik będzie gorszy niż w roku ubiegłym (strata wyniosła wtedy 215 mln zł – red.) – mówi Zbigniew Baranowski.

Spółka tnie koszty. Wypowiedzenia otrzymało 1,7 tys. z około 100 tys. zatrudnionych, niewykluczone są kolejne zwolnienia w przyszłym roku. W tym zaoszczędzi w ten sposób 36 mln zł, w przyszłym 80 mln zł.

Do końca 2013 r. PP ma monopol na dostarczanie listów, ale na rynku działa już ponad 200 prywatnych operatorów, którzy przejmują jej klientów, głównie biznesowych. Poczta też próbuje się zmieniać. Wprowadziła usługi szybkiego przesyłania pieniędzy i otworzyła właśnie internetowy sklep dla filatelistów, w którym kupić można znaczki, kartki i klasery. By budować wizerunek firmy nowoczesnej, Poczta otworzyła swoje profile w takich serwisach internetowych jak Facebook, z którego korzysta ponad 2 mln Polaków, i profil w serwisie mikroblogowym Blip.pl. Do końca I kwartału 2010 r. uruchomić ma elektroniczny system śledzenia przesyłek przez internet.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 62

  • 1: ŁĄCZNOŚCIOWIEC z IP: 89.76.175.* (2011-07-28 16:56)

    DYREKTOR POCZTY POWINIEN BYĆ GOŁĘBIARZEM MOŻE JEJ USŁUGI BYŁY BY SPRAWNIEJSZE JEŻELI W DOBIE ELEKTRONIK NA PRZEKAZANIE PIENIĘDZY NA KONTO BANKOWE POTRZEBA 2 DNI ROBOCZYCH. T0 RODZI PODEJRZENIA, ŻE PIENIĄDZE PRACUJĄ NA NIELEGALNYM KONCIE. PO ZA TYM DYREKTORKU NA WASZEJ INFOLINII WYGŁASZANY JEST KOMUNIKAT, ŻE ROZMOWY MOGĄ BYĆ NAGRYWANE KOMUNIKAT WINIEN BRZMIEĆ, ŻE ROZMOWY SĄ NAGRYWANE I WTEDY SIĘ GODZĘ NA ROZMOWĘ LUB NIE I JEDNOCZEŚNIE WYRAŻAM ZGODĘ NA NAGRYWANIE W INNYM WYPADKU NAGRYWANIE BEZ MOJEJ ZGODY JEST PRZESTĘPSTWEM

  • 2: aaaa z IP: 188.47.29.* (2010-09-12 21:24)

    Co ty możesz wiedzieć o tej pracy nędzny ludku, pewnie pierdzisz gdzieś w stołek i lejesz na wszystko z góry. Poganiaj sobie jełopie z torbą ciężka jak kamień po mieście w deszczu, upale, śniegu czy mrozie za psie pieniądze to pogadamy wdety, a narazie stul pysk, a jak ci poczta nie pasuje to do niej nie wchodź.

  • 3: Jerzy T. z IP: 79.186.117.* (2010-05-31 13:53)

    Jak ma być dobrze skoro na placówkach są obiboki, lenie i nieroby. Idziesz na Pocztę by wysłać paczkę to zaraz znajdują tysiąc jeden powodów by odwalić. Mało tego mają jakieś przepisy a nie potrafią z nich lub nimi się posługiwać.w placówce jest sześć osób a przy obsłudze jedna, kpią z petentów. W czasie pracy łażą sobie po zakupy , po sklepach, jeżdżą załatwiać sprawy a petent niech stoi jak ktoś zwraca uwagę to go z góry, zamykanie placówki 10 minut wcześniej, listy zagraniczne zawsze rozwalone i klejone niechlujnie, jak go doręcza to wkłada w środek by nie zwrócić uwagę i ucieka to sa listonosze? Te skorupę najwyższy czas rozwalić idziesz z skarga to kpią w żywe oczy
    śmieją się a nawet potem sobie kpią i urządzają sobie śmiechy. Nie ma listu z USA by nie był rozklejany.Czego to oczekuję taki dureń. Skarga to kpina z petenta. Listonosze jak łażą tak dalej Ci sami , na placówce żadnych zmian coraz gorzej, kiedy wreszcie będzie jakaś zmiana na lepsze? Jedziesz do innego miasta oniemienie, proszę dziękuję a tu chamstwo. Jest to placówka w Wałbrzychu na Białym Kamieniu. Kto ma takie plecy? Jak długo te komuchy będą się panoszyć. Żadna uwaga nie skutkuje. Skargi to jeszcze gorzej na placówce, im większa kolejka tym bardzie dłużej obsługuje i zabawa, kpina z petentów, żadna się nie poruszy by obsłużyć petentów, przyjdziesz po znaczek stój 30minut, to jest normalne jak tak można pracować ponoć pracy nie ma a tu co jest kpina z pracy. Brawo dla tej placówki i jej kierownictwa - kpiarzy.

  • 4: listonosz55 z IP: 83.26.138.* (2010-04-03 13:39)

    Do pracowników poczty!Pamiętacie taki kodeks pocztowy?
    Rzeczywistość jest inna ci co pracują na poczcie wiedzą o co chodzi!

    1.Należę do wielkiej rodziny pocztowców i jestem z tego dumny.
    - Szczególnie wtedy gdy wykorzystuję to dla rodzinnych interesów.
    2.. Jestem ważny dla Poczty Polskiej.
    - Znacznie ważniejszy, gdy mam rodzinne układy.
    3. Klient jest dla mnie najważniejszy.
    - Tylko wtedy, gdy nie narusza moich interesów.
    4. Swoją postawą i zachowaniem kształtuję wizerunek Poczty Polskiej.
    - Krytyka ten wizerunek psuje, więc jest zabroniona?
    5. Pracuję profesjonalnie i dbam o wysoką jakość mojej pracy.
    - Staram się i co z tego, kogo to obchodzi?
    6. Porozumiewam się skutecznie.
    - Oczywiście, że tak za pośrednictwem Internetu, lub intranetu, inaczej bardzo to utrudnione zajęcie.
    7. Swój autorytet buduję na kompetencjach, osiągnięciach i odpowiedzialności.
    - Jakich? Jakich? Jakiej i za co?
    8. Wspólnie z innymi pracuję na sukces Poczty Polskiej.
    - Co to jest ten sukces Poczty Polskiej, pracuję na niego, by otrzymać podziękowania za sukces dla kierownictwa? Budujące, ale niewystarczające.
    9. Rozwój Poczty Polskiej jest dla mnie szansą.
    - Jaką szansą i jaki rozwój?
    10. Wraz z Pocztą Polską jestem otwarty na świat.
    - Oczywiście jestem otwarty na świat, Internet, intranet, klienta interes i firmy zewnętrzne, dla interesu klienta, na szczęście zatrudnianie.
    Mimo wszystko Wesołych Świąt

  • 5: listonosz55 z IP: 83.26.138.* (2010-04-03 13:38)

    Do pracowników poczty!Pamiętacie taki kodeks pocztowy?
    Rzeczywistość jest inna ci co pracują na poczcie wiedzą o co chodzi!

    1.Należę do wielkiej rodziny pocztowców i jestem z tego dumny.
    - Szczególnie wtedy gdy wykorzystuję to dla rodzinnych interesów.
    2.. Jestem ważny dla Poczty Polskiej.
    - Znacznie ważniejszy, gdy mam rodzinne układy.
    3. Klient jest dla mnie najważniejszy.
    - Tylko wtedy, gdy nie narusza moich interesów.
    4. Swoją postawą i zachowaniem kształtuję wizerunek Poczty Polskiej.
    - Krytyka ten wizerunek psuje, więc jest zabroniona?
    5. Pracuję profesjonalnie i dbam o wysoką jakość mojej pracy.
    - Staram się i co z tego, kogo to obchodzi?
    6. Porozumiewam się skutecznie.
    - Oczywiście, że tak za pośrednictwem Internetu, lub intranetu, inaczej bardzo to utrudnione zajęcie.
    7. Swój autorytet buduję na kompetencjach, osiągnięciach i odpowiedzialności.
    - Jakich? Jakich? Jakiej i za co?
    8. Wspólnie z innymi pracuję na sukces Poczty Polskiej.
    - Co to jest ten sukces Poczty Polskiej, pracuję na niego, by otrzymać podziękowania za sukces dla kierownictwa? Budujące, ale niewystarczające.
    9. Rozwój Poczty Polskiej jest dla mnie szansą.
    - Jaką szansą i jaki rozwój?
    10. Wraz z Pocztą Polską jestem otwarty na świat.
    - Oczywiście jestem otwarty na świat, Internet, intranet, klienta interes i firmy zewnętrzne, dla interesu klienta, na szczęście zatrudnianie.

    Mimo wszystko Wesołych Świąt

  • 6: listonosz55 z IP: 83.26.138.* (2010-04-03 13:34)

    Zwolnienia na poczcie!!!

    Made in POCZTA POLSKA!!!
    Zwolnienia grupowe
    Zwolnienie definitywne w etatach
    Dyrektorzy – 5
    Kierownicy komórek nieeksploatacyjnych – 48
    Naczelnicy UP/Kierownicy PP – 20,76
    Kierownicy komórek eksploatacyjnych – 22
    Księgowy – 64
    Pozostali pracownicy do spraw finansowo-statystycznych – 72
    Sekretarka – 8
    Kontroler pocztowy – 70,53
    Ekspedient pocztowy – 270,16
    Asystent usług pocztowych – 565,33
    Ekspedytor pocztowy – 23
    Listonosz miejski – 142,09
    Listonosz wiejski – 59,88
    Kierowca samochodu ciężarowego – 10
    1584 pracowników ma otrzymać wypowiedzenia definitywne
    3795 pracowników ma otrzymać wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy
    554 pracowników ma otrzymać wypowiedzenia zmieniające w zakresie zmian w zasadach premiowania

  • 7: B.B. z IP: 83.238.182.* (2010-03-23 17:39)

    Marne zarobki na poczcie 950 zł na rękę + dodatki jakieś 300 zł czyli 1250 zł tyle zarabia 2 letni pracownik śmiech warte. nawet nie idzie zjeść śniadania bo niema kiedy. Oni na górze zarabiają kasę a my na nich pracujemy. żadnych podwyżek.
    POCZTA POLSKA TO OBÓZ PRACY DRUGA BIEDRONKA.

  • 8: wiem z IP: 83.28.35.* (2010-03-18 16:47)

    JOHN mam nadzieję, że wracasz do tego forum. Już za miesiąc może kilka nie będzie handlu w ogóle. Ponownie zostanie zrobione obciążenie pracą i zarzad wyliczy ilu pracowników nie jest już potrzebnych (listonosze, a za tym obsługa listonoszy, magazynierzy, i handlowcy) i mamy załatwioną III turę zwolnien na rok 2011.

  • 9: ewa ŁÓDŹ z IP: 188.146.119.* (2010-03-10 11:32)

    i dostaliśmy za rozładowanie ruchu świątecznego 11zł premii!!!

  • 10: ja z IP: 188.47.12.* (2010-03-06 12:49)

    HWD poczcie