statystyki

Poczta Polska: rosną straty, wstrzymano premie, nie można wykluczyć strajku

autor: Michał Fura24.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 24.11.2009, 10:56

Wbrew założeniom Poczta Polska może nie poprawić wyniku finansowego i może zakończyć rok ze stratą wyższą niż 215 mln zł w 2008 roku. Rok temu taka sytuacja doprowadziła do strajku pocztowców.

reklama


reklama


Zarząd nie wypłacił w październiku premii wszystkim pracownikom. Regulamin uzgodniony ze związkami zakłada, że spółka może wstrzymać nagrody, gdy ma słabsze wyniki – tak było po trzech kwartałach. Wywołało to jednak wzburzenie wśród pracowników. Lokalne media donoszą, że na Śląsku listonosze rozważają strajk włoski.

– Pracownicy są niezadowoleni, ale nie ma mowy o strajku. Nie podejmowaliśmy żadnej decyzji w tej sprawie – uspokaja Sławomir Redmer, przewodniczący największego Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej, który skupia ponad 22 tys. osób.

Jednak to, czy rzeczywiście nie musimy się obawiać blokady poczty w okresie przedświątecznym, zależy w dużym stopniu od tego, czy firma wypłaci premie za listopad.

Kłopoty finansowe PP stały się już raz przyczyną strajku w czerwcu 2008 r. W firmie działa 65 organizacji i niewykluczone, że mogą naciskać na protest.

– Nie wyobrażam sobie, by nie było premii – podkreśla Sławomir Redmer.

– Decyzja zapadnie po analizie wyników za październik. Zarząd przewiduje natomiast wypłatę dodatkowych środków za sprawne obsłużenie większej liczby przesyłek w szczycie świątecznym – zapewnia Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.

Z usług PP korzysta np. większość klientów około 7 tys. sklepów internetowych.

– Podsycanie plotek o strajku nie służy firmie i pracownikom, bo może odstraszyć klientów i pogorszyć wyniki spółki – mówi Sławomir Redmer.

Dziś każdy klient jest dla Poczty na wagę złota, bo spółka ma poważne problemy finansowe. Na koniec tego roku planowała 185 mln zł straty, ale z powodu spadku liczby przesyłek strata będzie wyższa.

– Wszystko wskazuje, że wynik będzie gorszy niż w roku ubiegłym (strata wyniosła wtedy 215 mln zł – red.) – mówi Zbigniew Baranowski.

Spółka tnie koszty. Wypowiedzenia otrzymało 1,7 tys. z około 100 tys. zatrudnionych, niewykluczone są kolejne zwolnienia w przyszłym roku. W tym zaoszczędzi w ten sposób 36 mln zł, w przyszłym 80 mln zł.

Do końca 2013 r. PP ma monopol na dostarczanie listów, ale na rynku działa już ponad 200 prywatnych operatorów, którzy przejmują jej klientów, głównie biznesowych. Poczta też próbuje się zmieniać. Wprowadziła usługi szybkiego przesyłania pieniędzy i otworzyła właśnie internetowy sklep dla filatelistów, w którym kupić można znaczki, kartki i klasery. By budować wizerunek firmy nowoczesnej, Poczta otworzyła swoje profile w takich serwisach internetowych jak Facebook, z którego korzysta ponad 2 mln Polaków, i profil w serwisie mikroblogowym Blip.pl. Do końca I kwartału 2010 r. uruchomić ma elektroniczny system śledzenia przesyłek przez internet.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • listonosz(2010-01-18 10:21) Odpowiedz 00

    idźmy wszyscy na zwolnienia może wtedy przejrzą na oczy ze nie ma kto na nich pracować!!!

  • w k u w i o n y(2010-01-17 15:00) Odpowiedz 00

    co to ma być !premi juz 3mc ni hu hu lipa..90zł na waciki byście śmieszni nie byli..bałagan w środku posprzątać a potem na powietrze ..tałatajstwo sobie nie wypłacac mozecie jak dla mnie nawet czas cały ale dajcie innym żyć banda idio...

  • listonosz(2010-01-18 10:32) Odpowiedz 00

    albo skonczy sie ten pierd...

  • pracownik poczty(2010-01-20 20:14) Odpowiedz 00

    Poczta to jedna wielka szajka złodziei. Nie liczy się dobro klienta a w pracy panuje mobing i zastraszanie. Firma okradana jest przez tych na najwyższych stanowiskach. Pracujemy jak woły a zabierają nam te wszawe premie, żygamy już tym

  • pracownik poczty(już były)(2010-01-23 20:54) Odpowiedz 00

    Moi kochani.To jeszcze nie koniec.Teraz zabrali wam premie a zanosi się jeszcze że wkrótce zabiorą wam:szkodliwe za pracę przy komputerze,dodatek stażowy,dodatek kasowy i z czym zostaniecie?.Wiem to od mojej byłej p.naczelnik która zakomunikowała to nam na pewnym zebraniu pracowników(po zebraniu naczelników z p.dyrektorem w miesiącu bodajże październiku).Tak że widzicie zbyt kolorowo nie wygląda wasza przyszłość.Tak teraz będą oszczędzać nie tylko zwalniając szeregowych pracowników .

  • FRAJER(2010-01-15 15:27) Odpowiedz 00

    Pracownik z 25 letnim stażem po kursie asystenckim,kierowniczym i kontrolnym otrzymuje wypowiedzenie z pracy z adnotacją nieprzydatny zawodowo bo długo chorował,a gdzie nabył tej choroby po tylu latach i nieergonomicznych stanowiskach pracy, oprócz tego nie odpowiadało naczelnikowi,że pracownik bardziej pracowity od niego ma osiągnięcia zawodowe,sumienny i z dobrymi wynikami, pełnił obowiązki na różnych stanowiskach,nie był lizusem,nie trzymał palca prosto w d...,a ostatnie słowo do zwolnień miał naczelnik i nikt z "góry" nie zainteresował się jaki pracownik zostaje zwalniany.

  • woiboi(2010-01-15 01:03) Odpowiedz 00

    wiecie jaka jest proporcja pracoeników fizycznych do administracyjnych na wer warszawa 800 pracowników fizycznych 1200 administracji

  • chińskijapończyk(2010-01-06 19:33) Odpowiedz 00

    Ludzie czy zauważyliście , że naszym dyrektorom nie zależy na poprawie jakości pracy, czy dobrego wyniku Poczty Polskiej ? Im tylko zależy na tym żeby firma się osłabiła na tyle żeby straciła na wartości, a wtedy będą mogli sami nasi desydę ci zakupić akcje firmy i zostać panami w własnym folwarku.ą wielkie słowa w mediach , że się starają, że im zależy to tylko zasłona dymna do o wiele większych przekrętów , o których nam się nie śniło, bo co takiego zmieniło się na lepsze ? z czego zadowoleni są klienci ? Mówi się że pracownicy spowodowali zadłużenie poczty , a dlaczego nic się nie mówi o ciemnych ,niezrozumiałych ,zawyżonych i nietrafionych przetargach, no i w końcu dlaczego nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności zamiast zmieniać im posadki na jeszcze cieplejsze.Poczta to firma " RODZINNA" i pełna kolesiostwa tam jeden drugiego chroni, bo za dużo może powiedzieć.Nie umie sobie rząd poradzić z tym pocztowym PZPN-em to niech sprzeda firmę np. Niemcom i dokończy ten PIĄTY ROZBIÓR POLSKI (rozbiór gospodarczy ).

  • xyz(2010-01-01 20:17) Odpowiedz 00

    W firmie działa 65 organizacji i niewykluczone, że mogą naciskać na protest. To fragment artykułu. Jaki jest koszt utrzymania takiej armii pracowników związkowych ?

  • mars(2010-01-07 12:20) Odpowiedz 00

    nietety ale upadek jest nieunikniony tego sobie i innym klientom poczty zycze

  • DUDA(2010-01-11 21:20) Odpowiedz 00

    Wyć mi się chce,jestem na wychowawczym i nie chce już wracać na pocztę,wolę tyrac fizycznie ale za konkretne pieniądze niż upadlać się za te pare groszy w tej nędznej instytucji jaką jest poczta,kiedyś było inaczej teraz jest g..no w którym toniemy razem z pocztą. Jak powstała spółka SA CZYLI SAMI ANTYPOCZTOWCY,którzy dążą do rozpadu poczty,to rzeczywiście od tego momentu poczta pada i tak jak napisał MARS POCZTA UPADNIE TO NIE UNIKNIONE. NIENAWIDZĘ TYCH DARMOZJADÓW RZĄDZĄCYCH POCZTĄ KTÓRZY LUDZI TRAKTUJĄ JAK ŚMIECI. Najlepiej to zostawić ich samych niech robią za wszystkich, przecierz oni żyją z nas, jak nas nie będzie to oni też znikną. WIERZYC MI SIĘ NIE CHCE W TO WSZYSTKO,WYDAWAŁOBY SIE ŻE TAKIE RZECZY NIE POWINNY NIGDY MIEĆ MIEJSCA.TO JAK ZŁY SEN

  • Gośka(2010-01-13 21:14) Odpowiedz 00

    pracuję na poczcie ponad 20 lat,wcześniej bylo 10 okręgów poczty,paru biuralistów,których sie znało i można bylo od ręki,załatwić jakieś sprawy,związane z pracą-teraz obowiązuje droga służbowa bo jest przerost kadry.Wymyślaja coraz to głupsze blazeństwa,lepsze wydania biurokracji.Miano w pierwszym rzędzie zwalniać właśnie z biur,a zaczęto od fizoli.Których trzeba utrzymać,włącznie z zarządem.Proponuje aby zarząd i biuraliści w ramach oszczędności obcieli sobie penje do takich jakie my mamy.Zachodnio-pomorskie 1880brutto,zaraz będziemy na najniższej krajowej

  • MICHAL(2010-01-27 17:03) Odpowiedz 00

    WITAM KAZDY PISZE O POGORSZENIU SIE SYTUACJI NA POCZCIE A STRAJKOW DLACZEGO NIE MA NIC JUZ SIE NIE POLEPSZY

  • biedny listonosz(2010-02-04 21:10) Odpowiedz 00

    Listonosze nie zarabiają pieniedzy.Listonosze to biedni ludzie.Bezrobotny jest bogatszy od listonosza.Wyplata listonosza jak zasiłek bezrobotngo.Do zobaczenia ,papa

  • listonosz55(2010-04-03 13:34) Odpowiedz 00

    Zwolnienia na poczcie!!!

    Made in POCZTA POLSKA!!!
    Zwolnienia grupowe
    Zwolnienie definitywne w etatach
    Dyrektorzy – 5
    Kierownicy komórek nieeksploatacyjnych – 48
    Naczelnicy UP/Kierownicy PP – 20,76
    Kierownicy komórek eksploatacyjnych – 22
    Księgowy – 64
    Pozostali pracownicy do spraw finansowo-statystycznych – 72
    Sekretarka – 8
    Kontroler pocztowy – 70,53
    Ekspedient pocztowy – 270,16
    Asystent usług pocztowych – 565,33
    Ekspedytor pocztowy – 23
    Listonosz miejski – 142,09
    Listonosz wiejski – 59,88
    Kierowca samochodu ciężarowego – 10
    1584 pracowników ma otrzymać wypowiedzenia definitywne
    3795 pracowników ma otrzymać wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy
    554 pracowników ma otrzymać wypowiedzenia zmieniające w zakresie zmian w zasadach premiowania

  • listonosz55(2010-04-03 13:39) Odpowiedz 00

    Do pracowników poczty!Pamiętacie taki kodeks pocztowy?
    Rzeczywistość jest inna ci co pracują na poczcie wiedzą o co chodzi!

    1.Należę do wielkiej rodziny pocztowców i jestem z tego dumny.
    - Szczególnie wtedy gdy wykorzystuję to dla rodzinnych interesów.
    2.. Jestem ważny dla Poczty Polskiej.
    - Znacznie ważniejszy, gdy mam rodzinne układy.
    3. Klient jest dla mnie najważniejszy.
    - Tylko wtedy, gdy nie narusza moich interesów.
    4. Swoją postawą i zachowaniem kształtuję wizerunek Poczty Polskiej.
    - Krytyka ten wizerunek psuje, więc jest zabroniona?
    5. Pracuję profesjonalnie i dbam o wysoką jakość mojej pracy.
    - Staram się i co z tego, kogo to obchodzi?
    6. Porozumiewam się skutecznie.
    - Oczywiście, że tak za pośrednictwem Internetu, lub intranetu, inaczej bardzo to utrudnione zajęcie.
    7. Swój autorytet buduję na kompetencjach, osiągnięciach i odpowiedzialności.
    - Jakich? Jakich? Jakiej i za co?
    8. Wspólnie z innymi pracuję na sukces Poczty Polskiej.
    - Co to jest ten sukces Poczty Polskiej, pracuję na niego, by otrzymać podziękowania za sukces dla kierownictwa? Budujące, ale niewystarczające.
    9. Rozwój Poczty Polskiej jest dla mnie szansą.
    - Jaką szansą i jaki rozwój?
    10. Wraz z Pocztą Polską jestem otwarty na świat.
    - Oczywiście jestem otwarty na świat, Internet, intranet, klienta interes i firmy zewnętrzne, dla interesu klienta, na szczęście zatrudnianie.
    Mimo wszystko Wesołych Świąt

  • Jerzy T.(2010-05-31 13:53) Odpowiedz 00

    Jak ma być dobrze skoro na placówkach są obiboki, lenie i nieroby. Idziesz na Pocztę by wysłać paczkę to zaraz znajdują tysiąc jeden powodów by odwalić. Mało tego mają jakieś przepisy a nie potrafią z nich lub nimi się posługiwać.w placówce jest sześć osób a przy obsłudze jedna, kpią z petentów. W czasie pracy łażą sobie po zakupy , po sklepach, jeżdżą załatwiać sprawy a petent niech stoi jak ktoś zwraca uwagę to go z góry, zamykanie placówki 10 minut wcześniej, listy zagraniczne zawsze rozwalone i klejone niechlujnie, jak go doręcza to wkłada w środek by nie zwrócić uwagę i ucieka to sa listonosze? Te skorupę najwyższy czas rozwalić idziesz z skarga to kpią w żywe oczy
    śmieją się a nawet potem sobie kpią i urządzają sobie śmiechy. Nie ma listu z USA by nie był rozklejany.Czego to oczekuję taki dureń. Skarga to kpina z petenta. Listonosze jak łażą tak dalej Ci sami , na placówce żadnych zmian coraz gorzej, kiedy wreszcie będzie jakaś zmiana na lepsze? Jedziesz do innego miasta oniemienie, proszę dziękuję a tu chamstwo. Jest to placówka w Wałbrzychu na Białym Kamieniu. Kto ma takie plecy? Jak długo te komuchy będą się panoszyć. Żadna uwaga nie skutkuje. Skargi to jeszcze gorzej na placówce, im większa kolejka tym bardzie dłużej obsługuje i zabawa, kpina z petentów, żadna się nie poruszy by obsłużyć petentów, przyjdziesz po znaczek stój 30minut, to jest normalne jak tak można pracować ponoć pracy nie ma a tu co jest kpina z pracy. Brawo dla tej placówki i jej kierownictwa - kpiarzy.

  • aaaa(2010-09-12 21:24) Odpowiedz 00

    Co ty możesz wiedzieć o tej pracy nędzny ludku, pewnie pierdzisz gdzieś w stołek i lejesz na wszystko z góry. Poganiaj sobie jełopie z torbą ciężka jak kamień po mieście w deszczu, upale, śniegu czy mrozie za psie pieniądze to pogadamy wdety, a narazie stul pysk, a jak ci poczta nie pasuje to do niej nie wchodź.

  • ŁĄCZNOŚCIOWIEC(2011-07-28 16:56) Odpowiedz 00

    DYREKTOR POCZTY POWINIEN BYĆ GOŁĘBIARZEM MOŻE JEJ USŁUGI BYŁY BY SPRAWNIEJSZE JEŻELI W DOBIE ELEKTRONIK NA PRZEKAZANIE PIENIĘDZY NA KONTO BANKOWE POTRZEBA 2 DNI ROBOCZYCH. T0 RODZI PODEJRZENIA, ŻE PIENIĄDZE PRACUJĄ NA NIELEGALNYM KONCIE. PO ZA TYM DYREKTORKU NA WASZEJ INFOLINII WYGŁASZANY JEST KOMUNIKAT, ŻE ROZMOWY MOGĄ BYĆ NAGRYWANE KOMUNIKAT WINIEN BRZMIEĆ, ŻE ROZMOWY SĄ NAGRYWANE I WTEDY SIĘ GODZĘ NA ROZMOWĘ LUB NIE I JEDNOCZEŚNIE WYRAŻAM ZGODĘ NA NAGRYWANIE W INNYM WYPADKU NAGRYWANIE BEZ MOJEJ ZGODY JEST PRZESTĘPSTWEM

  • listonosz55(2010-04-03 13:38) Odpowiedz 00

    Do pracowników poczty!Pamiętacie taki kodeks pocztowy?
    Rzeczywistość jest inna ci co pracują na poczcie wiedzą o co chodzi!

    1.Należę do wielkiej rodziny pocztowców i jestem z tego dumny.
    - Szczególnie wtedy gdy wykorzystuję to dla rodzinnych interesów.
    2.. Jestem ważny dla Poczty Polskiej.
    - Znacznie ważniejszy, gdy mam rodzinne układy.
    3. Klient jest dla mnie najważniejszy.
    - Tylko wtedy, gdy nie narusza moich interesów.
    4. Swoją postawą i zachowaniem kształtuję wizerunek Poczty Polskiej.
    - Krytyka ten wizerunek psuje, więc jest zabroniona?
    5. Pracuję profesjonalnie i dbam o wysoką jakość mojej pracy.
    - Staram się i co z tego, kogo to obchodzi?
    6. Porozumiewam się skutecznie.
    - Oczywiście, że tak za pośrednictwem Internetu, lub intranetu, inaczej bardzo to utrudnione zajęcie.
    7. Swój autorytet buduję na kompetencjach, osiągnięciach i odpowiedzialności.
    - Jakich? Jakich? Jakiej i za co?
    8. Wspólnie z innymi pracuję na sukces Poczty Polskiej.
    - Co to jest ten sukces Poczty Polskiej, pracuję na niego, by otrzymać podziękowania za sukces dla kierownictwa? Budujące, ale niewystarczające.
    9. Rozwój Poczty Polskiej jest dla mnie szansą.
    - Jaką szansą i jaki rozwój?
    10. Wraz z Pocztą Polską jestem otwarty na świat.
    - Oczywiście jestem otwarty na świat, Internet, intranet, klienta interes i firmy zewnętrzne, dla interesu klienta, na szczęście zatrudnianie.

    Mimo wszystko Wesołych Świąt