Zwolnienie z opodatkowania bonów towarowych przekazywanych pracownikom w ramach świadczeń socjalnych oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących umów na czas określony i naliczania czasu pracy - takich zmian do ustaw z tzw. rządowego pakietu antykryzysowego chce prezydent Lech Kaczyński.

Projekty nowelizacji ustaw zawierających te kwestie są przygotowywane w Kancelarii Prezydenta i mają być złożone w Sejmie jeszcze w listopadzie.

Prezydencki minister Andrzej Duda powiedział w czwartek PAP, że Kancelaria Prezydenta przygotowuje dwie propozycje zmian w tzw. pakiecie antykryzysowym.

Pierwsza - jak mówił - jest propozycją poprawki do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zmierza do tego, aby bony towarowe dla pracowników były zwolnione, podobnie jak świadczenia gotówkowe, z podatku. Duda zwrócił uwagę, że zgodnie z pakietem antykryzysowym w ramach świadczeń z zakładowego funduszu tylko te w gotówce są obecnie zwolnione z opodatkowania.

Już w sierpniu drobni przedsiębiorcy zapowiadali, że wystąpią do prezydenta o zgłoszenie projektu zmiany ustawy o PIT

"To wzbudziło duże protesty środowisk drobnych przedsiębiorców, którzy twierdzą, że zostaną oni poszkodowani, bo bony stają się mniej atrakcyjną formą świadczeń dla pracowników" - argumentował prezydencki minister.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 9 lipca 2009 r. nakazuje płacić PIT od przekazywanych przez pracodawców pracownikom bonów towarowych, a zwalnia z opodatkowania przekazywane w ten sam sposób kwoty pieniężne. Oznacza to, że jeżeli pracodawca zechce dać pracownikom bony czy talony do zrealizowania w sklepie, będzie musiał naliczyć podatek. Gdyby dał pracownikowi gotówkę, podatku by nie było.

Już w sierpniu drobni przedsiębiorcy zapowiadali, że wystąpią do prezydenta o zgłoszenie projektu zmiany ustawy o PIT, tak by bony zwolnione były też z opodatkowania.

Minister powiedział, że prawdopodobnie propozycja dotycząca bonów zostanie przedstawiona posłom wcześniej

Druga zmiana do pakietu ustaw antykryzysowych, która jest jeszcze na etapie przygotowań w Kancelarii Prezydenta, ma doprecyzować przepisy dotyczące umów na czas określony i naliczania czasu pracy. "Są poważne wątpliwości, co do stosowania tych przepisów" - powiedział Duda. Dodał, że jeszcze za wcześnie na szczegóły.

Minister powiedział, że prawdopodobnie propozycja dotycząca bonów zostanie przedstawiona posłom wcześniej, gdyż jest już gotowa, druga zaś - ta o czasie pracy - nieco później. Jak dodał, kształt zmian w pakiecie antykryzysowym nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony przez prezydenta.

Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców z tzw. pakietu antykryzysowego przewiduje m.in. 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Pracodawca może wówczas na kilka miesięcy zmniejszyć pracownikowi liczbę godzin pracy w miesiącu, a w efekcie tego obniżyć mu wynagrodzenie.

W ocenie szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka, nowela prezydenta będzie zawierała kilka "drobnych, ale istotnych" zmian. Prezydencki minister powiedział też dziennikarzom, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy sygnalizowali Lechowi Kaczyńskiemu konieczność tych zmian.