ROZMOWA z Bogusławą Skomską, zastępcą dyrektora Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacji w Banku Gospodarstwa Krajowego
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
Dlaczego przedsiębiorca, który ma zamiar zrealizować nową inwestycję w swojej firmie, powinien zainteresować się kredytem technologicznym?
*BOGUSŁAWA SKOMSKA
Jeśli firma posiada zdolność kredytową, a planowane przedsięwzięcie spełnia warunki określone w ustawie z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, to ma gwarancję, że zaciągnięty kredyt technologiczny zostanie częściowo spłacony przez BGK w formie premii technologicznej. Pieniędzy wystarczy dla wszystkich poprawnych formalnie i merytorycznie projektów. Do końca 2013 roku na ten cel przeznaczona jest kwota stanowiąca równowartość w złotych blisko 410 mln euro. Nabór projektów ma charakter ciągły, do wyczerpania limitu środków przewidzianych na dany rok. W roku 2009 mamy do dyspozycji 200 mln złotych.
Jak przedsiębiorca ma rozumieć nową technologię?
Przedmiotem projektu współfinansowanego z działania 4.3 Kredyt technologiczny może być wdrożenie własnej lub nabytej nowej technologii. Może ona mieć postać prawa własności przemysłowej lub usługi badawczo-rozwojowej, stosowanej na świecie nie dłużej niż pięć lat. W wyniku wdrożenia tej technologii wytwarzane mają być nowe lub znacząco ulepszone towary, procesy bądź usługi. Oznacza to, że przedmiotem projektu ma być wdrożenie myśli technologicznej, a zakup maszyn i urządzeń ma umożliwiać realizację tego przedsięwzięcia.
Należy jednak pamiętać, że kredyt technologiczny nie może być udzielony na zakup środka trwałego (maszyny, urządzenia), w którym już została wdrożona nowa technologia, będąca przedmiotem projektu. Dla przykładu – zakup telefonu wyposażonego w technologię bluetooth nie jest wdrożeniem nowej technologii, a jedynie zakupem urządzenia, w którym jest ona zawarta. Przedsiębiorca musi uzyskać opinię uprawnionej jednostki naukowej, centrum badawczo-rozwojowego lub stowarzyszenia naukowo-technicznego o zasięgu ogólnopolskim potwierdzającą, że technologia, której wdrożenie finansowane będzie kredytem technologicznym, spełnia warunki określone w ustawie.
Czy każda firma może skorzystać z kredytu technologicznego?
Kredyt technologiczny może uzyskać firma z sektora MŚP z siedzibą na terenie Polski, posiadająca zdolność kredytową oraz mogąca zagwarantować wkład własny w wysokości 25 proc. kosztów realizacji inwestycji, dotyczącej wdrożenia nowej technologii, spełniającej warunki ustawy.



Czy firma musi odwiedzić BGK, by móc skorzystać z kredytu technologicznego?
Nie jest to konieczne. Wszelkie formalności związane z aplikowaniem o przyznanie i wypłatę premii technologicznej, firma załatwia za pośrednictwem banku kredytującego.
Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, by móc liczyć na umorzenie części kredytu?
Kredyt nie jest umarzany. Premia technologiczna przeznaczona jest na spłatę części kapitału kredytu technologicznego, zaciągniętego w banku kredytującym. Wypłata premii – w całości lub ratach – nastąpi po spełnieniu następujących warunków:
● zakończeniu realizacji inwestycji technologicznej;
● wykorzystaniu całości zaciągniętego kredytu;
● rozpoczęciu sprzedaży wyrobów lub usług będących wynikiem wdrożenia nowej technologii, przy czym wartość wypłaconej premii każdorazowo odpowiada wartości netto osiągniętej sprzedaży, aż do wyczerpania przyznanej kwoty premii zapisanej w umowie zawartej przez przedsiębiorcę z BGK;
● złożeniu poprawnego i kompletnego wniosku o wypłatę premii.
*Bogusława Skomska
zastępca dyrektora Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacji w Banku Gospodarstwa Krajowego