Pracodawcy wynajmują menedżerów na czas restrukturyzowania firm. Dzień pracy takiego fachowca to wydatek nawet 3 tys. zł.
Przybywa ofert pracy dla interim menedżerów (czasowych menedżerów). W ostatnim półroczu pojawiło się 46 ogłoszeń internetowych na to stanowisko – donosi portal Pracuj.pl. Pracodawcy zatrudniają ich zwykle na kilka miesięcy do przeprowadzania zmian i do redukcji kosztów w firmie.

Specjaliści od kryzysu

– Wzrost zainteresowania interim menedżerami związany jest z obecną sytuacją ekonomiczną, kryzysem i restrukturyzacją firm – wyjaśnia Monika Buchajska-Wróbel z firmy Inwenta. Dodaje, że wiedza na temat tego typu rozwiązań jest jeszcze dość niska. Interimowie najczęściej zatrudniani są przez międzynarodowe organizacje, które spotkały się już z tą praktyką na Zachodzie. Niemniej jednak coraz więcej rodzimych firm nawiązuje współpracę z doświadczonymi menedżerami na zasadach interim managementu.
– Wiele firm przygląda się kosztom działalności, częściej opłaca się im zatrudnić pracownika na wykonanie określonego zlecenia niż na stałe – zauważa Dominik Matuzewicz z portalu Monster.pl.
Zapotrzebowanie na menedżerów czasowych występuje głównie w branży handlowej i produkcyjnej.
Ewa Rytka, interim menedżer, uważa, że najwięcej miejsc pracy dla interimów oferują przedsiębiorstwa w regionach przemysłowych m.in. na Śląsku. Firmy wolą przy tym korzystać z usług rekomendowanych osób.
Chętnych do wykonywania takiej pracy przybywa. Powody są dwa: zwiększające się bezrobocie wśród kadry zarządzającej oraz wysokie zarobki.
– Sytuacja na rynku powoduje, że menedżerowie, którzy pracowali dotychczas na etatach, rozważają podjęcie pracy czasowej – zauważa Monika Buchajska-Wróbel.
Pensja zależy od wielkości projektu, branży, doświadczenia i kompetencji wynajmowanego menedżera.



Zawód nie dla wszystkich

– Osoby te nie pracują w klasycznym wymiarze godzin. Ich wynagrodzenie może być nawet kilkakrotnie wyższe niż zwykłych menedżerów – twierdzi Dominik Matuzewicz z portalu Monster.pl.
Menedżerowie ci zarabiają od 1,5 do nawet 3 tys. zł dziennie. Pracodawcy cenią ich doświadczenie zawodowe i znajomość branży. Celem jest wykonanie projektu w ciągu trzech, maksymalnie 18 miesięcy. Przydaje się wiedza z zarządzania zasobami ludzkimi i umiejętność budowania autorytetu.
– Interim menedżer musi umieć pokierować zespołem ludzi tak, by został osiągnięty cel firmy – zaznacza Ewa Rytka.
W pierwszej kolejności bierze on po uwagę interes przedsiębiorstwa, a nie historię pracowników.
SZERSZA PERSPEKTYWA – RYNEK
W Polsce jest kilkadziesięciu interim menedżerów. W Holandii kilka lat temu zarejestrowanych było ich10 tys. Z danych Purcon wynika, że liczba interim menedżerów w Europie podwoiła się w ciągu ostatnich czterech lat.