Przedsiębiorcy z 13 stref ekonomicznych oczekują na nowe rozporządzenia w sprawie ich planów rozwoju. Dotychczasowe przestały obowiązywać 5 sierpnia.
Nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) spowodowała, że wszystkie dotychczasowe plany rozwoju stref ekonomicznych w Polsce przestały obowiązywać 5 sierpnia. Jak informuje Jacek Giziński, ekspert w kancelarii DLA Piper, do tej pory wszedł w życie wyłącznie plan rozwoju Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pozostałych 13 specjalnych stref ekonomicznych nadal oczekuje na rozporządzenia w sprawie określenia właściwych dla nich planów rozwoju.
Według ustawy plan rozwoju strefy ustalany rozporządzeniem ministra gospodarki określa m.in. cele ustanowienia strefy, działania służące osiągnięciu tych celów oraz obowiązki zarządzającego.
Zapytaliśmy więc Ministerstwo Gospodarki, na jakim etapie są prace nad tymi rozporządzeniami. Dowiedzieliśmy się, że projekty nowych planów rozwoju 13 SSE zostały przekazane 13 sierpnia Rządowemu Centrum Legislacji. Niezwłocznie po uzyskaniu akceptacji centrum plany zostaną skierowane do opublikowania.
– Mamy nadzieję, że do połowy września plany wejdą w życie – poinformowano nas w MG.
Jacek Giziński komentuje, że bez obowiązujących planów rozwoju zarówno potencjalni inwestorzy, jak i zarządzający strefami nie mają podstawy prawnej do prowadzenia rokowań i określania zasad prowadzenia działalności gospodarczej na terenie SSE. Zarządzający strefami nie mogą też m.in. wydawać zezwoleń na inwestycje w strefie, jak również nie mogą sprzedawać nieruchomości potencjalnym inwestorom.
14 tyle jest w Polsce specjalnych stref ekonomicznych