Przy uruchamianiu prywatnego domu opieki nad osobami starszymi trzeba pamiętać, że nie są to placówki, które mają za zadanie wyłącznie zorganizować czas wolny swoim mieszkańcom. Ich zadaniem jest zapewnienie pomocy w czynnościach życia codziennego, jak w ubieraniu się, jedzeniu, myciu, kąpaniu. Do placówek należy także załatwianie prywatnych spraw mieszkańców, w tym zakup odzieży i obuwia oraz pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych.

Właściciele istniejących placówek podkreślają, że trzeba postawić na wysoki standard i jakość obsługi.

– Coraz większą uwagę przywiązuje się także do tego, by w domu panowała rodzinna atmosfera i domowe warunki. Dlatego w wielu domach seniora można umeblować pokój sprzętami z własnego domu – zauważa przedstawiciel domu opieki w Warszawie.

By dom seniora był przyjazny dla jego mieszkańców, nie powinien znajdować się w centrum miasta.

– Powinien być usytuowany na obrzeżach, gdzie jest cisza i spokój. Jeśli nie dysponuje własnym ogrodem, w pobliżu powinien znajdować się park – podkreśla Joanna Sobolewska z Domu Seniora pod Poznaniem.

Jeśli myślimy o wybudowaniu domu od podstaw, potrzebna jest działka o powierzchni przynajmniej 2–3 tys. mkw. Jej zakup to około 0,5 mln zł.

Jeśli planujemy wynajęcie domu i dostosowanie go do potrzeb osób starszych, trzeba liczyć się z comiesięcznymi kosztami wynajmu, które wahają się w granicy od 3 do 6 tys. zł. Do tego dochodzi jednak remont placówki, który będziemy musieli przeprowadzić na własny koszt.

– Jeśli zależy nam na wysokim standardzie obiektu, powinniśmy zdecydować się na budowę placówki od podstaw. Tylko wtedy dostosujemy go do potrzeb przyszłych mieszkańców – uważa Barbara Tumińska z Rezydencji Senior w Koleczkowie.