Ponad połowa pracodawców wstrzymała rekrutację. By znaleźć zatrudnienie, pracownicy będą zmieniać miejsce zamieszkania i branżę.
Średnia długość zatrudnienia u jednego pracodawcy wynosi w Polsce osiem lat. Wciąż pokutuje stereotyp, że pracownik, który często zmienia miejsce zatrudnienia, jest nielojalny i wolniej się uczy. Stąd też jedna trzecia Polaków pracuje u jednego pracodawcy ponad 15 lat. Nasi rodacy zachowują się inaczej niż Amerykanie czy Duńczycy, dla których zmiana pracodawcy jest naturalnym elementem kariery.

Nowa praca w nowym mieście

Polacy rzadziej niż pracownicy z Zachodu decydują się również na zmianę miejsca zamieszkania. Jedna czwarta przedsiębiorstw deklaruje, że w obecnej sytuacji ekonomicznej będzie wymagać od swoich pracowników gotowości do zmiany miasta zamieszkania.
Na migrację za pracą najczęściej decydują się pracownicy z branż IT oraz budowlanej i technologicznej, ale są to raczej przeprowadzki krótkoterminowe. Do osób często zmieniających pracę i skłonnych do migracji można zaliczyć również absolwentów, którzy dopiero szukają swojego miejsca na rynku pracy.



Starsi lojalniejsi

Badania pokazują, że najniższy średni czas współpracy z jednym pracodawcą charakteryzuje osoby młode, przed 25. rokiem życia – u kolejnych pracodawców zatrzymują się one na niewiele dłużej niż jeden rok (13,92 miesięcy).
– Im starszy pracownik, tym dłużej pracuje w jednym miejscu – mówi Aleksandra Strojek z firmy Sedlak & Sedlak.
Największą lojalnością wobec pracodawców charakteryzują się osoby powyżej 56. roku życia. Po podpisaniu umowy o pracę pozostają one w miejscu zatrudnienia przez ponad 9 lat, a pożegnanie z pracodawcą jest dla większości jednoznaczne z odejściem z rynku pracy.
– Choć różnorodne doświadczenie jest w cenie, to zbyt częste zmienianie pracodawcy nie jest mile widziane, ponieważ świadczyć może o niedojrzałości kandydata do pracy, jego kłopotliwej osobowości lub niechęci do nauki – mówi Przemysław Gacek prezes zarządu Grupy Pracuj.
W każdej branży kilkumiesięczny staż pracy w danej firmie będzie wywoływał pytania.
– Pracownik, który pracował w danej firmie przez okres krótszy niż rok nie budzi zaufania potencjalnych pracodawców. Istnieje obawa, że się nie sprawdził – mówi Małgorzata Tylec-Gusakov z firmy rekrutacyjnej FIT Specialist Recruitment.
Osoby zmieniające pracę co dwa czy trzy lata budzą z kolei podejrzenia, że nie umieją przywiązać się do jednej firmy.
Najbardziej usprawiedliwione są młode osoby poszukujące dla siebie najlepszego zajęcia, dla których zatrudnienie wiąże się często z praktykami. Im wyższe stanowisko, zwłaszcza kierownicze, tym trudniej jest wytłumaczyć powody zmiany pracy.



Zmiana branży

Polacy, jeśli zmieniają pracę, to raczej w obrębie tej samej branży. Najczęściej na zupełną zmianę zawodu decydują się osoby z niższymi kwalifikacjami, a także specjaliści, których wynagrodzenie jest nieadekwatne do umiejętności. Osoby, które zainwestowały dużo czasu i pieniędzy w swoje wykształcenie raczej szukają możliwości w zmianie pracodawcy niż profilu swojej drogi zawodowej.
– Najczęściej branżę zmieniają osoby do 30. roku życia. Zmianę pracy traktują jako rozwój osobisty – mówi Ewa Pióro z firmy rekrutacyjnej EP – Personel i Organizacja.
W drugiej kolejności na zmianę zawodu decydują się osoby po 45 roku, które straciły pracę, z różnych przyczyn nie mogą znaleźć pracy w swoim zawodzie – stąd decydują się na przekwalifikowanie i rozpoczęcie kariery od początku.