Do dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie, do zmian we wpisie, a także do zawieszenia, wznawiania i zaprzestania prowadzenia działalności służy wniosek EDG-1. Przedsiębiorca – w zależności od potrzeb – musi jedynie wybrać odpowiednią opcję tego wniosku.
Ponad cztery miesiące obowiązują zmienione procedury dotyczące rejestrowania, zawieszania, wznawiania i zaprzestania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, a także dokonywania zmian we wpisach do ewidencji w urzędach gmin lub miast. Te nowe unormowania, określane jako zasada jednego okienka, weszły bowiem w życie 31 marca 2009 r. Mimo to nadal wiele osób ma poważne problemy z prawidłowym stosowaniem obowiązujących obecnie uregulowań.
Część przedsiębiorców ma kłopoty z wypełnieniem wniosku EDG-1. Przypomnijmy, że jest to formularz wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie – Prawo działalności gospodarczej.

Kilka opcji wniosku

Wielu przedsiębiorców, którzy zamierzają na pewien czas zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej, nie ma pewności, czy powinni tego dokonać, korzystając z tego samego wzoru wniosku, który służy do zgłaszania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Otóż wniosek EDG-1 służy zarówno do dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, jak i zmiany we wpisie. Formularz ten przeznaczony jest również do wpisu informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz jej wznawianiu. Oprócz tego wniosek EDG-1 służy do zawiadamiania o zaprzestaniu działalności gospodarczej.

Zawieszanie i wznawianie

Zgodnie z brzmieniem obecnych przepisów, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz jej wznowienie następuje na wniosek przedsiębiorcy.
Przy zawieszaniu działalności czy wznawianiu działalności gospodarczej przedsiębiorcy powinni zaznaczyć znakiem x odpowiednią opcję wniosku EDG-1, a następnie wypełnić jedynie dotyczące jej rubryki tego formularza.
Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.



Trzeba zgłosić w gminie

Przedsiębiorca, który właściwie wypełni wniosek o zawieszenie działalności, powinien następnie złożyć go w urzędzie gminy lub miasta (przy okazji należy podkreślić, że również przedsiębiorcy zamierzający wznowić działalności gospodarczą muszą zgłosić ten zamiar w gminie). Gmina przesyła odpowiednią informację do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Potwierdzają to wyjaśnienia ZUS, z których wynika, że w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej płatnik składek zobowiązany jest zgłosić ten fakt w organie ewidencyjnym, który następnie przekazuje do ZUS kopię wpisu o zawieszeniu. Na tej podstawie Zakład sporządza dokumenty ubezpieczeniowe: wyrejestrowanie płatnika składek (formularz ZUS ZWPA), wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą (formularz ZUS ZWUA) oraz członków rodziny osoby ubezpieczonej – osoby prowadzącej działalność (formularz ZUS ZCNA), jak również wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób współpracujących (formularz ZUS ZWUA) i członków rodziny osób współpracujących (formularz ZUS ZCNA).
W wyjaśnieniach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreślono jednocześnie, że Zakład nie dokona wyrejestrowania płatnika składek w sytuacji, gdy nadal zatrudnia osoby w zakresie dopuszczalnym przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, za które ma obowiązek składania dokumentów ubezpieczeniowych (np. zleceniobiorców).

Dokumenty ubezpieczeniowe

Wznowienie działalności nie wymaga ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń. Wystarczy pójść do gminy. Jak wyjaśnił ZUS, przy wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej płatnik składek zobowiązany jest zgłosić ten fakt w organie ewidencyjnym, który następnie przekazuje do ZUS kopię wpisu o wznowieniu. W oparciu o tę informację Zakład sporządza dokumenty ubezpieczeniowe: zgłoszenie płatnika składek (formularz ZUS ZFA) – tylko w przypadku gdy nastąpiło wyrejestrowanie płatnika w związku z wcześniejszym zawieszeniem działalności, oraz zgłoszenie do ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność, odpowiednio na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA – zgodnie z podleganiem ubezpieczeniom, wskazanym w ostatnim zgłoszeniu przed zawieszeniem działalności.
Jeżeli jednak w okresie zawieszenia działalności wystąpiły zmiany skutkujące również zmianą zasad podlegania ubezpieczeniom lub kodu tytułu ubezpieczenia, to płatnik składek zobowiązany jest do złożenia dokumentów zgłoszeniowych do ubezpieczeń.



Data zmiany działalności

Praktyczne problemy z właściwym wypełnieniem wniosku mają również przedsiębiorcy zamierzający zmienić działalność swoich firm. Pociąga to bowiem za sobą konieczność zgłoszenia odpowiednich zmian wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Powstają wątpliwości, jaką datę dotyczącą dokonania zmiany trzeba wpisać we wniosku, a także w jakim terminie należy zgłosić zmiany danych objętych zgłoszeniem NIP.
Jak wyjaśniało Ministerstwo Gospodarki, zgodnie z przepisem art. 7d ust. 1 ustawy – Prawo działalności gospodarczej, przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić do organu ewidencyjnego w terminie 14 dni zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do wykonywanej działalności gospodarczej. Jest to deklaracja przedsiębiorcy składana z reguły po wystąpieniu zmiany.
Zgodnie natomiast z przepisem art. 9 ust. 1c ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zmiany danych objętych zgłoszeniem NIP należy zgłosić w terminie siedmiu dni.
Jak wynika z wyjaśnień przedstawionych przez Ministerstwo Gospodarki, formularz wniosku zintegrowanego nie zawiera pola na wpisanie daty zmiany, tj. daty wstecznej, od której zmiana obowiązuje. Decydujące zatem będą tutaj daty zgłoszenia zmiany oraz wpisu zmiany.

Bez wnoszenia opłaty

Przy zmianie działalności gospodarczej warto wyjaśnić jeszcze jedną wątpliwość. Otóż, jak już wspomnieliśmy, przedsiębiorca musi w takim przypadku zgłosić odpowiednie zmiany wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Część właścicieli firm nie jest pewna, czy złożenie wniosku związanego ze zmianą wpisu wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty. Wyjaśnienie tej kwestii zawarte jest w art. 7a ust. 3 ustawy – Prawo działalności gospodarczej. Zgodnie z tym przepisem, zarówno wniosek o wpis, jak i zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie podlegają opłacie.
Ważne!
Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo działalności gospodarczej zarówno wniosek o wpis, jak i zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie podlega opłacie
JAK ZAWIESIĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ
● Przedsiębiorca wypełnia w części wniosku EDG-1 rubryki i pola dotyczące zgłoszenia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
● Składa wniosek w urzędzie gminy lub miasta.
● Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku.
● Zawieszenie trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
● W stosunku do zobowiązań publicznoprawnych zawieszenie działalności wywiera skutki od dnia, w którym rozpoczyna się do dnia poprzedzającego dzień wznowienia działalności.
DO CZEGO SŁUŻY WNIOSEK EDG-1
Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej EDG-1 służy do:
● wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
● zmiany wpisu w ewidencji działalności gospodarczej,
● wpisu informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej,
● wpisu informacji o wznowieniu działalności gospodarczej,
● zawiadomienia o zaprzestaniu działalności gospodarczej.
PODSTAWA PRAWNA
● Ustawa z 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 z późn. zm.).
● Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095, z późn. zm.).
● Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97).
● Ustawa z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 z późn. zm.).
● Rozporządzenie Rady Ministrów z 24 marca 2009 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (Dz.U. z 2009 r. nr 50, poz. 399).