Senat poparł w piątek nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami i prawa budowlanego, wprowadzając do niej jedenaście poprawek. Mają one jednak charakter redakcyjny oraz dotyczą przepisów przejściowych.

Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do unijnego - dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2002 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zgodnie z uchwalonymi przez Sejm, a zaakceptowanymi przez Senat zmianami, świadectwa energetyczne budynków i lokali będą mogły wystawiać osoby, które ukończyły studia magisterskie lub inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych.

Świadectwa będą musiały wskazać możliwe do przeprowadzenia prace, których wykonanie poprawi charakterystykę energetyczną budynku. W budynkach zasilanych z sieci ciepłowniczej oraz w budynkach z siecią centralnego ogrzewania, świadectwo energetyczne dla lokalu będzie można przygotować na podstawie świadectwa dla wystawionego dla całego budynku.

Od 1 stycznia 2009 roku budynki oddawane do użytku muszą mieć świadectwa energetyczne. W przypadku ich braku, nieruchomości nie będą mogły uzyskać pozwolenia na użytkowanie. Wymóg posiadania świadectwa jest konsekwencją Prawa budowlanego, które weszło w życie od początku tego roku. Z informacji zawartych w świadectwach wynikać ma m.in., ile energii elektrycznej zużyje potencjalnie budynek lub lokal. Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest 10 lat.

Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Wprowadzonymi przez Senat zmianami zajmie się teraz Sejm.