Najlepsze wyniki inwestycyjne w I półroczu 2009 r. miało BZ WBK AIB TFI zarządzające funduszami Arka. Ostatnie miejsce zajęło TFI PZU.
Odbicie, które od połowy lutego utrzymuje się na GPW, sprawiło, że niemal wszystkie krajowe fundusze akcji osiągnęły zyski.
Wśród funduszy małych i średnich spółek stopy zwrotu wahają się w przedziale 4,18–41,84 proc. Niewielki spadek zanotował Noble Akcji MiŚ Spółek (stracił 0,13 proc.). Najlepszy wynik osiągnął Allianz Akcji MiŚ Spółek. W tym czasie sWIG80, indeks małych spółek, zyskał 36 proc., a mWIG40, indeks spółek średnich, 17,1 proc.
W funduszach akcji polskich, inwestujących na szerokim rynku, najniższą stopę zwrotu (2,89 proc.) zanotował AIG Akcji Plus. Najlepszy wynik wypracował w I półroczu fundusz TFI Allianz, Allianz Budownictwo 2012. Stopa zwrotu sięgnęła 40,65 proc. W tym czasie WIG zyskał 11,7 proc.
Jeszcze więcej można było zarobić, lokując pieniądze w funduszach akcyjnych zagranicznych. Wśród funduszy wycenianych w złotym najlepszy wynik, 57,61 proc., miał Millennium BRIC. Najsłabszy, Novo Japoński – stracił 2,37 proc. Praktycznie w każdej kategorii funduszy mamy do czynienia ze skrajnie odmiennymi wynikami.
– Różnice w stopach zwrotu są potwierdzeniem wyzwań, jakie dla zarządzających niesie szybko zmieniająca się w tym roku koniunktura giełdowa i znaczne rozwarstwienie zachowania poszczególnych firm – mówi Krzysztof Stępień, główny ekonomista Expandera.
Dodaje, że takie rozwarstwienie wyników stwarza dodatkowe ryzyko. Klienci borykają się nie tylko z ryzykiem rynkowym, czyli potencjalnym spadkiem lub wzrostem notowań instrumentów, ale także ryzykiem związanym z decyzjami zarządzającego.
– Receptą jest rozkładanie lokowanych środków na kilka różnych funduszy. W większości przypadków było tak, że najlepiej radziły sobie te podmioty, które w 2008 roku najbardziej traciły. Nie wiadomo, jak liderzy będą sobie radzić w drugiej połowie roku, która zapowiada się nie mniej interesująco – ocenia Krzysztof Stępień.
W naszym rankingu w I półroczu 2009 r. najlepsze wyniki inwestycyjne osiągnęły fundusze Arka (107 pkt), m.in. dzięki wynikom Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO, Arka Akcji FIO oraz Arka Ochrony Kapitału FIO. Najsłabiej wypadło TFI PZU (-104 pkt).
Z kolei sam czerwiec był udany dla Skarbiec TFI. Firma zajęła pierwsze miejsce w comiesięcznym podsumowaniu wyników zarządzania (72 pkt), głównie dzięki funduszom Skarbiec – Private Equity oraz Skarbiec – Akcji Nowej Europy. Fundusze Arka, które pierwsze miejsce zajmowały w marcu, kwietniu i maju, tym razem znalazły się na pozycji dziewiątej (4 pkt). Podobnie jak półrocze, poprzedni miesiąc nie był najlepszy dla TFI PZU, które zajęło ostatnie miejsce (-86 pkt).
ZAŁOŻENIA RANKINGU GP I EXPANDERA
W rankingu oceniamy wyniki wszystkich funduszy zarządzanych przez dane TFI. Fundusze, które uzyskały wyniki powyżej mediany stóp zwrotu dla danej grupy, uzyskują punkty dodatnie (im lepszy wynik, tym więcej punktów). W przypadku osiągnięcia wyników poniżej mediany przydzielane są punkty ujemne.