Posłowie PiS skrytykowali rząd za to, że nie podejmuje realnych działań antykryzysowych, tylko organizuje kolejną akcję propagandową. Według PiS taką akcją jest zapowiedziana na wtorek konferencja prasowa premiera Donalda Tuska, poświęcona pakietowi antykryzysowemu.

We wtorek rząd zajął się projektem ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego u pracodawców. Projekt zawiera rozwiązania z tzw. pakietu antykryzysowego. Briefing w tej sprawie ma odbyć się w Stalowej Woli.

"Dziś rząd po raz kolejny zajmie się tym, co lubi najbardziej, konferencją prasową i ogłaszaniem publicznym kolejnych wspaniałych rozwiązań, tylko że po raz kolejny pozostaje pytanie: kiedy naprawdę jakieś rozwiązanie zostanie przyjęte?" - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceszefowa PiS Aleksandra Natalli-Świat.

"My mamy kilka bardzo konkretnych pytań, których - mam wrażenie - ten rząd nie lubi: gdzie rząd znajdzie brakujące w budżecie prawdopodobnie ok. 30 mld zł? Czy zostanie zachowana fabryka Opla w Tychach i Gliwicach? Kiedy tak naprawdę rozpocznie się budowa autostrady A1? Kto kupił stocznię w Gdyni i Szczecinie?" - pytała posłanka.

"Dzisiaj będziemy mieli prawdopodobnie kolejną odsłonę, śliczną konferencję prasową i kolejne zapewnienia"

"Chcielibyśmy usłyszeć odpowiedzi na te pytania przed wyborami" - zaznaczyła. "Niestety, rzeczywistość nie czeka" - przestrzegała posłanka PiS i podkreśliła, że rośnie bezrobocie.

Według Natalli-Świat wzrost na poziomie 0,8 proc. PKB w pierwszym kwartale to sukces polskiej gospodarki "osiągnięty pomimo działań rządu". Jak mówiła, nie ma bowiem "żadnych efektywnych skutków" planu stabilizacyjnego ogłoszonego przez rząd na jesieni.

Natalli-Świat zaznaczyła, że nie wiadomo, co konkretnie przyjmie rząd, kiedy zmiany te wejdą w życie i czemu jest ich tylko kilka, a nie trzynaście. "Dzisiaj będziemy mieli prawdopodobnie kolejną odsłonę, śliczną konferencję prasową i kolejne zapewnienia. Rząd będzie mówił o kolejnym sukcesie i szybkim efektywnym działaniu" - mówiła. "Ale ile z nich jest naprawdę zrealizowanych? Bo większość niestety nie" - powiedziała.

Rządowy pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca

Rządowy pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca. W połowie maja z pracodawcami i związkami na temat pakietu rozmawiał premier Donald Tusk, ogłaszając wstępne porozumienie partnerów społecznych i rządu w sprawie jego wspólnej realizacji.

Tusk zapowiedział wówczas, że zaraz po wakacjach może wejść w życie specustawa zapewniająca płatne urlopy postojowe dla pracowników firm zagrożonych zwolnieniami grupowymi z powodu kryzysu. Źródłem finansowania wynagrodzeń w czasie urlopów postojowych ma być m.in. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Szanse na szybkie wejście w życie mają także elastyczne rozwiązania dotyczące rozliczania czasu pracy. Wstępne ustalenia przewidywały rozliczenia czasu pracy w ciągu 12 miesięcy oraz możliwość zawierania umów na czas określony na okres 24 miesięcy.

W porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu przesłanym rano przez CIR znajduje się 5 punktów, o połowę mniej niż w porządku udostępnionym dziennikarzom w poniedziałek. Jeszcze we wtorek po posiedzeniu rządu premier udaje się do Stalowej Woli. W sobotę szef rządu zapowiadał, że właśnie w Stalowej Woli, we wtorek, przedstawione zostaną szczegóły pakietu antykryzysowego.