Nawet 30 proc. wszystkich punktów możliwych do zdobycia może dostać w organizowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przetargu na częstotliwości w paśmie 2,6 GHz ten, kto zobowiąże się także do świadczenia przez trzy lata bezpłatnych usług dostępu do internetu na posiadanych już częstotliwościach w pasmach poniżej 1GHz. Dokumentacja przetargu nie narzuca wymogów dotyczących prędkości transmisji danych z wykorzystaniem częstotliwości poniżej 1 GHz. Nakłada jedynie warunek, że ma być do tego wykorzystane min. 20 proc. pojemności sieci w tym zakresie częstotliwości.

– Ten zapis to ukłon w stronę operatorów komórkowych – mówi GP Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Częstotliwości poniżej 1 GHz mają i już wykorzystują – w paśmie 900 MHz – Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, P4 oraz PTK Centertel.

Punktacja ewentualnych darmowych usług w pasmach poniżej 1 GHz jest wyższa niż za preferowaną dotąd w przetargach UKE konkurencyjność. Ogłoszony w ubiegłym tygodniu przetarg ma zostać zamknięty 28 sierpnia i rozstrzygnięty jesienią.

Częstotliwościami w paśmie 900 MHz dysponuje też spółka Aero2. Zdobyła je w końcu 2008 roku w tym samym przetargu co P4. Jest kojarzona z Zygmuntem Solorzem- -Żakiem, właścicielem Polsatu, Cyfrowego Polsatu i Sferii. Zygmunt Solorz-Żak w lutym zaprzeczał, że jest właścicielem Aero2. Mówił, że Aero2 podpisało ze Sferią umowę o wspólnej budowie sieci oraz że tegoroczne inwestycje będą warte 300 mln zł. Sferia świadczy – z wykorzystaniem technologii CDMA w paśmie 850 MHz usługi telefoniczne i dostępu do internetu w Warszawie i okolicach oraz w Ostrołęce i testuje sieć w Łodzi.

Sferia w maju ma wybrać dostawę sprzętu działającego w technologiach WCDMA i HSPA, czyli takich, jakie już wykorzystują cztery infrastrukturalne sieci komórkowe. Gdy w marcu Sferię chciał przejąć Cyfrowy Polsat, informowano, że infrastruktura ta byłaby wykorzystywana głównie do dostępu do internetu. W I etapie sieć miała powstać tam, gdzie CP ma najwięcej klientów, czyli w dużych miastach oraz na południu i południowym wschodzie kraju. Oceniano, że budowa potrwa 12 miesięcy.

PTK Centertel ma też częstotliwości w paśmie 450 MHz. Z ich wykorzystaniem świadczy usługi szerokopasmego internetu w technologii CDMA. Inwestycja warta jest 500 mln zł. Centertel ma w paśmie 450 MHz ponad 650 pozwoleń radiowych.

Poniżej 1 GHz częstotliwości ma także Nordisk Polska (pasmo 410 MHz). Wykorzystuje je do świadczenia usług głosowych i transmisji danych w technologii CDMA. Nordisk dysponuje 95 pozwoleniami radiowymi. Tę spółkę w kwietniu kupił Roman Karkosik, inwestor giełdowy. W niedzielę kontrolowany przez Romana Karkosika NFI Midas zapowiedział, że chce odkupić Nordisk. Midas jest właścicielem CenterNetu, operatora komórkowego (ma częstotliwości w paśmie 1800 MHz), który jeszcze w maju ma zacząć świadczenie usług.

Częstotliwości w paśmie 420 MHz ma Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii. Zgodnie z koncesją może je wykorzystywać do łączności alarmowej.

300 punktów z 1000 pkt możliwych można dostać w przetargu na darmowy internet za udostępnienie istniejącej sieci