Dobór formy prawnej oraz dylematy podatkowe to główne problemy osób mających pomysł na biznes. Z takimi problemami telefonowali oni do eksperta podczas dyżuru w ramach akcji 1st EUROPEAN SME WEEK `09.
Większe niż wcześniej zainteresowanie zamiany statusu pracownika na rolę przedsiębiorcy to jeden ze skutków trwającego wciąż kryzysu gospodarczego. Na szczęście wielu pracowników zagrożonych bezrobociem nie czeka na redukcje w zakładzie pracy, ale stara się wprowadzić w życie własne pomysły na biznes.

Organizacja firmy rodzinnej

Duże zainteresowanie dotyczy wszelkich konsekwencji, w tym zwłaszcza prawnych i podatkowych, firmy organizowanej rodzinnie. Chodzi bowiem o nadanie przedsiębiorstwu takiej formy prawnej, by można było albo skorzystać ze zryczałtowanych form opodatkowania, w tym zwłaszcza karty podatkowej oraz podatku liniowego, albo możliwie korzystnie rozliczać koszty.
Trzeba od razu zaznaczyć, że nie ma tu jednego optymalnego rozwiązania do zastosowania, gdyż w różnych okolicznościach: stopnie pokrewieństwa, liczba osób zaangażowanych w przedsięwzięcie, branża lub rodzaj działalności, w której ma się specjalizować firma, w jednym przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem może być spółka cywilna, zaś w innym jednoosobowa działalność połączona z zatrudnianiem w przedsiębiorstwie członków rodziny na etatach albo na podstawie cywilnych umów zlecenia czy o dzieło.
Decyzja o wyborze konkretnej formy organizacyjnoprawnej przedsiębiorstwa jest ważna także dlatego, że w zależności od wariantu tylko sam właściciel przyszłej firmy albo też i pozostali wspólnicy musi dopełnić wszystkich formalności, jakich prawo wymaga od osoby chcącej uzyskać status przedsiębiorcy.



Przepisy podatkowe

Wybór optymalnej formy organizacyjnej firmy osoby fizycznej mocno jest uzależniony od przepisów podatkowych. Dla przykładu przedsiębiorca chcący skorzystać z karty podatkowej musi liczyć się z ograniczeniami w zatrudnieniu, a czasami nawet (w zależności od rodzaju działalności) limitowane jest nawet zatrudnienie członków rodziny. Z kolei jeśli rozlicza się z podatku dochodowego na podstawie księgi przychodów i rozchodów, nie może wliczyć w koszty obniżające podstawę opodatkowania ani wartości pracy własnej, ani wynagrodzenia wypłacanego małżonkowi i niepełnoletnim dzieciom. Nie ma jednak przeszkód, by zatrudnić na etacie innych członków rodziny, w tym pełnoletnie dzieci, i koszty ich zatrudnienia wliczyć w koszty.
Ważne!
Przedsiębiorca chcący skorzystać z karty podatkowej musi liczyć się z ograniczeniami w zatrudnieniu, a czasami nawet (w zależności od rodzaju działalności) limitowane jest nawet zatrudnienie członków rodziny
Jeśli natomiast członkowie rodziny chcą być pełnoprawnymi przedsiębiorcami w biznesie rodzinnym, warto powołać do życia spółkę cywilną, po uprzednim wpisaniu się do ewidencji działalności gospodarczej wszystkich przyszłych udziałowców takiej spółki.
Osoby przechodzące na samozatrudnienie, których pomysł na biznes polega na kontynuowaniu dotychczas wykonywanych czynności już nie na podstawie etatu, lecz umowy między dwoma podmiotami gospodarczymi – byłym pracodawcą i byłym pracownikiem – mają z kolei inny dylemat. Są wówczas objęte okresem karencyjnym, w którym nie mogą korzystać z podatku liniowego. Nie mogą też skorzystać z preferencji przy ustalaniu podstawy wymiaru obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne.

Pieniądze na działalność

Sporą barierą we wdrożeniu własnych pomysłów na biznes są też uwarunkowania finansowa. Nawet jeśli przedsięwzięcie wymaga tylko nakładu rzędu kilkunastu- czy kilkudziesięciu tysięcy złotych – szczegółowe analizy takich projektów przedstawiamy kilka razy w tygodniu w dziale Biznes i Kariera – osoba stawiająca dopiero pierwsze kroki w biznesie nie ma co liczyć na kredyt bankowy, bo jako przedsiębiorca nie ma jeszcze historii kredytowej.
Gdy pieniądze mają być przeznaczone na zakup samochodu czy maszyn i urządzeń, można ten problem rozwiązać, korzystając z leasingu. Jeśli początkujący przedsiębiorca ma nieruchomość użytkową, w której zamierza prowadzić działalność, może dodatkowo wykorzystać ją jako przedmiot leasingu zwrotnego; otrzyma wówczas gotówkę na rozruch interesu.
Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać o pieniądzach, którymi dla osób tracących pracę i podejmujących działalność gospodarczą dysponują urzędy zatrudnienia, a pochodzących z budżetu państwa, oraz o środkach przeznaczonych dla debiutujących w roli przedsiębiorców w ramach pomocy unijnej (patrz np. dodatek do GP nr 80 z 24 kwietnia 2009 r. Wszystko o zakładaniu firmy za pieniądze z urzędu pracy i UE).
A jeśli nie można inaczej, to w przypadku osób rozliczających się z podatku dochodowego na podstawie księgi przychodów i rozchodów rozwiązaniem alternatywnym może być wzięcie kredytu konsumenckiego, który – jeżeli tylko zostanie przeznaczony na cele działalności gospodarczej – będzie mógł być rozliczony w koszty podatkowe jak kredyt formalnie biznesowy.