Dotrzymanie terminu przyjęcia euro w 2012 r. jest nadal możliwe, wynika ze środowej wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. W jego ocenie w trudnej sytuacji gospodarczej kraje Unii Walutowej mogą nieco złagodzić kryteria konwergencyjne.

"Decyzje co do przyjęcia euro mają nie tylko charakter finansowy, ale i polityczny. Więc jeżeli kraje strefy euro będą zdeterminowane, to w przypadku kiedy sytuacja w gospodarce światowej będzie bardziej przekonująca i będzie dużo argumentów by takie decyzje podjąć, to mogą złagodzić rygory dotyczące parametrów" - powiedział dziennikarzom w Sejmie Pawlak.

Wicepremier przypomniał, że dzisiaj większość krajów nie spełnia kryteriów deficytu i jest to traktowane jako "amortyzator trudnej sytuacji". Więc w tej sytuacji kraje "starej Unii" mogą być bardziej otwarte na łagodzenie kryteriów z Maastricht.

"Dotrzymanie terminu wejścia do strefy euro w 2012 r. jest więc nadal możliwe" - podkreślił Waldemar Pawlak.

Pod koniec października rząd przyjął "mapę drogową", z której wynika, że intencją rządu jest, aby w 2011 r.

W poniedziałek Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy dla Unii Europejskiej według których polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,4%, by w 2010 r. lekko wzrosnąć - o 0,8%. Z tymi szacunkami nie zgodził się minister finansów Jacek Rostowski, który podtrzymał rządowe prognozy wzrostu PKB w 2009 r. na ponad 1,0%.

Obie strony zgodziły się jednak, że Polska nie spełnia obecnie kryterium deficytowego oraz kursowego i przesunięcie terminu wstąpienia do systemu ERM2, które miało nastąpić w połowie 2009 r., może ulec przesunięciu.

Natomiast we wtorkowym raporcie agencji ratingowej Fitch napisano, że z powodu niespełnienia kryteriów konwergencyjnych Polska przyjmie euro najwcześniej w 2013 r.

Pod koniec października rząd przyjął "mapę drogową", z której wynika, że intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniała nominalne kryteria konwergencji. Pozwoli to, po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski do strefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN - na przyjęcie przez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r. i stanowić będzie ukoronowanie procesu integracji z Unią Gospodarczą i Walutową.