W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, Priorytet IX, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania inwestycji polegających na produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem energii wiatru. Jak można dostać wsparcie na tego rodzaju projekt?
Fundusze z Działania 9.4 Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych przeznaczone są między innymi na dofinansowanie projektów budowy farm wiatrowych. Minimalna wartość projektu kwalifikująca go do dofinansowania w ramach programu wynosi 20 mln zł. Beneficjentami pomocy mogą być przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich grupy, podmioty wykonujące usługi publiczne na podstawie umowy zawartej z jednostką samorządu terytorialnego, w których większość udziałów lub akcji posiada samorząd terytorialny, podmioty wybrane w wyniku postępowania przeprowadzonego na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych wykonujące usługi publiczne na podstawie umowy zawartej z jednostką samorządu terytorialnego, kościoły, kościelne osoby prawne i ich stowarzyszenia oraz inne związki wyznaniowe.
Projekty kwalifikujące się do objęcia krajową pomocą regionalną mogą uzyskać maksymalne dofinansowanie na poziomie 20 proc. wartości wydatków kwalifikowanych. W ramach realizowanych projektów wsparcie będzie też obejmować przyłącza jednostek wytwarzania energii elektrycznej do najbliższej istniejącej sieci. W projektach powyżej 25 mln euro ostateczną decyzję o dofinansowaniu podejmie Komisja Europejska. Wnioski będą oceniane w dwóch etapach. Pierwszy z nich - preselekcja - polega na ocenie wniosków pod kątem spełnienia kryteriów formalnych i merytorycznych I stopnia w oparciu o niepełną dokumentację projektową. Ocenie podlegać będzie też m.in. stopień gotowości projektu do realizacji (posiadanie prawomocnego pozwolenia na budowę, uzyskana decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, gotowy projekt techniczny i zapewnienie środków finansowych), nakład inwestycyjny na 1 MWh planowanej produkcji energii i nakład inwestycyjny na zainstalowanie 1 MW.
Na drugim etapie wymagana jest już pełna dokumentacja, a ocena wniosków prowadzona jest w oparciu o kryteria merytoryczne II stopnia. Kryteria wyboru projektów stanowią załącznik nr 1 do Szczegółowego opisu priorytetów PO Infrastruktura i Środowisko.
Ocena w oparciu o kryteria merytoryczne I stopnia jest oceną punktową. Wybór projektów do dofinansowania będzie się odbywał w trybie konkursu zamkniętego, z określonymi datami rozpoczęcia i zamknięcia naboru wniosków. Wnioski po ogłoszeniu naboru składać należy do Instytucji Wdrażającej - Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej w Warszawie.