Przed nami długo oczekiwany nabór wniosków w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Działanie to jest swego rodzaju uzupełnieniem oferty unijnej w nowej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 kierowanej do najmniejszych firm.
Obecnie mikroprzedsiębiorcy mogą realizować swoje inwestycje przede wszystkim w ramach regionalnych programów Operacyjnych (RPO). Kluczowa jest tutaj właściwa interpretacja linii demarkacyjnej między tymi działaniami. Linia demarkacyjna pomiędzy RPO a PROW 2007-2013 oparta została na kryterium lokalizacji przedsiębiorstwa, kryterium przedmiotu (zakresu) działalności przedsiębiorcy, a także na kryterium kwotowym poprzez rozgraniczenie wielkością dotacji. Zakładając więc maksymalną kwotę dofinansowania kształtującą się na poziomie 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu beneficjent ubiegający się o wsparcie może otrzymać 300 tys. zł na realizację jednego projektu w całym okresie realizacji PROW. Oczywiście zgodnie z wytycznymi do działania inwestycja musi generować dodatkowe miejsca pracy.

Dla kogo pomoc

Należy pamiętać o tym, że z pomocy mogą skorzystać podmioty, które w okresie ostatnich 2 lat nie uzyskały wsparcia z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach działania Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Jeżeli o wsparcie ubiega się nowo utworzony podmiot i zostanie mu przyznana pomoc, zobowiązany jest przedstawić w ARiMR zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, najpóźniej do dnia złożenia wniosku o płatność.
Wsparcie na inwestycje można otrzymać m.in. w zakresie: usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa; usług dla ludności; sprzedaży hurtowej i detalicznej; robót i usług budowlanych oraz instalacyjnych; usług turystycznych oraz związanych ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, przetwórstwem produktów rolnych i leśnych. Koszty kwalifikowane, czyli te, które podlegają refundacji, to przede wszystkim koszty związane z przebudową lub remontem połączonym z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych wraz z zakupem instalacji technicznej; koszty zakupu maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu; koszty zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub rozwijanej działalności gospodarczej. Dodatkowo można zrefundować m.in. koszty, które są bezpośrednio związane z przygotowaniem dokumentacji technicznej projektu. Jeżeli chodzi o możliwość ponoszenia kosztów kwalifikowanych projektu to w wyniku nowelizacji rozporządzenia można je ponosić również po złożeniu wniosku o dofinansowanie. To duże ułatwienie dla mikrusów, które nie muszą czekać na wynik oceny merytorycznej (ocena może potrwać nawet 5 miesięcy) i podpisanie umowy o dofinansowanie. Dotyczy to przede wszystkim tych firm, które i tak musiałyby rozpocząć inwestycje bez względu na to, jakim wynikiem zakończyłaby się ocena merytoryczna ich projektu.
Pewne wątpliwości budzi nowelizacja rozporządzenia w sprawie przyznawania pomocy w ramach przedmiotowego działania w zakresie sposobu wyboru projektów. Pomoc przysługuje według kolejności ustalonej w drodze losowania przeprowadzonego przy użyciu systemu teleinformatycznego.



Wypełnienie luki

Instytucje finansowe od dłuższego czasu sondują możliwości oraz plany inwestycyjne mikroprzedsiębiorstw na obszarach wiejskich. Mimo pogłębiającego się kryzysu gospodarczego zainteresowanie zewnętrznym źródłami finansowania wśród tej grupy beneficjentów jest bardzo duże. Z jednej strony daje się zauważyć tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o ilość tworzonych mikrusów, z drugiej wzrastające potrzeby inwestycyjne już funkcjonujących firm. Wsparcie otrzymane w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw może w znacznym stopniu wypełnić istniejącą lukę inwestycyjną. Oczywiście tego rodzaju beneficjenci nie są osamotnieni w drodze po unijne euro. Również oni mogą skorzystać z wyspecjalizowanych firm doradczych, a także ze specjalnej oferty banków związanej z finansowaniem unijnym. Należy pamiętać, że gros środków z Unii Europejskiej jest przeznaczone właśnie dla tych najmniejszych podmiotów.

Ważne terminy

Wnioski o przyznanie pomocy w ramach Działania 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 można składać od dnia 5 maja 2009 r. do dnia 18 maja 2009 r. Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą a także fakt olbrzymiego zainteresowania mikrusów, jeżeli chodzi o wsparcie w ramach regionalnych programów operacyjnych, alokacja środków przewidziana na działanie może zostać znacznie przekroczona.