W ramach zamówień publicznych zawierane są odpłatne umowy na usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Roboty budowlane, na które zawierane są umowy w ramach zamówień publicznych, polegają na wykonaniu, albo zaprojektowaniu i wykonaniu robót budowlanych zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego za pomocą dowolnych środków. Przy udzielaniu zamówień publicznych m.in. przez jednostki sektora finansów publicznych, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej lub wówczas, gdy ponad 50 proc. zamówienia finansowane jest ze środków publicznych, muszą być stosowane procedury określone w ustawie z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164 poz. 1163 z późn. zm.).
Przygotowanie postępowania
Zamawiający sam przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia, albo powierza je własnej jednostce organizacyjnej albo osobie trzeciej. Działają oni wówczas jako jego pełnomocnicy. Natomiast za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiada kierownik zamawiającego, który powołuje również komisję przetargową do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia.
Zamówienie udzielane jest w trybie przetargu nieograniczonego, ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem lub bez ogłoszenia dialogu konkurencyjnego, zamówienia z wolnej ręki, zapytania o cenę, albo licytacji elektronicznej.
Ogłoszenia o zamówieniach
W tym roku zmieniły się niektóre procedury związane z udzielaniem zamówień publicznych.
Obowiązuje zasada, że ogłoszenia są zamieszczane w Biuletynie Zamówień Publicznych udostępnianym na stronach portalu internetowego Urzędu Zamówień Publicznych, a wówczas, gdy są przekazywane Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnoty, publikuje się je w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Wniosek o sprostowanie ogłoszenia zamawiający będzie mógł złożyć nawet drogą elektroniczną, a prezes urzędu zamieści go w formie obwieszczenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Aby zamieścić ogłoszenie w Biuletynie drogą elektroniczną, należy skorzystać z formularzy umieszczonych na stronach portalu internetowego urzędu. Zamawiający musi przechowywać dowód jego zamieszczenia, aby w razie potrzeby móc udokumentować, że ogłoszenie zamieścił. Taki sam obowiązek ma wówczas, gdy zamieścił ogłoszenie w Biuletynie Urzędowym Unii Europejskiej.
Terminy i dokumenty
Termin składania ofert zależy od wartości zamówienia. Zazwyczaj nie może być krótszy niż 40 dni od przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich drogą elektroniczną, bądź nie krótszy niż 47 dni od przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich. Gdyby jednak kwota zamówienia była niższa niż kwoty wskazane w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy, to wówczas termin składania ofert może być krótszy, ale musi wynosić co najmniej siedem dni od zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie.
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
Podstawa prawna
Ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 19, poz. 1777 z późn. zm.).