Kredyt gotówkowy coraz częściej wymaga ubezpieczenia. Warto wiedzieć, ile to kosztuje i czy się opłaca.
Banki oferują ubezpieczenia już niemal z każdym produktem finansowym, również z kredytem gotówkowym. W większości przypadków są dodatkowym elementem oferty, ale czasem narzuca je bank.
Zanim podejmie się decyzję o wykupieniu ubezpieczenia, trzeba zwrócić uwagę na trzy jego elementy:
• koszt,
• zakres (i związane z nim wyłączenia oraz definicje zdarzeń),
• przysługujące świadczenia.
Koszt ubezpieczenia w większość przypadków podawany jest jako miesięczna procentowa stawka liczona od kwoty kredytu. Wartość ta waha się od 0,05 proc. do 0,7 proc. Rozpiętość jest więc znaczna. Wybierając droższe ubezpieczenie, upewnijmy się, że jego zakres jest szerszy od oferty tańszej. Jeżeli takiej zależności nie widać, nie warto korzystać z drogiej i wąskiej ochrony ubezpieczeniowej.
Zakres ubezpieczenia kredytu gotówkowego znacznie się różni między bankami. Generalnie można jednak wydzielić trzy obszary: ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy i ubezpieczenia od utraty pracy.
Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym lepiej, choć może to być okupione wyższą miesięczną opłatą. Nie jest to jednak regułą.
Sprawdzając zakres ubezpieczenia, koniecznie trzeba przyjrzeć się wyłączeniom i definicjom. Może się np. okazać, że ochrona ubezpieczeniowa obejmuje kredytobiorcę dopiero po 30 dniach od podpisania umowy, a nie od razu. Ponadto ubezpieczyciel może zobowiązać się do płacenia rat kredytu, jeżeli kredytobiorca straci pracę, ale tylko w przypadku, gdy zwolnienie nie nastąpi z winy kredytobiorcy. Spłacanie rat może się też zacząć dopiero po 60 dniach od utraty pracy.
Świadczenia, jakie nam przysługują, to opis tego, co uzyskamy od ubezpieczyciela w wyniku zajścia zdarzenia objętego ochroną. Warto zorientować się, co dokładnie nam przysługuje. W wyniku zwolnienia z pracy firma ubezpieczeniowa może np. pokryć maksymalnie sześć kolejnych rat, ale nie więcej. Trzeba również upewnić się, czy po śmierci kredytobiorcy zakład ubezpieczeniowy wypłaci bankowi kwotę zadłużenia brutto (tzn. wraz ze wszystkimi ewentualnymi opłatami).
Ubezpieczenie kredytu to ciekawy produkt, który zapewnia kredytobiorcy spokojny sen. Warto jednak przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i ocenić, czy cena jest adekwatna do zakresu ochrony.
Jeżeli bank każe sobie słono płacić, ale w zamian daje niewiele, to lepiej zrezygnować z wykupienia ochrony lub przestudiować ofertę konkurencji.