Przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia na terenie Łotwy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jakie to będzie wsparcie i jaka może być jego wysokość?
ŁUKASZ PUPEK
konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand
Dynamicznie rozwijająca się Łotwa, z najwyższym wzrostem PKB w Europie (11,9 proc. w 2006 roku) ma do rozdysponowania w latach 2007-2013 niemal 4,6 mld euro. Budżet ten został podzielony pomiędzy trzy programy operacyjne. Wysokość pomocy publicznej dostępnej dla przedsiębiorców jest niezależna od lokalizacji inwestycji i dla całego kraju wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Fundusze strukturalne zostaną rozdysponowane na przedsięwzięcia mające na celu szeroko rozumiany zrównoważony rozwój ekonomiczno-społeczny kraju, a przede wszystkim rozwój zasobów ludzkich, wzmocnienie konkurencyjności gospodarki opartej na wiedzy oraz rozwój infrastruktury. Nacisk położony też będzie na rozwój miast innych niż Ryga, w której mieszka niemal połowa populacji Łotwy.
Przedsiębiorcy, głównie mali i średni, mogą ubiegać się o wsparcie z wybranych działań w ramach wszystkich dostępnych programów operacyjnych. Najważniejszym źródłem pomocy jest Program Operacyjny Przedsiębiorczość i Innowacje z budżetem w wysokości niemal 1,1 mld euro (w tym 736 mln euro ze środków UE). Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców w ramach tego programu zostanie rozdysponowane w zakresie dwóch osi priorytetowych: Nauka i innowacje oraz Promocja przedsiębiorczości. Priorytetowe typy projektów związane są z komercjalizacją badań naukowych i transferem technologii, dostępem do rynku międzynarodowego oraz współfinansowaniem inwestycji w przedsiębiorstwa sektora MSP. Drugim ważnym źródłem pomocy dla przedsiębiorców będzie Program Operacyjny Zasoby Ludzkie i Zatrudnienie, którego budżet wynosi ponad 550 mln euro. Kluczowa dla sektora prywatnego jest oś priorytetowa Promocja Zatrudnienia i Zdrowie w Miejscu Pracy, w której przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie na szkolenia oraz zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Usługi z budżetem w wysokości ponad 3,24 mld euro główny nacisk położony jest na pomoc dla podmiotów publicznych. Niemniej dofinansowanie mogą również uzyskać przedsiębiorcy świadczący usługi dla społeczności lokalnych na podstawie umów zawartych z gminami w ramach osi priorytetowych Jakość Środowiska dla Życia i Rozwoju Gospodarczego oraz Promocja Infrastruktury Środowiskowej i Energia Przyjazna Środowisku.
Szczegółowe informacje na temat dostępności funduszy strukturalnych dla przedsiębiorców planujących inwestycje na Łotwie można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwoju Regionalnego (State Regional Development Agency) www.vraa.gov.lv/, stronie internetowej poświęconej funduszom strukturalnym www.esfondi.lv/ oraz na stronach internetowych instytucji pośredniczących odpowiedzialnych za wdrażanie poszczególnych programów.