Karta bezstykowa, najnowszy produkt skierowany do zwolenników plastikowego pieniądza, może stać się celem dla złodziei.
W III kwartale tego roku Visa Europe chce wprowadzić w Polsce swoje karty bezstykowe Visa payWave. W wakacje rozpoczną się testy, trwa budowa sieci akceptacji.
- W Polsce interesuje nas wdrożenie na większą skalę, bo tylko takie ma sens - powiedział Maciej Gajewski, reprezentujący Visa Europe.
Jednak zwolennicy tego rodzaju plastikowego pieniądza mogą mieć problem. Amerykańska Boing Boing.tv udowodniła w reportażu, że właściciela takiej karty łatwo okraść - wystarczy niewielki elektroniczny czytnik, by skopiować dane z karty. Tymczasem z badań Visa Europe opublikowanych w marcu wynika, że konsumenci w Wielkiej Brytanii nie pamiętają na co wydają rocznie ok. 83 mld funtów.
W Polsce karty mikroprocesorowe, wyposażone w opcję płatności zbliżeniowych, zaczęły się pojawiać w grudniu 2007 r. Transakcje bezstykowe obsługuje na razie tylko jeden agent rozliczeniowy - eService, a karty wydaje tylko BZ WBK (PayPass Maestro). Do marca bank wydał klientom ok. 600 kart PayPass.
- Obecnie w Polsce jest ok. 200 punktów akceptujących płatności PayPass. Łącznie około 500 terminali działa w Warszawie i Poznaniu - mówi Grzegorz Adamski z BZ WBK.
Renata Gawkowska, rzecznik prasowy eService uspokaja, że aby dokonać transakcji, trzeba zbliżyć kartę do czytnika na minimum 4 cm.
- Samo zbliżenie karty nie wystarczy do sfinalizowania transakcji. Sprzedawca musi chociażby wbić kwotę. Jeśli jest wyższa niż 50 zł, wymagany jest PIN lub podpis ręczny, a próba wielokrotnej transakcji na jedną kartę także skutkuje koniecznością podpisu - podkreśla Renata Gawkowska.
Zapewnia o bezpieczeństwie technologii bezstykowej, ale przyznaje, że istnieje teoretyczna możliwość wykorzystania czytnika przez nieuczciwego sprzedawcę. Jego działania mogłyby być wykryte dopiero po stwierdzeniu np. nietypowego szybkiego wzrostu liczby transakcji w danym punkcie.
- Handlowiec podpisujący umowę z danym sklepem sprawdza kontrahenta, po kontrahencie pozostaje ślad: REGON, numer KRS, numer rachunku bankowego. Same rozliczenia transakcji przechodzą przez rachunek bankowy, nie da się tego zrobić inaczej. Ponadto terminala z oprogramowaniem nie da się kupić w pierwszym lepszym sklepie - zaznacza.
Visa Europe z kolei zapewnia, że każda karta zbliżeniowa jej systemu ma wbudowany własny tajny klucz, który umożliwia jednoznaczne rozpoznanie transakcji. Również czytnik terminalu musi mieć własny klucz. Organizacja zapewnia, że sieć Visa jest w stanie automatycznie odrzucić wszelkie próby powtórnego wykorzystania tej samej informacji o dokonanej już transakcji.
600 kart PayPass wydał do tej pory BZ WBK Około
200 punktów w Polsce akceptuje płatności kartami zbliżeniowym